Neler Yeni

Yeni Aldığım Ramleri 6000mhz Yapınca Windows Başlatılamıyor

sKed

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Çağrı
Başlıkta bahsettiğim gibi sistemimdeki ramleri 16gb'dan 32gb yüksettim. İki slotlu bir anakartım "GIGABYTE A620M S2H 6400MHz(OC) DDR5" olduğu için 16x16 2 tane "CORSAIR VENGEANCE DDR5" ram aldım. Fakat biostan xmp ayarını yaptıktan sonra yeni ramlerle bilgisayarım açılmıyor. Aynı xmp ayarıyla eski 8x8 ramlerim çalışıyordu. Bunun sebebi nedir yardımcı olabilir misiniz?

Dahası  
Reaksiyon skoru
93
İsim
Burhan Bey
Uyum sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Anakartınızın destek sayfasından aldığınız RAM modeli için destek olup olmadığına bakabilirsiniz. BIOS sürümünüzün de güncel olmasına dikkat edin.

sKed

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Çağrı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Uyum sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Anakartınızın destek sayfasından aldığınız RAM modeli için destek olup olmadığına bakabilirsiniz. BIOS sürümünüzün de güncel olmasına dikkat edin.
Yeni aldığım ramler defauld ayarlarda çalışıyor bu arada. Sadece 6000mhz de çalıştıramıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu arada konuyu yanlış açmışım düzeltmeyide bulamadım kusura bakmayın

Dahası  
Reaksiyon skoru
93
İsim
Burhan Bey
Çoğu RAM default ayarlarda çalışır zaten, en kötü o şekilde kullanmaya devam edersiniz. Anarkartınızın revizyon sürümüne dikkat edin, ben bakmaya çalıştım ama 3 farklı revizyon sürümü var.

eren28tr

80+ Gold
Yeni aldığım ramler defauld ayarlarda çalışıyor bu arada. Sadece 6000mhz de çalıştıramıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu arada konuyu yanlış açmışım düzeltmeyide bulamadım kusura bakmayın
ramler hangi slota takılı hocam.

sKed

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Çağrı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Anakartın sitesinden uyumluluklarını kontrol ettiğimde kendi aldığım rami bulamadım. Yani hiçbir şekilde 6000mhz çalıştıramayacağım sanırım. İade süresini de geçtim napacağım bilemiyorum

eren28tr

80+ Gold
Anakartın sitesinden uyumluluklarını kontrol ettiğimde kendi aldığım rami bulamadım. Yani hiçbir şekilde 6000mhz çalıştıramayacağım sanırım. İade süresini de geçtim napacağım bilemiyorum
Biosu son sürüme güncelledinmi?

sKed

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Çağrı
Biosu son sürüme güncelledinmi?
Güncelledim. Fakat bir şey soracağım. Ben en son biosu f30 sürümüne güncelledim ve hatırladığım kadarıyla arayüzü değişmemişti. Bugün aldığım ram ve ssdi ile yeni windows yükledim. Yükledikten sonra turuncu temalı bios arayüzüne geçti eskiden sarı temalıydı. Dediğim gibi tam emin değilim son güncellemeden sonra da değişmiş olabilir fakat benim anakartımın modeli ultra durable. O arayüzde kalması gerekmez mi? Görüntüler benim biosuma ait değil temsili. Bu durumdan kaynaklı bir sıkıntı olabilir m?

Ekler

• bios-guncelleme-nasil-yapilir-ne-ise-yarar155603_3.jpg
    bios-guncelleme-nasil-yapilir-ne-ise-yarar155603_3.jpg
    249.5 KB · Hit: 14
  • 20230929_214449.jpg
    20230929_214449.jpg
    163.9 KB · Hit: 14

eren28tr

80+ Gold
Güncelledim. Fakat bir şey soracağım. Ben en son biosu f30 sürümüne güncelledim ve hatırladığım kadarıyla arayüzü değişmemişti. Bugün aldığım ram ve ssdi ile yeni windows yükledim. Yükledikten sonra turuncu temalı bios arayüzüne geçti eskiden sarı temalıydı. Dediğim gibi tam emin değilim son güncellemeden sonra da değişmiş olabilir fakat benim anakartımın modeli ultra durable. O arayüzde kalması gerekmez mi? Görüntüler benim biosuma ait değil temsili. Bu durumdan kaynaklı bir sıkıntı olabilir m?
muhtemelen son bios güncellemesi sonra arayüz böyle olmuş aynı anakartı kullanan kişidede öyle gözüküyor çünkü buradan bakabilirsin istersen xmp kapatıp manuel frekans arttırmayı dene.

sKed

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Çağrı
muhtemelen son bios güncellemesi sonra arayüz böyle olmuş aynı anakartı kullanan kişidede öyle gözüküyor çünkü buradan bakabilirsin istersen xmp kapatıp manuel frekans arttırmayı dene.
Manuel frekansta da xmp kadar verimli olmadığını söylüyorlar.

Top Bottom