Neler Yeni

Muhabbet kuşumu ne kadar serbest bırakmalıyım?

Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Oğuz Tutkun
Merhaba arkadaşlar, 1 haftadır benimle yaşayan 1.5 aylık bir muhabbet kuşum var. Yavru olarak ilk sahiplenmem. Öncesinde yaşlı bir muhabbet kuşum vardı 9 yaşında vefat etmişti. Yaklaşık 1 sene bendeydi.

3-4 gün kafesine iyice alışması için çok fazla kafesini açmadım. Arada bi egzersiz yapması için açtım gezdi dolaştı. Odayı artık tanıyor. Duvarlara falan çarpmıyor. Belli noktaları çok sevdi. En çokta monitörün üstünü çok seviyor. İsminide öğrenmeye başladı. İsmi Sacha :)

Sormak istediğim şu. Ona olabildiğince güzel bi hayat yaşatmak istiyorum. Rahat etsin. İstediği zaman istediğini yapsın. Mutlu olsun kısaca.

2 gündür kafesini hiç kapatmadım. Kafes dışında birkaç yere yemlik ve suda koydum. Arada ucu hafif görünecek şekilde dal darı saklıyorum biyerlere gidip buluyor ödül oluyor onada.

Sizce kuşumu ne kadar serbest bırakmalıyım? Etrafa pislemesi vs benim için problem değil. Monitörün arkası nokta nokta hep en çok orda durduğu için :D

Tecrübeli arkadaşlardan tavsiye istiyorum. Sürekli serbest kalmasının ona bir zararı olur mu?

Bir kaç fotoğraf bırakıyorum burayada. Herkese iyi forumlar...

Her zaman ki gibi monitörün üstünde :D
WhatsApp Görsel 2024-03-14 saat 16.45.38_243d7803.jpg

Burda dışarıyı izliyordu. İçim burkulmuştu burda... :.)
WhatsApp Görsel 2024-03-13 saat 16.49.36_e4f63dd2.jpg

Klanta

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
172
İsim
Ahmet Bayram Topcu
Ben yumurtadan doğan bir yavru muhabbet kuşunun ilk ve son nefesine tanıklık eden biri olarak kesinlikle kafeste tutmamanı tavsiye ederim. Kendine alıştırabildiğin kadar alıştır. Bunun için, ona net bir isim belirle ve hep o isimle hitap et. O kelimeyi duyduğunda söylenenin kendisine olduğunu bir süre sonra fark edecektir. Ailece kahvaltı yaparken onu da salondan (artık kafesi nerdeyse) al mutfağa getir. Ben, kendi kuşumla kahvaltı yapıyordum. Hatta biz yemeden kendisi yemiyordu, şe**fsiz. Ev ile bütünleşmeli hayvan. Zaten pek az yeri var uçabilmek için, evin nereden nereye olduğunu bilmesi onu da evin bir üyesi yapar. Valide sabah yatak odasından seslenince tüm odaları tek tek dolaşıp bulurdu onu. Bırak özgürce uçsun. Salatalık yiyorlar.
Size tamamen alıştığından emin olduğunda, dişiyse erkek, erkekse dişi bir muhabbet kuşu al. Fakat çok büyümeden yap ki, yavrularını nasıl yetiştirdiklerini görme deneyimini yaşa. Gerçekten harika bir his. Zaten yavrularını bir süre sonra yuvaya yaklaştırmıyor kovuyorlar. O zamanda herhangi bir petshopa gidip satarsın. Ben zamanında güzel para kazanıyordum :D
Başka kafana takılan sorular varsa sorabilirsin. Zevkle yardımcı olurum. Evcil hayvan değil, dost edin.
Ruhun şad olsun "Çapkın".

TinerciAlper

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,228
İsim
Alper Burak Sarı
Instagram
alperburaks
Steam
https://steamcommunity.com/profiles/76561198343077776
Discord
Alperburaks
7. Sinifta aldigim muhabbet kusunu hala besliyorum Allah uzun omurler versin cok alistim ama ben o kadar fazla salamadim eski evimde kapi pencere cok acik oldugu icin kacar korkusuyla haftada 1 mutlaka salarim kafesini seviyor haftadonlari birlikte kahvalti ve aksam yemegi yiyoruz kendisiyle samsunda piknik dahi yaptik (sahilde kafesiyle bizle oturdu) memlekete dahi goturduk araba yolculuklarini cok seviyor neseli oluyor yavru almissin eger erkekse onunla birazcik daha fazla iletisim kurarsan konusmayi öğrenir bir yerden sonra ailenin bir uyesi oluyor

alikurt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Nuance
6 sene baktım muhabbet kuşu günde ortalama 2-3 saat maximum geziyordu öglen 1 gibi açıyordum kapağı 2-3 saat dolaşıp yorulunca kendiliğinden kafesine dönüyordu çıkmıyordu geri o zaman kapatıyordum tabi bu kafese dönme işi alışkanlık birazda

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,058
Üyeler
140,757
Son üye
Adnan27
Top Bottom