Neler Yeni

Yeni Sistemimdeki Darboğaz Sorunu Giderilmesi ACİL!!!

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,269
İsim
Murat Orhan
Bu çok yanlış bir söylem ben bunu bazı editörlerden de duyuyorum 1080P'de kendini zorlamaz diye bir şey yok konu oyun ise işlemci ve ekran kartı uyumu doğru seçilmeli misal Ryzen 5 5600X olsaydı şuan bu konu açılmayacaktı ne yani ekran kartı Ryzen 5 5600X'i görünce kendini 1080P'de zorlamaya mı başlıyor.
Demek istediğim bu değildi. Çözünürlük ile beraber grafikler de arttığı için darboğaz bir nebze ortadan kalkıyor. Cod warzone 3700x ve 3070 ile 4k grafiklerle bir darboğaz gozlemleyemedim. Aynı şekilde gta5te de ayarlar ultra olsa da çözünürlük düşük kaldığında işlemci ve ekran kartı kendini tam potansiyelinde kullanmiyor(veya kullanamiyor) hatam varsa affola.

hbe0554

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
harun
1080P oynuyorsan İşlemcinin biraz darboğaz yapması normal bence, işlemcinin oyun performansı R5 3600 ile çok yakın.

Ek olarak DLSS açtıysan o yüzden de olabilir, DLSS açınca ekran kartı genelde tam yüke girmiyor.
Bu arada arkadaşlar Abdullah Hacıgül kardeşimin dediği doğru DLSS özelliği olan destekeleyen bütün oyunlarda benim gibi sisteminiz var ise ekran kartına tam yük bindirmiyor DLSS açmıştım kapatınca %95 üzerine çıktı. Tabi DLSS farkından mahrum kalacaksınız Teşekkür ederim Abdullah

Abdullah Hacıgül

Kurucu - Yönetici
Yönetici
En İyi Cevap
4
Demek istediğim bu değildi. Çözünürlük ile beraber grafikler de arttığı için darboğaz bir nebze ortadan kalkıyor. Cod warzone 3700x ve 3070 ile 4k grafiklerle bir darboğaz gozlemleyemedim. Aynı şekilde gta5te de ayarlar ultra olsa da çözünürlük düşük kaldığında işlemci ve ekran kartı kendini tam potansiyelinde kullanmiyor(veya kullanamiyor) hatam varsa affola.
2K ve 4K evet darboğaz daha düşük işlemcilerde bile neredeyse kapanır bu yaklaşımın doğru benim dediğim tam olarak bu cümlen "1080pde kendini pek zorlamaz" bu yanlış bir söylem onun dışında sıkıntı yok. Keyifli forumlar

Abdullah Hacıgül

Kurucu - Yönetici
Yönetici
En İyi Cevap
4
Bu arada arkadaşlar Abdullah Hacıgül kardeşimin dediği doğru DLSS özelliği olan destekeleyen bütün oyunlarda benim gibi sisteminiz var ise ekran kartına tam yük bindirmiyor DLSS açmıştım kapatınca %95 üzerine çıktı. Tabi DLSS farkından mahrum kalacaksınız Teşekkür ederim Abdullah
Rica ederim keyifli forumlar

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,269
İsim
Murat Orhan
Donanım arşivi ekibine canı gönülden teşekkür ediyorum. İlginize alakanıza saygılarımı sunuyorum. Abllah kardeşimin dediğin gibi
r7 3700 x 2.800 TL - r7 5800x 3.800 TL
bu işlemci bu şekilde beni 3-4 yıl götürürse 4 sene sonraki güncel ryzen işlemciye geçmem daha mantıklı olacaktır sanırım. İyi pazarlar
O işlemci sizi yıllarca dahi götürür bu yüzden şuan için kaygilanmaniza gerek yok. Oynanisinizi etkilemez yani
Mesaj otomatik birleştirildi:

2K ve 4K evet darboğaz daha düşük işlemcilerde bile neredeyse kapanır bu yaklaşımın doğru benim dediğim tam olarak bu cümlen "1080pde kendini pek zorlamaz" bu yanlış bir söylem onun dışında sıkıntı yok. Keyifli forumlar
1080pde kendini zorlamaz ibaresi şimdi okuyunca bana da komik geldi :D benim lanse etmeye çalıştığım şey farklıydı çok takılmayın:)) keyifli tartışma için teşekkür ederim iyi günler size de

Úrsula Corberó

80+ Bronze
Merhaba öncelikle hoş geldin, sorunun cevabı çok basit; Ryzen 7 3700X + RTX 3060 ikilisi çok darboğaz yapacak bir ikili değil ama bazı oyunlar bu ikiliyi 1080P'de çok rahat darboğaza sokar. Öncelikle hiçbir önerimde RTX 3060 ile Ryzen 5 3600, 10400F veya Ryzen 7 3700X bulunmamaktadır. Çünkü RTX 3060 incelememi yayınlarken 1080P'de tüm oyunlarda 0 darboğaz için min Ryzen 5 5600X önerdim. Sen şimdi soracaksın "tamam da kardeşim önerdiğin işlemci Ryzen 5 ben ise Ryzen 7 aldım nasıl daha iyi olabilir" Ryzen 7 3700X 'in oyun performansı Ryzen 5 3600 ile neredeyse aynıdır ama Ryzen 5 5600X oyun performansı ile saydığım bu işlemcileri yoketmektedir.

Sonuç olarak Ryzen 7 3700X + RTX 3060 ikilisi stabil oyun performansı için kötü değil ama bazı oyunlarda darboğaz olarak senin canını sıkar senin yerinde olsam uzun süre bu ikiliyi kullanır başka masraf etmem ileride yeni Ryzen işlemciler gelince RTX 3060'ı sabit tutarak yeni Ryzen'e geçmeni öneririm ama dersen ki "para benim sen karışma" 0 darboğaz odaklı kullanım istiyorsan bari yükseltmişken Ryzen 7 5800X'e yükselt

Bununla ilgili zamanında çok güzel testler yayınlamıştım işlemcilerden kaynaklı FPS farklarını ve GPU kullanım değerlerini görebilirsin;

Alıntıyı görüntüle
Maşallah hocam ne güzel anlatmışsınız

hbe0554

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
harun
Bu çok yanlış bir söylem ben bunu bazı editörlerden de duyuyorum 1080P'de kendini zorlamaz diye bir şey yok konu oyun ise işlemci ve ekran kartı uyumu doğru seçilmeli misal Ryzen 5 5600X olsaydı şuan bu konu açılmayacaktı ne yani ekran kartı Ryzen 5 5600X'i görünce kendini 1080P'de zorlamaya mı başlıyor.
Abdullah son olarak Bu DLSS kapattığımda 15 dk düzeldi fakat ekran kartı kullanımı %75-%90 arası gidip geliyor oyuna etkisi yok ama değerlere takılma diyorsan konuyu kafamda bitireceğim Herhangi bir kronik sorun falan değildir değil mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

+

hbe0554

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
harun
Rica ederim keyifli forumlar
Abdullah şu konuda lütfen beni bir aydınlatır mısın

Arkadaşlar merhaba, Yeni bir bilgisayar aldım 1 aylık henüz fakat şöyle bir sorunla karşılaştım. oyun oynarken yada masaüstündeyken her 15 dakikada bir olmak üzere monitör siyah ekran oluyor gücü kesiyor 3 saniye sonra geri açılıyor, bunun üzerine 144hz 1 ms olan monitörümü dün itibariyle servise gönderdim fakat, iş yerinden getirdiğim monitörü hdmı dönüştürücü alıp taktım bu monitördede aynı olayı tekrar etmekte. Format atmadım . Kasayı hazır bir şekilde aldım windows güncel Ekran kartı driver DDU İLE KALDIRIP güncelledim Furmark testine soktum . Ekran kartında bir sorun göremedim belki donanımsal varsa bilemem ama Kasa 1 aylık olduğu için bilemedim ne yapacağımı yardımcı olur musunuz?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
969,267
Üyeler
153,211
Son üye
Emrego
Top Bottom