Neler Yeni

Yapay Zekanın Geleceği Ve Teknolojinin Geleceği Hakkında ;

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
144presulotion
Merhaba arkadaşlar uzunca yazıcam cevaplarsanız çok sevinirim :)
başlıyoruz. Yanlışım Varsa Düzeltiniz lütfen :)

Öncelikle Yapay Zeka Günümüzde Her ne kadar yeni olsa da 20-15 sene önceden bile geliştirildiğine inanıyorum.
fakat günümüzde yapay zekanın örneklerini tam net alamıyoruz. Ben eskiden bunun şansa bağlı olduğunu düşünüyordum.
örneğin 5 resimden birini seçiyor. ve o onu size yönlendiriolar fakat öyle deil sistem elindeki veriyi değerlendiriyor ve size en uygun sonucu çıkarıyor.
Her Ne Kadar kullanıcın istediği gibi olmasada bir sonuç çıkarıyor. benim deyinmek istediğim konular ;
yapay zekanın gelecekte nasıl kullanılacağı , Verilerin gizliliği ve Yapay Zekanın internete ihtiyacı varmı ?

Yapay Zekanın geleceği Bence Bir Asırın Kısa bir zaman aralığına sıkışacağını inaniyorum.
Her Ne kadar insana yararlı bişe olmasına rağmen. insan bir şeyi çok yaparsa sıkılır.
bir zamandan sonra gerçek ile yapay zeka arasında bir seçim yapmanız gerekebilir. çünkü iş şartları değişiyor. işsizlik artıyor. barınma ihtiyacı ön plana çıkıyor.
Ve insanın içindeki o korku insanı yapay zekadan ayaracak belkide tek şey olacağına inanıyorum
peki niye asırın bir kısa zamanına ? şahsi düşüncem yakın gelecekte topluluklar bir çevrede oluşacak. Geri De Kalanlar başka bir yaşam sürecek. böyle anlatınca sanki maze runner filminden bi alıntı gibi geliyor :D Fakat olabilir böyle bir şey ne olacağını bilemiyoruz malesef.

Gizlilik Ve internet ve Yapay Zeka ;
Birinci soruyla başliyim
Yapay Zekayı kullanmak için internete ihtiyac varmı ?
Siz bu cevabı düşünürken kafanızda
internet olmadan verilere erişemez ve böylece Yapay Zeka Çalışmaz. diyerek düşünebilirsin.
Fakat İnternet niye şart olmalıki kaydettiğimiz veriler ne olucak. onlar nerde toplanıyor ? Hardiskteki veriler nereye gidiyor.
bilgisayardan bi yerden bi yere bir dosyası kopyaladığınızda ne oluyor ? Sabit disk in sabit disk olduğuna eminmiyiz ?
şimdi mantık olarak bir veriyi kopyaladığımızda internet olmadığı / bluetooth olmadığı / her hangi bir iletişim cihazı olmadığı sürece
ben bir verinin kalıcı olacağına inanıyorum. yani ( sabit )
Peki Hardiski internetle birlikte çalıştırdığımızda ne oluyor
inanın bilmiyorum :D gerçekten ne oluyor. veriler nereye gidiyor ?
Bir Dosyayı Upload Etmediğiniz sürece veri nasıl sizin isteğiniz olmadan taşınabilir yada aktarılabilir çok merak konusu
kullandığımız uygulamalar ne kadar güvenli ?
siz ne düşünüyorsunuz. ;
şimdi yapay zekaya gelim ; Yapay zeka şuanlık bilinene göre internetle çalışıyor. yani bize öyle geliyor
mantıken çünkü ellerinde bir server var o server bize bir sonuç çıkarıyor
peki günümüzdeki sistem ler örn 4090 / i9 14900k Sistem Diyelim 2023 ün en iyi sistemi
Topluluğa sunulan en iyi bilgisayar gibi duruyor. Tabi Elbet Daha iyileri olabilir. 2 yada 2den fazla ekran kartı takma felan
Performansı 2 ye katlamıyor fakat Yinede bir performans artışı var nedense bu sistem sizce bir serverin yaptığı işlemi yapabilirmi ?
mümkün mü böyle bir şey
Asında Veriyi azaltarak bu işlem yapılabilir. Yani İnternetten Veri Almadan Sadece elimizdeki verileri videolar fothoraflar felan herhangi text dosyası felan
O Verileri kullanarak Bir Sonuç Çıkarabilir. fakat günümüzde örneklerini göremiyorum,
Bunu Yapan bir program varmı ? interneti kullanmadan elindeki veriler ile yapay zeka işlemleri yapma
Video olsun/ resim olsun / Script kod olsun , mesela örneğin ;
internette Text to Video Özelliğini duymuşsunuzdur. her hangi bir yazı yazıyosunuz ve o yazı videoya dönüşüyüor fakat malesefki internet kullanarak..
Bir De Böyle bir şey varmı bilmiyorum Elindeki Fothorafları yada videoları yapay zekaya geçiriyorusunuz. İNTERNET Kullanmadan Size bir Yapay zeka örneği çıkarıyor.
Varmı Böyle bir program ? Mantıken şöyle çalışıyor. Siz 500 farklı fothorafı uplaod ediosunuz Bide Prompt Yazıyosunuz . Yorumunu zu katıyosunuz.
örneğin bu fothoraflardan bir Zürafa motifi oluştur. yada daha farklı bir şey.
yani asında düşündükçe Zorlanıyor Mantıken internet olmadan Bir Veri olması kolay görünmüyor belki gelecekte. çünkü Yaptığınız bir yapay zeka sistemin internet olmadan bu verileri birleştirmesi imkansız. Çünkü o 500 fothoraftan Yapay zeka nasıl sana zürafa çıkarabilirki çünkü zürafayı bilmiyor sen bunu ona kodlamadın :d
Teknoloji çok garip bir şey ! Her şeyi etkiliyor. Hayatı Etkiliyor.
Ben 40-50 sene sonra yapay zekanın Çevrimdışı çalışacağına inanıyorum. fakat sadece elindeki tüm verileri kullanarak ; belkide olmaz

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ Gelecekte böyle bir şey mümkünmü ?

its over. thank you for reading :)

Son düzenleme:

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Onu bilmem de ben psikoloji sunucuma yapay zeka destekli terapi botu yaptım. Cidden iyi oldu. Aferim bana.
Teknolojiyi yakından takip etmek gerek tabi XD

slm.ycl02

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,073
İsim
Selim
YZnin çevrimdışı çalışmasından ziyade beyne entegre edilmesini merak ediyorum. Yz destekli bir beyinden kastım jarvisle konuşan iron man gibi değil direkt olarak birleşmiş olsak nasıl olurdu? Bilimsel ilerlemeler muhtemelen daha hızlı gerçekleşirdi. Yz ile insan beyni öğrenerek sürekli kendini geliştirdiği için her yeni veri elde ettiğimizde daha hızlı öğrenip ona göre gelişim sağlayacak. Tabi buna karşılık kötüye kullanılma şansı da var.

Top Bottom