Neler Yeni

Yeni Toplanan Sistem DRAM ve CPU sorunu

murat95

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Murat Zorlu
Arkadaşlar MSI B650 Tomahawk anakartım ile sistemi kurdum. Ryzen 5 7600x işlemci ve Gskill trident z5 2x16 gb uyumlu ramler ile sistemi topladım. Sistemi ilk açmaya çalıştığımda enerji verir vermez, CPU ve DRAM ışıkları yandığını gördüm. Ramlerim RGB Ledli, ledler yanıyor ama Ramleri görmüyor.
Bios sıfırlama işlemi yapmalısın ve ardından msi sitesinden güncel bios driverını yükle dediler aynısını yaptım. Driver yükledim ama anakart üzerinde hala DRAM ve CPU ışıkları yanıyor. Sorun nerede ? neyi hatalı yapıyorum. Tüm parçaları 0 satın aldım.

qnyb

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
908
İsim
Güney
Arkadaşlar MSI B650 Tomahawk anakartım ile sistemi kurdum. Ryzen 5 7600x işlemci ve Gskill trident z5 2x16 gb uyumlu ramler ile sistemi topladım. Sistemi ilk açmaya çalıştığımda enerji verir vermez, CPU ve DRAM ışıkları yandığını gördüm. Ramlerim RGB Ledli, ledler yanıyor ama Ramleri görmüyor.
Bios sıfırlama işlemi yapmalısın ve ardından msi sitesinden güncel bios driverını yükle dediler aynısını yaptım. Driver yükledim ama anakart üzerinde hala DRAM ve CPU ışıkları yanıyor. Sorun nerede ? neyi hatalı yapıyorum. Tüm parçaları 0 satın aldım.
Bir kaç fotoğraf atsaydın da bizde baksaydık, hangisini doğru, hangisini yanlış taktın, biz nerden bileceğiz?

Farway

80+ Silver
İşlemciyi kim taktı?

murat95

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Murat Zorlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar fotoğraf çekemedim çünkü bilgisayar evimde değil arkadaşımda. Size bir soru soracağım.
Bios flashback yaparken MSI B650 Tomahawk anakartta işlemci, ram, sıvı soğutucu olması sorun yaratır mı ? Bazı sitelerde ram takılı olmasın, bazılarında hepsi olsun sorun yok, veya başka sitelerde anakart üzerinde bir şey olmaması lazım yazıyor. Hangisi doğru?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaşlar ayrıca bir sorum daha var,
Ryzen 5 7600x ile ilgili güncelleme sürümü anakartta olmayabilir. Bios sürümü ile eğer amd chipset güncellemesini yapamayacaksam, aynı bios flashback yapar gibi amd chipset driver indirip yapıyım mı ?

Son düzenleme:

ygterm

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
yiğit erim
merhaba sorunu çözdünüz mü çözdüyseniz paylaşır mısınız

murat95

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Murat Zorlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
merhaba sorunu çözdünüz mü çözdüyseniz paylaşır mısınız
Merhabalar evet çözdüm, malesef tüm parçaları tek tek servise göndermekle uğraştım sonunda ihtimal bile vermeyeceğim bir parça olan işlemci bozuk çıktı. İşlemci değişiminden sonra sistemi çalıştırabildim.

Top Bottom