Neler Yeni

BIOS güncellemesinde hata verdi, kurtarma gerekiyor.

kaancoder

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Kaan
Bir gün HP Victus 15 laptopumu açtığımda otomatik BIOS güncelleme ekranı geldi. Güncelleme bittiğinde birşeylerin başarısız olduğu hatası geldi. Bilgisayarı yeniden başlattığımda ekte paylaştığım kurtarma ekranına atıyor. Önceki BIOS'a dönmemi sağlayan tuş kombinasyonlarını falan da denedim sürekli hata veriyor. Nasıl kurtarabilirim?

Ekler

• IMG_20240311_122658.jpg
    IMG_20240311_122658.jpg
    2.9 MB · Hit: 26
  • IMG_20240311_122732.jpg
    IMG_20240311_122732.jpg
    2.8 MB · Hit: 22

NoctuaFanBoyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,924
İsim
Hamza Ziya Üstün
Ekte bir şey yok hocam

kaancoder

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Kaan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kusura bakmayın

Ekler

• IMG_20240311_122658.jpg
    IMG_20240311_122658.jpg
    2.9 MB · Hit: 15
  • IMG_20240311_122732.jpg
    IMG_20240311_122732.jpg
    2.8 MB · Hit: 15

GlHarry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
41
İsim
Erdem BELER
Format atman gerekiyor sanırım. UEFI windows 10 diski hazırlayıp format at.

kaancoder

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Kaan
Az önce format attım ve düzeldi. Bilgisayarımda önemli bir şey olmadığı için format attım ama ileride önemli şeyler olabilir bu sorunun kaynağı nedir acaba? BIOS güncellemesi sonrası neden Windows çöker?
Format atman gerekiyor sanırım. UEFI windows 10 diski hazırlayıp format at.

GlHarry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
41
İsim
Erdem BELER
Hatanın sebebi boot sırasında biosun BCD dosyasını bulamamasından kaynaklıdır.

Bilgisayarlarımızın işletim sistemi windows iki türlü boot moduna sahiptir, bunlar bios ve uefi tabanlı olan modlardır.

Mesela eski bilgisayarda biosda uefi modu olmadığı için format süreci zor ve uzundur, komut istemini kullanmalı ve temel olarak terminal komutlarını bilmelisiniz.

Uefi modu ise bizlerin daha çok aşina olduğu moddur, usb yi bilgisayara takarız, formatı atarız.

Bios boot modunda bilgisayarınız şu mantıkta çalışır;

1. BIOS ürün yazılımı kendi kendini test eder ve bootmgr yi bulmak ve kontrolü ona aktarmak için MBR > DPT > PBR'yi okuyacaktır.
  2. Bootmgr, işletim sistemlerini gösteren BootBCD dosyasını okur ve ardından WINDOWSsystem32winload.exe dosyasını bulmak için boot diskine gider.
  3. Bootmgr, winload.exe aracılığıyla işletim sistemi çekirdek dosyasını yükler ve windows çalışır.

Uefide işler daha basittir.
Uefi > Bootmgfw.efi > BootBCD > winload.efi > Windows

Sizin hatanızda bilgissyar BCD dosyasında herhangi bir işletim sistemi parçacığını detect edememiş gibi duruyor.

Belli başlı sorunları da elektrik kesintileri veya manuel olarak bcd dosyasını kurcalamak gibidir. Bios update sırasında bilgisayarın hep başında olmadığınızı var sayıyorum çünkü ne hatası verdiğini bilmiyoruz. Ama oluşan hata nasıl bir hata umarım onu anlamışsınızdır.

kaancoder

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Kaan
Hatanın sebebi boot sırasında biosun BCD dosyasını bulamamasından kaynaklıdır.

Bilgisayarlarımızın işletim sistemi windows iki türlü boot moduna sahiptir, bunlar bios ve uefi tabanlı olan modlardır.

Mesela eski bilgisayarda biosda uefi modu olmadığı için format süreci zor ve uzundur, komut istemini kullanmalı ve temel olarak terminal komutlarını bilmelisiniz.

Uefi modu ise bizlerin daha çok aşina olduğu moddur, usb yi bilgisayara takarız, formatı atarız.

Bios boot modunda bilgisayarınız şu mantıkta çalışır;

1. BIOS ürün yazılımı kendi kendini test eder ve bootmgr yi bulmak ve kontrolü ona aktarmak için MBR > DPT > PBR'yi okuyacaktır.
  2. Bootmgr, işletim sistemlerini gösteren BootBCD dosyasını okur ve ardından WINDOWSsystem32winload.exe dosyasını bulmak için boot diskine gider.
  3. Bootmgr, winload.exe aracılığıyla işletim sistemi çekirdek dosyasını yükler ve windows çalışır.

Uefide işler daha basittir.
Uefi > Bootmgfw.efi > BootBCD > winload.efi > Windows

Sizin hatanızda bilgissyar BCD dosyasında herhangi bir işletim sistemi parçacığını detect edememiş gibi duruyor.

Belli başlı sorunları da elektrik kesintileri veya manuel olarak bcd dosyasını kurcalamak gibidir. Bios update sırasında bilgisayarın hep başında olmadığınızı var sayıyorum çünkü ne hatası verdiğini bilmiyoruz. Ama oluşan hata nasıl bir hata umarım onu anlamışsınızdır.
Cevabınız için teşekkürler. Aslında güncelleme boyunca başındaydım ancak hata verdiği sırada fotoğrafını çekmeyi akıl edemedim. bundan öncesinde de bcd dosyasını falan kurcalamadım zaten bilgisayar çok yeniydi ve sadece adobe uygulamaları yüklüydü.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
911,754
Üyeler
141,481
Son üye
Onur45
Top Bottom