Neler Yeni

(YARDIM) Ekranda Sürekli Yırtılma Oluyor.

GTX4090

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
GTX4090
Tespit Edebildiğim Görüntü Hatası. Yırtılma .
Adsız.png

Ekranda böyle Yırtılmalar Oluyor. Bazen Farklı Şekillerde küçük , büyük

Eskiden Bu kadar Yoktu Giderek Artmaya Başladı.

Ayrıca Görüntüde Bozulmaya Başladı. Sanki Videoları oyunları düşük çözünürlükte oynuyorum. 4k Da Olmasına Rağmen. yada 4k video açmama rağmen Şu Aralar çok olmaya başladı. eskiden de oluyordu fakat farkedilebilir seviye de değildi. şimdi giderek artmaya başladı
chrome da gezinirken bile oluyor. sıcaklıklar gayet normal herşeyin testini yapıyorum. ssdsinden tut oyun performansı na sıcaklıklara herhangi bir sorun yok bileşenlerde (sanırsam) fakat nedense gezinirken. yırtılma görüntüsü geliyor ve bu beni düşündürüyor acaba sistemdemi problem var yoksa monitördemi ? çünkü bütün bileşenler sıfır sitelerinden alınmış. en ufak bi zorlama yok. aşırı render işlemi yok. sadece gündelik 7 saat 10 saat kullanıyorum. hatta oyunları bile düşük çözünürlükte oynuyorum bazen. gysnc aktif ! aktif olmasına rağmen görüntüde yırtılma oluyor.

Yardımcı Olursanız Sevinirim. Konu ile ilgili bir bilginiz Varsa Çok Yardımı Dokunur ,
Benim Merak ettiğim konu şu asında ; Eğerki Monitör Arızalıysa Bu Yırtılmaların olması normalmi ? yoksa sistemledemi alakalı ?
Teşekkürler.. iyi forumlar

Sistem Şu Şekilde ;

Monitor : ViewSonic VX3211-4K Monitör
Sistem ;
ZOTAC RTX 4090
R7 5800X3D
Cricual Ballistic 2x16gb (32gb) 2666mhz Ram (Overclock 3200mhz)
Corsair RM1000X Power (Gold Olmayan) (Ekran kartının verdiği kablo ile kullanıyorum)
Gamebooster 360mm Sıvı Soğutma
Kingston KC3000 2TB 70000MBS M2 SSD
TUF GAMING B550M-E WİFİ Anakart

Son düzenleme:

johan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,219
İsim
ismail
Hangi oyunda oluyor bu problem?

WhoCares

80+ Silver
webde gezerken mi oluyor bu sitelerde vsde yoksa sadece oyunlara girdiğinde mi ?

GTX4090

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
GTX4090
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
webde gezerken mi oluyor bu sitelerde vsde yoksa sadece oyunlara girdiğinde mi ?
webte gezerken yada normal gezmede farkettim oyunlarda farkedemedim performans düşüklüğü yok fakat ekran da bahsettiğim gibi böyle siyah yırtılma oluyor. şimdi bu konuyu açalı baya olmuş. bilgisayarcıya gitmiştim. monitör arızalı dediler. bende 2.monitörü taktım. fakat display port la deil . vga hdmi dönüştürücü ile. bi kaç zaman 2.monitörle sistemi zorladım. ilk 1 hafta bi sorun farkedemedim. şimdi kullanıyorum şuan 2.monitörü sanırsam yırtılma hala var gibi çünkü örn bikaç fothoraf açıyorum açınca da fothorafı açınca yırtılma oluyor düzeliyor foto görünüyor. önceki monitörde videolarda yırtılma oluyodu. ve daha fazlaydı. sanırsam 5 dakikada bir oluyodu. ama yinede nadiren oluyodu. şimdide böyle yavaş yavaş başladığını hissediyorum açılmalarda gecikmeler. (nadiren) sanki sistem yoruldu bir süre açmayınca 2.monitörde böyle problemler çıkıyor gibi. bir bilgisayarcı arkadaş daha yazdı bana yatay şekilde yırtılma olunca ramden kaynaklı olabileceğini söyledi. şimdi benim şüphelendiğim şeyler şunlar ; ramler asında 2666mhz de çalışıyor normalde ben d.o.c.p açmadan yani aktif etmeden dram den 3200mhz e overclock da çalıştırıyorum. acaba uzun süreli kullanıma bağlı ramleri d.o.cp açmadan 3200mhz de kullanmak ekranda yada gecikme yaratırmı. çünkü 3200mhz de çalışıyor herhangi bir hata vermedi fakat uzun sürede böyle ekranda yırtılma yada gecikme sorunları çıkartırmı şimdi 2.monitör le test ediyorum hala eğer yırtılma artarsa ramleri 3200mhz den 2666mhz e çekicem normal haline getircem yani yada yeni bir ram alırım ilerki zamanlarda 2. şüphelendim konu ; corsair rm1000x power kullanıyorum fakat gold olmayan versiyon rtx 4090 ndan verilen güç kablosu ile kullanıyorum. vatan bilgisayara gitmiştim. bana tam anlatamadılar ama böyle kullanmak sağlıklı deil dediler hatırladığıma göre 1 yıl önce felan ben bu sistemi alalı sadece 2 yıl oldu. herhangi bir performans düşüklüğü yok donanımların bütün testlerini yaptım. cdmark felan hepsi fakat ekranda yırtılmalar ve gecikme oluyor. hatta freesync açıyorum (nvidia gsync) ile ondada ekranda yırtılma oluyordu 1.monitörümde 4k60hz şimdi powera dönim power gold olmadığı için ondanda şüpheleniyorum. watt tüketimleri normal rtx 4090 a göre en fazla 450-500 watt da çalıştı ekran kartı. sıcaklıklar gayet normal yeni ssd de kingston kc3000 de en fazla 70 derece oluyor ssd oda full yükte benim çözüm önerilerim şunlar ; ramler 3200mhz den 2666mhz e çekmek ardından 2.monitörü öyle bidaha test etmek yırtılma olmassa ramlerde sorun var demeki yada yanlış overclock sonucu. 2. çözümümde power ı değiştirmek. gold sürüm bir power almak. 3. çözüm. ssd yi değiştirmek ssd den olacağını sanmıyorum şahsen ama son çare olarak onuda denerim artık. 4.çözüm : yok ekran kartı nı değiştirmek dicemde onu değiştirmek zaten herşeyi değiştirmek en son olarak anakart belki onuda zannetmiyorum yinede ama kritik düşünebildiğim parçalar ramler ve power
Yardımınız Dokunursa Çok Sevinirim. Eskiden rx570 sistem kullanıyordum hatta şuan kullandığım ramler rx570 li sistemin yani şuanki sistemdeki en eski parçalar ramler yinede öyle 5-6 yıl deil 2-3 yıl felan rx570 li sistemde okadar uzun süreli kulanmama rağmen böyle bir sorunla karşılaşmadım görüntü bozukluğu ve benzeri fakat kendi hissiyatımla söylemem lazım. 4090 lı sistemi aldığımda böyle sanki bi gram böyle yavaşlama sanki bu 4090 deil de normal bir pc gibi hissetirmedide deil. sanki böyle sistem yavaş gibi hissettim ve giderek arttığını hissediyordum. gecikmeler felan ama böyle ağım şahım deil farkedilecek seviyede deildi gün geçtikce artmaya başladı acaba powerdanmıdır. ramlerden midir. bilmiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler iyi forumlar..

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,093
Üyeler
140,767
Son üye
estqxopXl
Top Bottom