Neler Yeni

Öneri Victus 16 için ram önerisi

itenberg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Burak
öncelikle iyi forumlar bilgisayarı yeni aldım 2x8 sk-hynix 5600mhz ramler mevcut. 16x2 veya 16+8 yapmak istiyorum. bu 2x8 ramler daha kaç yıl oyunlar için yeter öncelikle bu birinci sorum. ikincisi ram öneriniz var mıdır 16+8 yapmak saçma mı olur iki ram 5000 liraya denk geliyor çıkabilir miyim o kadar emin değilim. önerilerinizi bekliyorum

YazılımKafa

80+ Silver
öncelikle iyi forumlar bilgisayarı yeni aldım 2x8 sk-hynix 5600mhz ramler mevcut. 16x2 veya 16+8 yapmak istiyorum. bu 2x8 ramler daha kaç yıl oyunlar için yeter öncelikle bu birinci sorum. ikincisi ram öneriniz var mıdır 16+8 yapmak saçma mı olur iki ram 5000 liraya denk geliyor çıkabilir miyim o kadar emin değilim. önerilerinizi bekliyorum
Daha yarım saat önce bunu araştırıyordum. Benim de victus 16. Dostum gerekliliği şöyle anlarsın. Kendi oynadığın oyunlarda vs ram kullanımına bak. 16 ya yaklaşıyorsa gerekli. Yoksa gereksiz. Çünkü herkesin kullanımı aynı değil. Arka planda açtığın uygulamalar vs etkiliyor. 2 3 oyun var 16 dan fazla ram in şart olduğu onun dışındakilerde kişiye göre değişir. O oyunlarda warzone, rust ve mc flight simulatör. Ram önerisi olarakta notebook ram bulması biraz zor oluyor. Özellikle ddr5 . Kingston furry , crucial gibi modeller var.

itenberg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Burak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Daha yarım saat önce bunu araştırıyordum. Benim de victus 16. Dostum gerekliliği şöyle anlarsın. Kendi oynadığın oyunlarda vs ram kullanımına bak. 16 ya yaklaşıyorsa gerekli. Yoksa gereksiz. Çünkü herkesin kullanımı aynı değil. Arka planda açtığın uygulamalar vs etkiliyor. 2 3 oyun var 16 dan fazla ram in şart olduğu onun dışındakilerde kişiye göre değişir. O oyunlarda warzone, rust ve mc flight simulatör. Ram önerisi olarakta notebook ram bulması biraz zor oluyor. Özellikle ddr5 . Kingston furry , crucial gibi modeller var.
sk-hynix pahalı ama kalitesi çok iyi diye okudum forumlarda doğru mudur? bir de 16+8 istikrarlı çalışır mı?

YazılımKafa

80+ Silver
sk-hynix pahalı ama kalitesi çok iyi diye okudum forumlarda doğru mudur? bir de 16+8 istikrarlı çalışır mı?
Doğru kaliteli bir marka. Laptop üreticilerine sattıkları için piyasa da çok bilindik bir marka değil

Ruffian

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,142
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
Merhaba, RAM çip rehberini yapacağım bugün sizlerle.

Başlayalım;

Gönüllerin efendisi DRAM, SRAM 🤣 gibi her türlü çiplerin en kalitelisini yapan firmadan başlıyorum;

Samsung:

B-die:

Güncel olarak en kaliteli ve en iyi RAM çipidir. En iyi OC performansı sunar. Manyak derecede RAM MHz OC performansı gösterir. Cas hızları çok düşüktür yani efsanedir kısaca. :)

Rehber: Türkiye'den alınabilecek Samsung B-Die çipli RAM'ler

Ben normalde yok diye biliyordum ancak biraz araştırınca birkaç adet buldum. Fiyatları biraz tuzlu ancak üst seviye sistemler için değebilir. Samsung B-Die en iyi DDR4 RAM çiplerindendir ve Ryzen sistemler için önerilir. Bulunması oldukça zordur. Ortalamanın çok üstünde frekans değerleri ve...
www.technopat.net
www.technopat.net

@MisakiTaro dostumun konusundan da nereden B-Die bulunur örnek vereyim.

D-die:

B-die ile yaklaşık aynıdır, fakat sadece cas değerleri daha yüksektir diye biliyorum. Ayrıca Micron e-die ile çok yakın bir performansa sahiptirler genelde. Ryzen sistemler için genelde efsane uyumlu çipler arasındadır.

S-die:

Zor bulunabilecek bir çiptir(en azından Türkiye piyasasında ).cas OC performansı yaklaşık D-die ile aynıdır. OC performansıda yaklaşık aynı sayılır pek bir fark yok yani D-die ile arasında. :)

C-die:

Kötü bir çip, OC performansı çok düşük.

E-die:

Kötü bir çiptir. OC yoktur diyebilirim. Cas değerleri kötüdür. En giriş seviyesi çiplerdendir.

Micron:

E-die:

Micron markasının en kaliteli çipidir. OC performansı olsun cas değeri olsun hepsinde gayet iyi işler çıkarır.

J-die:

MHz OC performansı olarak çok iyi değildir fakat iyidir. Cas hızı olarak bayağı başarılı bir RAM'dir ama.

H-die:

Ülkemizde neredeyse yok denecek kadar azdır. Dünya piyasasında bulunabilir ama. J-die çipinden daha kötü MHz OC'sine sahip. Cas hızı olarak j-die olarak aynı sayılır.

B-die:

Cas olarak kötüdür. Hızları düşüktür genelde. Ülkemizde zor bulunur.

D-die:

OC potansiyeli orta düzeyde. Cas olarak kötüdür. Çok iyi değildir.

F-die:

Berbat bir çiptir diyebilirim. Cas olarak ortalamadadır.

A-die:

Turbox sanki... OC olmaz. Cas hakkında bilgim yok.

SK Hynix:

DJR&D-Die:

çok iyi RAM'lerdir. SK Hynix'in en iyi RAM çipidir. Gerekse MHz gerekse cas değeri olsun çok çok iyidir.

CJR&C-die:

DJR&D-Die ile aynıdırlar. Belki MHz düzeyi daha az olabilir.

JJR-C-die:

Çok iyi değildir ama... Güzel, fena olmayan MHz OC'si ve cas değerlerine sahiptir. Türkiye'de çok yok diye biliyorum.

MFR&M-die:

Her özelliği ortalama olan çiptir. Aynı şekilde nadir çıkan çiplerdendir.

Nanya:

Ve geldik iğrenç kesinlikle OC için önerilmemesi gereken çöp bir çip.

B-die:

Berbat ötesi bir model. OC olmaz. Birçok problemi vardır. Mavi ekran yemesi an meselesi bozulması an meselesi.

A-die:

Berbat ötesinin de ötesi bir model. OC olmadığı gibi, MHz düşürülürse oh rahatladım diyecek bir model. :D

Genelde bu nanya çipler markası belli olmayan OEM RAM'lerde veya benim en başından beri önermediğim Corsair Vengeance LPX(hepsi değil) RAM'lerde çıkmakta.

B-die RAM'ler çok sayılıdır ve fiyatları çok pahalıdır. Samsung B-die RAM'inizin olduğunu merak ediyorsanız bu listeden bakabilirsiniz:

B-Die Finder

Find Samsung B-Die DDR 4 memory kits on Amazon, Newegg and many more.
benzhaomin.github.io
benzhaomin.github.io

RAM öneri rehberi gelecektir.

Ek olarak RAM çipinizi ögrenmek için uygulama:

Thaiphoon Burner - Official Support Website

Mutlaka yönetici olarak çalıştırın. EEPROM yazısına tıklatın oradan Read SPD on SMBus deyin orada yazacaktır. 🙂

Technopattan Mansion'a teşekkürler bu rehberi için.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,731
İsim
Emre Zengin
Bence şuan takılı olan RAM'leri sat. Bundan iki tane al. https://www.pazarama.com/crucial-16gb-5600mhz-ddr5-ct16g56c46s5-p-0649528929938?magaza=garajonline

itenberg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Burak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba, RAM çip rehberini yapacağım bugün sizlerle.

Başlayalım;

Gönüllerin efendisi DRAM, SRAM 🤣 gibi her türlü çiplerin en kalitelisini yapan firmadan başlıyorum;

Samsung:

B-die:

Güncel olarak en kaliteli ve en iyi RAM çipidir. En iyi OC performansı sunar. Manyak derecede RAM MHz OC performansı gösterir. Cas hızları çok düşüktür yani efsanedir kısaca. :)

Rehber: Türkiye'den alınabilecek Samsung B-Die çipli RAM'ler

Ben normalde yok diye biliyordum ancak biraz araştırınca birkaç adet buldum. Fiyatları biraz tuzlu ancak üst seviye sistemler için değebilir. Samsung B-Die en iyi DDR4 RAM çiplerindendir ve Ryzen sistemler için önerilir. Bulunması oldukça zordur. Ortalamanın çok üstünde frekans değerleri ve...
www.technopat.net
www.technopat.net

@MisakiTaro dostumun konusundan da nereden B-Die bulunur örnek vereyim.

D-die:

B-die ile yaklaşık aynıdır, fakat sadece cas değerleri daha yüksektir diye biliyorum. Ayrıca Micron e-die ile çok yakın bir performansa sahiptirler genelde. Ryzen sistemler için genelde efsane uyumlu çipler arasındadır.

S-die:

Zor bulunabilecek bir çiptir(en azından Türkiye piyasasında ).cas OC performansı yaklaşık D-die ile aynıdır. OC performansıda yaklaşık aynı sayılır pek bir fark yok yani D-die ile arasında. :)

C-die:

Kötü bir çip, OC performansı çok düşük.

E-die:

Kötü bir çiptir. OC yoktur diyebilirim. Cas değerleri kötüdür. En giriş seviyesi çiplerdendir.

Micron:

E-die:

Micron markasının en kaliteli çipidir. OC performansı olsun cas değeri olsun hepsinde gayet iyi işler çıkarır.

J-die:

MHz OC performansı olarak çok iyi değildir fakat iyidir. Cas hızı olarak bayağı başarılı bir RAM'dir ama.

H-die:

Ülkemizde neredeyse yok denecek kadar azdır. Dünya piyasasında bulunabilir ama. J-die çipinden daha kötü MHz OC'sine sahip. Cas hızı olarak j-die olarak aynı sayılır.

B-die:

Cas olarak kötüdür. Hızları düşüktür genelde. Ülkemizde zor bulunur.

D-die:

OC potansiyeli orta düzeyde. Cas olarak kötüdür. Çok iyi değildir.

F-die:

Berbat bir çiptir diyebilirim. Cas olarak ortalamadadır.

A-die:

Turbox sanki... OC olmaz. Cas hakkında bilgim yok.

SK Hynix:

DJR&D-Die:

çok iyi RAM'lerdir. SK Hynix'in en iyi RAM çipidir. Gerekse MHz gerekse cas değeri olsun çok çok iyidir.

CJR&C-die:

DJR&D-Die ile aynıdırlar. Belki MHz düzeyi daha az olabilir.

JJR-C-die:

Çok iyi değildir ama... Güzel, fena olmayan MHz OC'si ve cas değerlerine sahiptir. Türkiye'de çok yok diye biliyorum.

MFR&M-die:

Her özelliği ortalama olan çiptir. Aynı şekilde nadir çıkan çiplerdendir.

Nanya:

Ve geldik iğrenç kesinlikle OC için önerilmemesi gereken çöp bir çip.

B-die:

Berbat ötesi bir model. OC olmaz. Birçok problemi vardır. Mavi ekran yemesi an meselesi bozulması an meselesi.

A-die:

Berbat ötesinin de ötesi bir model. OC olmadığı gibi, MHz düşürülürse oh rahatladım diyecek bir model. :D

Genelde bu nanya çipler markası belli olmayan OEM RAM'lerde veya benim en başından beri önermediğim Corsair Vengeance LPX(hepsi değil) RAM'lerde çıkmakta.

B-die RAM'ler çok sayılıdır ve fiyatları çok pahalıdır. Samsung B-die RAM'inizin olduğunu merak ediyorsanız bu listeden bakabilirsiniz:

B-Die Finder

Find Samsung B-Die DDR 4 memory kits on Amazon, Newegg and many more.
benzhaomin.github.io
benzhaomin.github.io

RAM öneri rehberi gelecektir.

Ek olarak RAM çipinizi ögrenmek için uygulama:

Thaiphoon Burner - Official Support Website

Mutlaka yönetici olarak çalıştırın. EEPROM yazısına tıklatın oradan Read SPD on SMBus deyin orada yazacaktır. 🙂

Technopattan Mansion'a teşekkürler bu rehberi için.
süper bir yardım hocam teşekkür ederim çok

Top Bottom