Neler Yeni

Uzun aradan sonra YKS'ye Nereden Başlamalıyım?

Tarık Baskan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
304
İsim
Rechete
Dostlar merhaba.Bu sene benim sınav senem.Fen lisesinde okuyorum ama açıkçası 9 10 11 pek iyi geçmedi benim için.Yazilidan yazılıya çalışmıştım.Bu yaz ise calismalara ciddi anlamda start verdim.Kasım ayına kadar her gün düzenli bir şekilde çalışmalarımı sürdürüyordum.Tyt bitmişti ortalama 80 netleri görüyordum ayt de ise konu çalışıyodum ancak Kasım ayının ortalarında ara tatil döneminde lenf kanserine yakalandım.Daha doğrusu uzun süre önce yakalanmışım ama teşhis Kasım ayinda konuldu.Kemoterapi tedavisi almaya başladım.Disari çıkmam yasaklandı ve okula dershaneye şuan da gitmiyorum.Doktora sınava gireceğimi söylediğimde kendini strese sokmadan çalışabilirsin stres olacaksan hiç çalışma seneye girersin dedi.Stres bu hastalık için kötü birseymis.Velhasilkelam 3 aydır nerdeyse evdeyim.Bos boş hiçbir şey yaptığım yok telefona bilgisayara bakıyorum ama artık bu çok canımı sıkmaya başladı.Her gün aynı şey kendime kattigim hiçbir şey yok önceden keyifle oynadığım oyunlar bile artık zevk vermemeye başladı.Bende artık birşeyler yapmam gerektiğini düşünüyorum.Calismalara tekrar başlamaya karar verdim ama nereden başlayacağımı bilmiyorum.Ayt matematikte ilk konuları falan öğrenmiştim ama muhtemelen unutmuşumdur şimdiye.Benim düşüncem ayt matematiğe ağırlık vererek ayt fen de dahil çalışmak.Tyt içinse fen konularını bi tekrar etmeyi planlıyorum.Sizlerin fikirleri neler acaba?

YiğitY.

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
174
İsim
Yiğit Yenigün
Kısa bir süreç kaldığı için zaman kaybetcek şeyler yapma kesin gitmek istedğin yere göre sana netler getirecek derslere çalış

Tarık Baskan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
304
İsim
Rechete
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kısa bir süreç kaldığı için zaman kaybetcek şeyler yapma kesin gitmek istedğin yere göre sana netler getirecek derslere çalış
Aklıma gidecek bir yerden ziyade sıralama hedefi koymuştum ilk 20k.Tyt de zaten fazla yapcak bişey yok.Deneme çözmem lazım ayt de konu eksiklerimi tamamlamam gerekiyor.İlk 20k içinde konu seçme lüksüm olmadığını düşünüyorum.Elimden ne gelirse artık.

blackpool

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
murat çilek
Ben bu sene mezun olucam ama şuanda üniversitenin pek bir kıymeti yok. Yani sınavı fazla düşünme bence , sağlık vs çok daha kıymetli. Eğer gerçekten üniversiteyede gidiceksen fazla stres yapmadan ayt fokuslanabilirsin çok daha mantıklı. İstediğin netleri yapamasanda yine çok önemli değil , seneye halledebilirsin çünkü köüt bir seçim yaparsan 4 -5 senen gider. bir daha çalışırsan 5 -6 sene kazanırsın öyle bak. Ben en verimli dönemlerimi üniversite dışında geçirdim , keyif almak lazım bence . Keyif alabiliceğin birşeyler bul ve onları yap bunlar meslek seçerkende sana yardımcı olur.

Tarık Baskan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
304
İsim
Rechete
Ben bu sene mezun olucam ama şuanda üniversitenin pek bir kıymeti yok. Yani sınavı fazla düşünme bence , sağlık vs çok daha kıymetli. Eğer gerçekten üniversiteyede gidiceksen fazla stres yapmadan ayt fokuslanabilirsin çok daha mantıklı. İstediğin netleri yapamasanda yine çok önemli değil , seneye halledebilirsin çünkü köüt bir seçim yaparsan 4 -5 senen gider. bir daha çalışırsan 5 -6 sene kazanırsın öyle bak. Ben en verimli dönemlerimi üniversite dışında geçirdim , keyif almak lazım bence . Keyif alabiliceğin birşeyler bul ve onları yap bunlar meslek seçerkende sana yardımcı olur.
Benim de planım şöyle bu sene yine çalışıp elimden geleni yaparım hedefledigim sıralamayı tutturursam daha ne tutturamazsam da seneye tekrar girdiğimde sağlam bir altyapim olur.Cok daha iyi sıralamalar yapabilirim.Keyif alabileceğim şey de yazılıma merakım var ona da başlamak istiyorum ama bu 3 ayda çok tembellestim başlayamadım bir türlü.

Jaess

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Dostum selamlar, öncelikle çok geçmiş olsun. Benim annemde bundan seneler önce 3. evre göğüs kanserini yenmişti. Doğal olarak ben de sürece oldukça hakimim. Doktorun haklı stresten mümkün olduğunda uzak durmalısın. Bu hastalıkta moralinin iyi olması oldukça önemli ve her zaman yeneceğine dair kendine inancın tam olsun. Sınava hala 4 aydan fazla var. Bu senden daha geride olan kişiler için bile oldukça yeterli bir süre. Tytn de zaten fena değilmiş, bir tyt denemesi at şu an ne alemdesin bak. Hatırlayamadığın konuları tekrar edersin zaten çok hızlı eski netlerine kavuşursun. Zaten tyt de 80 görüyorsan konuların hepsi bitmiştir veya çok çok az eksiğin vardır demek. Ayt ağırlıklı ilerlemelisin çalışmalarının %80 i falan ayt olmalı. Bu şekilde ilerlersen rahat halledersin. Ama unutma ki çok çalışmak gerekiyor ve sen aldığın tedaviler yüzünden belki bu kadar kendini zorlayamayabilirsin. Böyle bir durum olursa sana tavsiyem kendini çok zorlamamak olur mezuna kalmak gibi bir şansın var zaten. Hastalığınla ilgili canını sıkan bir şey olursa veya birileri ile konuşmak istersen bana çekinmeden yazabilirsin seve seve sohbet ederim seninle. Unutma moral bu hastalıklar için en önemli faktör. :)

Tarık Baskan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
304
İsim
Rechete
Dostum selamlar, öncelikle çok geçmiş olsun. Benim annemde bundan seneler önce 3. evre göğüs kanserini yenmişti. Doğal olarak ben de sürece oldukça hakimim. Doktorun haklı stresten mümkün olduğunda uzak durmalısın. Bu hastalıkta moralinin iyi olması oldukça önemli ve her zaman yeneceğine dair kendine inancın tam olsun. Sınava hala 4 aydan fazla var. Bu senden daha geride olan kişiler için bile oldukça yeterli bir süre. Tytn de zaten fena değilmiş, bir tyt denemesi at şu an ne alemdesin bak. Hatırlayamadığın konuları tekrar edersin zaten çok hızlı eski netlerine kavuşursun. Zaten tyt de 80 görüyorsan konuların hepsi bitmiştir veya çok çok az eksiğin vardır demek. Ayt ağırlıklı ilerlemelisin çalışmalarının %80 i falan ayt olmalı. Bu şekilde ilerlersen rahat halledersin. Ama unutma ki çok çalışmak gerekiyor ve sen aldığın tedaviler yüzünden belki bu kadar kendini zorlayamayabilirsin. Böyle bir durum olursa sana tavsiyem kendini çok zorlamamak olur mezuna kalmak gibi bir şansın var zaten.
Teşekkür ederim hocam annenize de geçmiş olsun.Moralim iyi zaten yaşım genç olduğundan atlatma olasılığım yüksek.Planım da şu bu sene elimden geldiği kadar çalışayım hedefledigim yerleri kazanırsam ne ala ama olmazsa da seneye tekrar girecek sağlam altyapim olur çok daha iyi yerler tutturabilirim.

Jaess

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Teşekkür ederim hocam annenize de geçmiş olsun.Moralim iyi zaten yaşım genç olduğundan atlatma olasılığım yüksek.Planım da şu bu sene elimden geldiği kadar çalışayım hedefledigim yerleri kazanırsam ne ala ama olmazsa da seneye tekrar girecek sağlam altyapim olur çok daha iyi yerler tutturabilirim.
Sağ ol dostum plan gayet mantıklı. Zaten şu andan itibaren gerçekten çalışarak seneyi hedeflersen derece yapman kaçınılmaz olur. :)

Tarık Baskan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
304
İsim
Rechete
Sağ ol dostum plan gayet mantıklı. Zaten şu andan itibaren gerçekten çalışarak seneyi hedeflersen derece yapman kaçınılmaz olur. :)
Sağolasın hocam fikir belirttiğin için.O zaman planı uygulamaya koyuluyorum.

Jaess

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,843
Üyeler
140,706
Son üye