Neler Yeni

Wheatstone Köprüsü (Doğru Akım Devre Analizi Dersi)

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Emirhan Kargı
dadaw.png

Yanlışım olabilir anladığımı yazıcam düzeltebilirsiniz
AB uçlarına bağlı galvometre akımı 0 gösterdiğinde gerilimin eşit olduğuna görürüz
Değeri bilinmeyen direncin gerilimini bulma formülü;
Rx = Rv x (R2÷R4)

Peki benim sorum ise gerilimler eşit olduğunda akımın 0 olduğunu formül ile nasıl ispatlarız yardımcı olursanız sevinirim

beskazalichinese

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
975
İsim
Sadettin Y
wheatstoneda caprazlama direnclerin çarpımı birbirlerine esit olduğunda ampermetre sifir degerini gösterir dogru anlamissin. Bununla alakalı neden sıfır olur diye bir şey öğrendiğimi hatirlamiyorum.

wheatstoneda caprazlama direnclerin çarpımı birbirlerine esit olduğunda ampermetre sifir degerini gösterir dogru anlamissin. Bununla alakalı neden sıfır olur diye bir şey öğrendiğimi hatirlamiyorum.
Formülleri öğrendiniz öğrendiğiniz formüllerle neden 0 olduğunu ispatlayınız gibi bir şey demiş olması lazım benim de kafam karıştı

beskazalichinese

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
975
İsim
Sadettin Y

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel
Hocam devre analizi dersinde bu konuyu daha gelmedik unutmazsam o gün geldiği zaman hocama sorarım, hocam ege universitesinin paylaşmış olduğu devre analizi pdf sinde aşağıda ki fotoğrafları buldum ama sorunuzla ilgili formül var mı yok mu bilemedim benim dikkatime çeken açıklamada Galvanometre üzerinde o(sıfır) akım
değeri görüldüğü anda bu durumdan AB uçlarının gerilimlerinin eşit olduğu
anlamamız gerekir. Aksi taktirde bir akım değeri görülürse bu uçların henüz gerilim
değerlerinin eşit olmadığı ... Hocam yardımcı olamadıysam kusura bakmayın.

Ekler

• Screenshot_20221024-231649_Drive.jpg
    Screenshot_20221024-231649_Drive.jpg
    403.6 KB · Hit: 33
  • Screenshot_20221024-231622_Drive.jpg
    Screenshot_20221024-231622_Drive.jpg
    373 KB · Hit: 26
Hocam devre analizi dersinde bu konuyu daha gelmedik unutmazsam o gün geldiği zaman hocama sorarım, hocam ege universitesinin paylaşmış olduğu devre analizi pdf sinde aşağıda ki fotoğrafları buldum ama sorunuzla ilgili formül var mı yok mu bilemedim benim dikkatime çeken açıklamada Galvanometre üzerinde o(sıfır) akım
değeri görüldüğü anda bu durumdan AB uçlarının gerilimlerinin eşit olduğu
anlamamız gerekir. Aksi taktirde bir akım değeri görülürse bu uçların henüz gerilim
değerlerinin eşit olmadığı ... Hocam yardımcı olamadıysam kusura bakmayın.
Yardım etmeye çalışman bile yeterli teşekkür ederim.Bizden ne istediğini de anlamış değilim akım 0 olduğunda gerilimlerin neden eşit olduğunun ispatını mı istiyor yoksa gerilimler eşit olduğunda akımın neden 0 olduğunun ispatını mı artık bir şekilde bakıcaz bir çaresine kalan sürem ise yarın yapmış çarşamba teslim ediyor olmam lazım

Top Bottom