Neler Yeni

İnceleme Victus 16 sen necisin hacı ?

Sizce hayla Nitro 16 vs. Yerine tercih edilebilir bir laptop mu?

• Tercih Edilir

• Tercih edilmez

• Kararsızım

Sonuçları oy verdikten sonra görebilirsiniz.

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
405
İsim
Toprak
4060 100w güce ihtiyaç duymuyor zaten genelde, 90W ile takılsa yeterli geliyor ona. kalan 140W içinde işlemci hayli hayli yeterli. Zaten benim anlatmaya çalıştığım şeyin bunlarla alakası yok. LOQ marka limitine sahip değil o yüzden 70W üstünü oyunda en azından yükleme ekranlarında görebilir diye düşünüyorum ama Victus öyle değil. Nitro>LOQ şeklinde olurdu benim sıralamam kısaca. LCD ekranlar ise genelde 25 ile 40W arası enerji çekiyor.
Hocam fanda bı ekran kadar çekiyor ve adaptörler her Zaman tam performans vermez.

Senerr

80+ Bronze
O nedenle düşük adaptör konuyor
Böyle bir şey yok, hadi diyelim var oyun içi render diye bir şeyde var. Harita yüklenmesi gibi işler tamamen işlemciye ait dolayısıyla yükleme ekranlarında çekebilecekleri en yüksek gücü çekiyor Gpu zaten o an az güç çektiğinden bir fark elbette oluşacaktır. Siz elinizdeki ürünü ne zaman savunmayı bırakacaksınız bilmiyorum ama performansta yaşayacağınız bir sorun yok sadece ben kendi tercihimi ve marka limitini anlatmaya çalışıyorum ve diyorum ki LOQ ile Nitro 16'da bu limit yok Nitro 16 ise sıvı metala sahip aralarındaki tek fark bu LOQ ile. Ha bir de panel farkı var.

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
405
İsim
Toprak
Böyle bir şey yok, hadi diyelim var oyun içi render diye bir şeyde var. Harita yüklenmesi gibi işler tamamen işlemciye ait dolayısıyla yükleme ekranlarında çekebilecekleri en yüksek gücü çekiyor Gpu zaten o an az güç çektiğinden bir fark elbette oluşacaktır. Siz elinizdeki ürünü ne zaman savunmayı bırakacaksınız bilmiyorum ama performansta yaşayacağınız bir sorun yok sadece ben kendi tercihimi ve marka limitini anlatmaya çalışıyorum ve diyorum ki LOQ ile Nitro 16'da bu limit yok Nitro 16 ise sıvı metala sahip aralarındaki tek fark bu LOQ ile. Ha bir de panel farkı var.
Nitro 16 20 w daha fazla ekran kartına sahip ama 330w adaptör koyuyor. Ayrıca bakır blok daha fazla iç tasarıma bakarsanız

Senerr

80+ Bronze
Evet işte loqda bu değerleri görür ise sogutamaz acerda en az 3 katı kadarda bakır blok var aynı watt çekerler ise nasıl sogutcak bunu Acer o kadar şeyle zar zor 85 e kadar çıkarmıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yeterince açıkladığımi düşünüyorum en babası Acer kardeşim
İşte anlatmaya çalıştığımı anlamışsın, soğutması çok zor zaten adaptör çok ısınır 230W olduğunu biliyoruz bir de sıvı metali yok.

Nitro 16 20 w daha fazla ekran kartına sahip ama 330w adaptör koyuyor. Ayrıca bakır blok daha fazla iç tasarıma bakarsanız
Bakır blok fazlalığından ziyade sıvı metal daha önemli.

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
405
İsim
Toprak
Screenshot_2024-03-31-13-12-11-337_com.google.android.youtube.jpg

İşlemci i7 13700h + 4060

İşte anlatmaya çalıştığımı anlamışsın, soğutması çok zor zaten adaptör çok ısınır 230W olduğunu biliyoruz bir de sıvı metali yok.

Bakır blok fazlalığından ziyade sıvı metal daha önemli.
Bende ilk baştan beri onu anlatıyorum zaten bilerek konuyor yoksa bizim hesalpadigimiz Lenovo hesaplayamiyormu 330 w a yakın adaptör gerektiğini? Lenovo güç dağılımı konusunda çok iyi iş çıkarmış. Oyunda 45 w limit zaten gayet yetiyor ama tek işlemciye abandiginda 80 wlari görüyor. Lenovo ya zaten 45 w yettiği gibi victusta aynı watllari çekiyor oyunda 45 w-55w arası zaten daha az çekse oyun oynanmaz ve drop yememesi için bu işlemciye oyunda 45-55 w arası yetiyor demektir.

Bu güç dağılımı sayesinde önüne geçiyor victusun ha oyuncu için yine fark yok dediğim gibi.

Ama daha iyisini almak varken aynı fiyata niye victus alasın?

Senerr

80+ Bronze
Hocam ısıdan termal yememesi içi adaptör gücünü az koyuyorlar victus ile aynı adaptöre sahip 230w ve ekran kartı 100 watt çektiğini varsayar isek işlemci 80 w çektiği anda adaptör gücü bitiyor zaten
230W'ın 40W'ı panele gitse 190W tamam, fanlar vs. 30W olsun veya 40W kaldı mı sana 150W ? Gpu 80W çekerse ki fpsi biraz sınırlandırırsak olur 70W işlemciye kalıyor. Victus'ta da kalıyor ama limit 60W o zaman ne yapacağız veya hadi 10W fark çok önemli değil diyelim harita vs. yüklemlerinde veya ekran kartına çok önem vermeyen, işlemciye önem veren oyunlarda ne yapacağız ? Veya oyunlarda biliyoruz ki grafikleri düşüğe çektikçe işlemciye verilen önem artıyor o zaman bir fark illa olacaktır ama çok yüksek farklar tabii ki olmaz. Ben sana burada HP'nin berbat bir marka olduğunu veya çok kötü olduğunu söylemiyorum, tüketici hakkını sonuna kadar arayacağını düşünürsek o ısınmamasına rağmen ve o an grafikler düşükte olduğundan ekran kartı 70W 60W çektiğini düşünürsek kalan gücü işlemci marka limitinden dolayı alamayacak ? Biz bunu anlatıyoruz. FPS oyunları mesela, Gpu kullanmıyorlar neredeyse o zaman adam 60W çeken işlemci kullanacak veya 65 ama karşıdaki 70W kullanacak 80W mesela ? LOQ bunu yapabilir. Aralarındaki maksimum fark tabii olsa olsa 2 3 fps bence ama Nitro olsa o daha da artacak.

Marka limiti işte tam buralarda kafa kurcalayabilir biraz. Bana kalsa yine çok çok önemli değil ama ben konu sahibini desteklemeyi tercih ederdim şahsen. Fiyatında alana iade ettirecek bir sebep yok rahat olun. Çok kötü performansta almıyorsunuz zaten olması gerektiği gibi. Aslında limitleri de seven biriyimdir bir yere kadar.

Son düzenleme:

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
405
İsim
Toprak
230W'ın 40W'ı panele gitse 190W tamam, fanlar vs. 30W olsun veya 40W kaldı mı sana 150W ? Gpu 80W çekerse ki fpsi biraz sınırlandırırsak olur 70W işlemciye kalıyor. Victus'ta da kalıyor ama limit 60W o zaman ne yapacağız veya hadi 10W fark çok önemli değil diyelim harita vs. yüklemlerinde veya ekran kartına çok önem vermeyen işlemciye önem veren oyunlarda ne yapacağız ? Veya oyunlarda biliyoruz ki grafikleri düşüğe çektikçe işlemciye verilen önem artıyor o zaman bir fark illa olacaktır ama çok yüksek farklar tabii ki olmaz ben burada HP'nin berbat bir marka olduğunu veya çok kötü olduğunu söylemiyorum, tüketici hakkını sonuna kadar arayacağını düşünürsek o ısınmamasına rağmen ve o an grafikler düşükte olduğundan ekran kartı 70W çektiğini düşünürsek kalan gücü işlemci marka limitinden dolayı alamayacak ? Biz bunu anlatıyoruz.
Hocam -15 adaptör verimliliği bide -15 de sınır koyalım çünkü hepsini kullanırsa olmaz boşta da kalması lazım güvenlik vs nedeniyle diye düşünüyorum. ,zaten güç 50 w civarında kalıyor işlemciye. Aynı adaptörlere sahip olduğundan zaten victusun bu adaptör ile45 w civarı çektiğini biliyoruz . Aynı durum loq içinde geçerli oluyor ki öylede zaten. Ama dediğiniz gibi en azından CPU sadece yüke girdiğinde tüm gücü yukleyebiluyor .victusdaki gibi sürekli sınırlı değil bu nedenle rendera etki etmiyor. Bunu bı bios upd ile vs çözülebileceğini düşünüyorum ama yapacağını da sanmıyorum victus için. Anakartin kalitesini bilmiyoruz belki 65 w besleyecek kadwr üretilmiştir bilemiyoruz ama çok iyi olmadığını biliyoruz.

Equa

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
180
İsim
Berkay
230W'ın 40W'ı panele gitse 190W tamam, fanlar vs. 30W olsun veya 40W kaldı mı sana 150W ? Gpu 80W çekerse ki fpsi biraz sınırlandırırsak olur 70W işlemciye kalıyor. Victus'ta da kalıyor ama limit 60W o zaman ne yapacağız veya hadi 10W fark çok önemli değil diyelim harita vs. yüklemlerinde veya ekran kartına çok önem vermeyen, işlemciye önem veren oyunlarda ne yapacağız ? Veya oyunlarda biliyoruz ki grafikleri düşüğe çektikçe işlemciye verilen önem artıyor o zaman bir fark illa olacaktır ama çok yüksek farklar tabii ki olmaz. Ben sana burada HP'nin berbat bir marka olduğunu veya çok kötü olduğunu söylemiyorum, tüketici hakkını sonuna kadar arayacağını düşünürsek o ısınmamasına rağmen ve o an grafikler düşükte olduğundan ekran kartı 70W 60W çektiğini düşünürsek kalan gücü işlemci marka limitinden dolayı alamayacak ? Biz bunu anlatıyoruz. FPS oyunları mesela, Gpu kullanmıyorlar neredeyse o zaman adam 60W çeken işlemci kullanacak veya 65 ama karşıdaki 70W kullanacak 80W mesela ? LOQ bunu yapabilir. Aralarındaki maksimum fark tabii olsa olsa 2 3 fps bence ama Nitro olsa o daha da artacak.

Marka limiti işte tam buralarda kafa kurcalayabilir biraz. Bana kalsa yine çok çok önemli değil ama ben konu sahibini desteklemeyi tercih ederdim şahsen. Fiyatında alana iade ettirecek bir sebep yok rahat olun. Çok kötü performansta almıyorsunuz zaten olması gerektiği gibi. Aslında limitleri de seven biriyimdir bir yere kadar.
Bu laptoplara 330w çok gereksiz kalıyor zaten asus bile rog strix g16 13650hx ve 4060lı versiyonuna 280w koymuş

Senerr

80+ Bronze
Hocam -15 adaptör verimliliği bide -15 de sınır koyalım çünkü hepsini kullanırsa olmaz boşta da kalması lazım güvenlik vs nedeniyle diye düşünüyorum. ,zaten güç 50 w civarında kalıyor işlemciye. Aynı adaptörlere sahip olduğundan zaten victusun bu adaptör ile45 w civarı çektiğini biliyoruz . Aynı durum loq içinde geçerli oluyor ki öylede zaten. Ama dediğiniz gibi en azından CPU sadece yüke girdiğinde tüm gücü yukleyebiluyor .victusdaki gibi sürekli sınırlı değil bu nedenle rendera etki etmiyor. Bunu bı bios upd ile vs çözülebileceğini düşünüyorum ama yapacağını da sanmıyorum victus için. Anakartin kalitesini bilmiyoruz belki 65 w besleyecek kadwr üretilmiştir bilemiyoruz ama çok iyi olmadığını biliyoruz.
Anlaştığımıza sevindim dediğim gibi FPS oyunları ekran kartını 40 50W arası kullanıyor işlemciye baya w kalıyor mesela o an marka limitlemesi saçmalık olabilir Victus bunları yaşarken LOQ thermal yemediği sürece 90W bile görebilir Valoda ki ben bile Valo'da 60 ile 80W arsını görmüştüm.

Bu laptoplara 330w çok gereksiz kalıyor zaten asus bile rog strix g16 13650hx ve 4060lı versiyonuna 280w koymuş
Tabi yani FPS oyunu oynamıyorsan render yapmıyorsan zaten çoğu işlemciye 45W yeterli gelebiliyor veya 60W zaten üstünü işlemci çekmek istemiyor ama işte tüketici marka limitlemesini görmüş bunu eleştirecek yapacak bir şey yok lakin forumda Victus 16 alan her şahıs ürününü savunmaya geliyor galiba.

Son düzenleme:

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
405
İsim
Toprak
Anlaştığımıza sevindim dediğim gibi FPS oyunları ekran kartını 40 50W arası kullanıyor işlemciye baya w kalıyor mesela o an marka limitlemesi saçmalık olabilir Victus bunları yaşarken LOQ thermal yemediği sürece 90W bile görebilir Valoda ki ben bile Valo'da 60 ile 80W arsını görmüştüm.

Tabi yani FPS oyunu oynamıyorsan render yapmıyorsan zaten çoğu işlemciye 45W yeterli gelebiliyor veya 60W ama işte tüketici marka limitlemesini görmüş bunu eleştirecek yapacak bir şey yok lakin forumda Victus 16 alan her şahıs ürününü savunmaya geliyor galiba.
Hocam bildiğim kadarıyla ne kadar işlemci kullansada sistemi zorlamıyor valorant. Witcher oynarken fln baya işlemci zorlanıyor ve ısınıyor ama valorant oynarken %50-60 larda geziyor 60 w dahi görmüyordu drop vs de yemiyordum.

Senerr

80+ Bronze
Hocam bildiğim kadarıyla ne kadar işlemci kullansada sistemi zorlamıyor valorant. Witcher oynarken fln baya işlemci zorlanıyor ve ısınıyor ama valorant oynarken %50-60 larda geziyor 60 w dahi görmüyordu drop vs de yemiyordum.
Normal AMD kaynaklı da olabilir, AMD düşük güce daha iyi performans veriyor İntel'e göre RTX4000 serisi gibi az güç tüketiyorlar. İşlemciler genelde İ7 veya AMD'nin en güçlü işlemcilerinden değilse ryzen 9 gibi 60W veya 45W üstünü zaten istemiyorlar ama Valo bende 60 65W üstünü çekiyordu çekemediği zamanda kullanım çok feci artıyordu. Ayarları minimuma indirsem daha da güç binecekti işlemciye maksimumdaydı o yüzden öyle test etsem 80W göreceğim belki (emin değilim). Eleştireceksem Victus 16'nın daha kilitli bir throttle stop ekranı var LOQ'a göre bence oradan eleştirirdim.

Son düzenleme:

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
588
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
eğer ki laptopda limit var ise güncelleme eksik ise valorant çok güzel sırıtıyor FPS konusunda aşırı derecede dalgalı bir Frametime a sahip oluyorsunuz.

bayılmışmıyım nolmuşum iftarı bile geçirmişim :kekw: .

Tabi yani FPS oyunu oynamıyorsan render yapmıyorsan zaten çoğu işlemciye 45W yeterli gelebiliyor veya 60W zaten üstünü işlemci çekmek istemiyor ama işte tüketici marka limitlemesini görmüş bunu eleştirecek yapacak bir şey yok lakin forumda Victus 16 alan her şahıs ürününü savunmaya geliyor galiba.
Hocam benim konum gene iyi siz @NZXT hocamın konusuna bakın birde kaç kişi ile cebelleşmiş önceden fark etseydim yardım ederdim.

ama şunu demeden geçemeyeceğim benden kimse daha fazla bilgi içerikli bir şey istemesin burada yapmam tekrar biz bir şeyler anlatmaya çalışırken kötü olduk biz insanlara yardım etmeye çalıştıkça kötü olduk yani uzun lafın kısası tekrar böyle bir rehber yapmam diye tahmin ediyorum belki yapabilirim ama düşünmüyorum.

ama şuan NZXT hocama yaptıklarını yaptırtmam kendilerinden kaç yaş büyük insana neler saymışlar hepsi buyursun gelsin konuma kendilerine kanıtlayayim ya da benim gibi konuyu baştan sona okusunlar ben NZXT hocamın konusunu baştan aşşağı okudum zaten okumamak en büyük cahillik okumadan bir şeyler elde edinilmez adam benden konu özeti istiyor ben mesajların içine kaç tan ekran görüntüsü atmışım adam okumuyor sonra laf atıyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Reaksiyonlar: NZXT

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
405
İsim
Toprak
eğer ki laptopda limit var ise güncelleme eksik ise valorant çok güzel sırıtıyor FPS konusunda aşırı derecede dalgalı bir Frametime a sahip oluyorsunuz.

bayılmışmıyım nolmuşum iftarı bile geçirmişim :kekw: .

Hocam benim konum gene iyi siz @NZXT hocamın konusuna bakın birde kaç kişi ile cebelleşmiş önceden fark etseydim yardım ederdim.

ama şunu demeden geçemeyeceğim benden kimse daha fazla bilgi içerikli bir şey istemesin burada yapmam tekrar biz bir şeyler anlatmaya çalışırken kötü olduk biz insanlara yardım etmeye çalıştıkça kötü olduk yani uzun lafın kısası tekrar böyle bir rehber yapmam diye tahmin ediyorum belki yapabilirim ama düşünmüyorum.

ama şuan NZXT hocama yaptıklarını yaptırtmam kendilerinden kaç yaş büyük insana neler saymışlar hepsi buyursun gelsin konuma kendilerine kanıtlayayim ya da benim gibi konuyu baştan sona okusunlar ben NZXT hocamın konusunu baştan aşşağı okudum zaten okumamak en büyük cahillik okumadan bir şeyler elde edinilmez adam benden konu özeti istiyor ben mesajların içine kaç tan ekran görüntüsü atmışım adam okumuyor sonra laf atıyor.
Açıkçası ben farketmedim , 100 saate yakın oynadım bu bilgisayarda oyunu, hiç böyle bir şikayetim olmadı 1 kez dahi. Düzenli olarak oynadığım oyun ve bu tarz şeylere takıntım vardır.

Hatta valorant içinde bakıyorum FPS grafiğine dalgalanma yok denilecek kadar az. Pilde baktığımda zaten fark ediyorum o dropu ve FPS grafiginde belli oluyor ama.

Top Bottom