Neler Yeni

Wattman hatası alıyorum RX580

Ulfric

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Hasan Can Sürmeli
Geçenlerde bir konu açmıştım. PSU'dan 12v voltajını HWmonitorden görüp buraya yazmıştım. Programa göre 11.100'lere kadar bile düşüyor voltaj, min 11.400 olması gerekiyormuş fakat programın kesinliği yok da deniliyor. Yine de program 11.100'lere düştüğünü gösterdiğinde tam o sıralarda sorun nüksediyor, tesadüf olamaz diye düşünüyorum. Bilgisayarımda oyun oynarken ekran no signal ekranına dönüyor yani kapanıyor. Bir süre sonra programlar kapanıyor (DC'deki sesler ekran kapandıktan bir iki dakika sonra falan gidiyor oradan anlıyorum.) Bilgisayarın ışıkları yanmaya devam ediyor, aynı şekilde klavye ve fare ışıkları da yanmaya devam ediyor. Bilgisayarı tekrar açtığımda her zaman olmasa da nadiren ekran kartı programı bozuluyor, sürüm uyuşmazlığı diyor. Aygıt yöneticisinden ekran kartını devre dışı bırakıp geri aktif ettiğimde açılabiliyor anca. Wattman hatasına da benzediğini fark ettim PSU'da mı sorun var yoksa Wattman sorunu mu yaşıyorum kararsızım. İki senedir sorunsuz kullanıyordum, bugünlerde sorun nüksetmeye başladı.

Eğer Wattman hatasına karşın önerilen ayarlamaları yapsam, sorun çözülse bile eğer donanımsal PSU'da sıkıntı varsa ve bundan dolayı ekran kartı kendini korumaya alıp kapatıyorsa daha çok zarar vermiş olur muyum? Yoksa ben o ayarları yapmama rağmen zaten donanımsal sıkıntı varsa yine ekran kartı kendini korumaya alıp bana belli eder mi? PSU'nun da sıkıntılı olabileceğinden, ekran kartı bundan dolayı kendini korumaya alabileceğinden şüpheleniyorum.

1703429100259.png
Screenshot_8.png

Son düzenleme:

emre1234E

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Emre Erdemir
Eğer psu da sıkıntısı varsa dediğin gibi sistem kendini korumaya alır bu da zarar gelmesin diye yapılır yani bir zarar gelmez bazen elektrik prizlere olması gerekenden fazla gelebiliyor eğer psun o elektriği oldugu gibi alır ve pc ye bir anda aktarır , eğer psun çok kalitesiz değilse pc yi korumaya alır ilk önce Windows guncellestirmelirini kontrol et varsa güncelle yoksa driverın güncellemelerini kontrol et varsa güncelle yoksa bios un son sürümüyle güncelle eğer bu sorun yine de çözülmesze psunu değiştirmeyi düşün

Ulfric

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Hasan Can Sürmeli
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Eğer psu da sıkıntısı varsa dediğin gibi sistem kendini korumaya alır bu da zarar gelmesin diye yapılır yani bir zarar gelmez bazen elektrik prizlere olması gerekenden fazla gelebiliyor eğer psun o elektriği oldugu gibi alır ve pc ye bir anda aktarır , eğer psun çok kalitesiz değilse pc yi korumaya alır ilk önce Windows guncellestirmelirini kontrol et varsa güncelle yoksa driverın güncellemelerini kontrol et varsa güncelle yoksa bios un son sürümüyle güncelle eğer bu sorun yine de çözülmesze psunu değiştirmeyi düşün
Güncellemelerin hepsini yaptım, sorun ekran kartı kaynaklı değil gibime geliyor. Garanti olsun diye PSU değişeceğim, zaten çok kaliteli PSU değil. Elektrikler son zamanlarda çok gittiğinden zarar görmüş olabileceğinden şüpheleniyorum.

emre1234E

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Emre Erdemir
Ramlerinde de sorun olabilir eğer dual Ram ( 2 ram) kullanıyorsan birini çıkar öyle dene yine hata alırsan takılı olanı çıkar ilk başta çıkardığını tak yine hata olursa spot değiştirerek Ram çıkar tak yapmayı dene ya ramlerin ya da slotunda sorun olabilir BELKI üretici hatalı yapmıştır çok düşük ihtimal ama eğer kartında oc varsa hemde aşırı bir oc varsa ondanda olabilir belki de senin yaptığın bir aylardan dolayı olmuştur driverida yaptığın degisikliklerini hatırlıyorsa onları kapatıp dene

Ulfric

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Hasan Can Sürmeli
Ramlerinde de sorun olabilir eğer dual Ram ( 2 ram) kullanıyorsan birini çıkar öyle dene yine hata alırsan takılı olanı çıkar ilk başta çıkardığını tak yine hata olursa spot değiştirerek Ram çıkar tak yapmayı dene ya ramlerin ya da slotunda sorun olabilir BELKI üretici hatalı yapmıştır çok düşük ihtimal ama eğer kartında oc varsa hemde aşırı bir oc varsa ondanda olabilir belki de senin yaptığın bir aylardan dolayı olmuştur driverida yaptığın degisikliklerini hatırlıyorsa onları kapatıp dene
Şimdi ramları sırasıyla deneyeceğim.

emre1234E

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Emre Erdemir
Denedikten sonra hala hata varsaKart da eğer Manuel olarak oc varsa geri eski haline çevir yinemi hata oldu driverden kendi yaptığın değişimleri düzelt eğer hatatyi hala alıyorsan neden oldugnu bilmiyorum garanti varsa götür bence

Ulfric

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Hasan Can Sürmeli
Denedikten sonra hala hata varsaKart da eğer Manuel olarak oc varsa geri eski haline çevir yinemi hata oldu driverden kendi yaptığın değişimleri düzelt eğer hatatyi hala alıyorsan neden oldugnu bilmiyorum garanti varsa götür bence
Hiç OC ayarı yapmadım, PC'yi aldığımdan beri tüm ekran kartı ayarları da aynı. Eğer sorun RAM'dan de değilse mecbur başka PSU deneyeceğim.

Ekleme >

Ramları sırasıyla denedim, hiçbir kapanma sorunu olmadı. Bu OCCT testini ilk yaptığımda da 15 dakika sorunsuz çalışmıştı, diğer günler yaptığımda da 3. dakikada falan ekran gitti. Bazen keyfi yapıyor, bazı zamanlar R6 oynarken ilk elimde yapıyor, bazılarında da saatlerce oynıyayım sorunsuz oluyor.

Son durum >

Dün Bios'da ayar yaparken bile black screen ile karşılaştım. Eğer WattMan hatası olsa Bios'da bile boy gösterir mi? Eğer bunu bilen biri olursa tam olarak sorunun nerden kaynaklandığını bulabileceğim.

Son düzenleme:

Senerr

80+ Bronze
Hiç OC ayarı yapmadım, PC'yi aldığımdan beri tüm ekran kartı ayarları da aynı. Eğer sorun RAM'dan de değilse mecbur başka PSU deneyeceğim.

Ekleme >

Ramları sırasıyla denedim, hiçbir kapanma sorunu olmadı. Bu OCCT testini ilk yaptığımda da 15 dakika sorunsuz çalışmıştı, diğer günler yaptığımda da 3. dakikada falan ekran gitti. Bazen keyfi yapıyor, bazı zamanlar R6 oynarken ilk elimde yapıyor, bazılarında da saatlerce oynıyayım sorunsuz oluyor.

Son durum >

Dün Bios'da ayar yaparken bile black screen ile karşılaştım. Eğer WattMan hatası olsa Bios'da bile boy gösterir mi? Eğer bunu bilen biri olursa tam olarak sorunun nerden kaynaklandığını bulabileceğim.
Sorunun cevabını bilemeyeceğim ama RX550 kullanmıştım bende bu watman hataları beni yıldırmıştı ve en fazla 2 yıl kullanabildim sonra saldım.

Ulfric

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Hasan Can Sürmeli
Sorunun cevabını bilemeyeceğim ama RX550 kullanmıştım bende bu watman hataları beni yıldırmıştı ve en fazla 2 yıl kullanabildim sonra saldım.
Herkes oyunlarda veya masaüstünde rastgele zamanlarda aldığını söylüyor ama Bios ekranında aldığını söyleyen görmedim. Ya da PC açılırken siyah ekranda açılmasını yazan görmedim. PC daha Windows yüklenmeden başına geldi mi hiç o dönemler?

Senerr

80+ Bronze
Herkes oyunlarda veya masaüstünde rastgele zamanlarda aldığını söylüyor ama Bios ekranında aldığını söyleyen görmedim. Ya da PC açılırken siyah ekranda açılmasını yazan görmedim. PC daha Windows yüklenmeden başına geldi mi hiç o dönemler?
Hayır gelmedi ama geldimi de ya zorluyordum ya da ansızın geliyordu ve bazen o kadar ileriye gidiyordu ki kendi kendini siliyordu yükleme derdi çıkıyordu başıma. İsmimi AMD hater yapmama az kaldı... 😡

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
979,747
Üyeler
154,989
Son üye
ercanizm
Top Bottom