Neler Yeni

Modem yerine Router önerisi

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,056
İsim
Semih Boran
Bunu alırım ucuzmuş zaten. Peki Bunu alırsam eski modemimle veraber mi kullanıcam yoksa tek bunumu kullanıcam.
Beraber çünkü mr60x bir router. Aldıktan sonra modeminize ethernet ile bağlayacaksanız. mr60x in wan portu yani mavi renkli kısmına takacaksınız etherneti. Sonrasında köprü moduna alın modemi. İlk kurulumu yapıp kullanabilirsiniz. Ek olarak mr60x'te wpa2/wpa3'e ayarlayın 2.4 ve 5 ghz bantlarını.

Şahin123

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
41
İsim
Şahin Meyveci
Beraber çünkü mr60x bir router. Aldıktan sonra modeminize ethernet ile bağlayacaksanız. mr60x in wan portu yani mavi renkli kısmına takacaksınız etherneti. Sonrasında köprü moduna alın modemi. İlk kurulumu yapıp kullanabilirsiniz. Ek olarak mr60x'te wpa2/wpa3'e ayarlayın 2.4 ve 5 ghz bantlarını.
Anladım. Alayım o zaman bunu.
Peki router değilde sadece modem alsam wifi 6 destekli. Öyle nasıl olur.

bypast

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
263
İsim
uğur demirel
Fiber değil alt yapım vdsl
internetin böyle olur
Speedtest 27.03.2024 19_38_53 (2).png

bypast

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
263
İsim
uğur demirel
Biliyom ya. Keşke alt yapı olsa.
insallah nasip eder dediğim gibi router modem olarak kullanıyorum yaşadıgın yerde yerel sağlayıcı varsa sor belki bina veya mustakil ev alt yapısı vardır bizim burda turbonet var istersen google arat tel ara alt yapı gelirse arkadas davet kodu atarım
Mesaj otomatik birleştirildi:

insallah nasip eder dediğim gibi router modem olarak kullanıyorum yaşadıgın yerde yerel sağlayıcı varsa sor belki bina veya mustakil ev alt yapısı vardır bizim burda turbonet var istersen google arat tel ara alt yapı gelirse arkadas davet kodu atarım
400 TL 1000 mbps hız

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,056
İsim
Semih Boran
Anladım. Alayım o zaman bunu.
Peki router değilde sadece modem alsam wifi 6 destekli. Öyle nasıl olur.
Pahalıya gelir ve gpona geçtiğiniz zaman zarar edersiniz. Çünkü 2800 TL'yi ax1800 sanırsam bir cihaza veriyorsunuz. Mesela ondan yaklaşık 1000 TL ucuza mercusys mr80x var ve ax3000. gpona geçtiğinizde mr80x alırsanız mesela kâr edersiniz router olarak kullanmaya devam edecekseniz. Çünkü sadece router olduğundan daha güçlü bir routera sahip. O modemler ise hem modem hem de router olduğundan 3000 TL civarına ax1800 falan oluyor en fazla.
Yani gpona geçtiğiniz zaman modem kısmı bir işinize yaramayacak. Router kısmı yarar ve harici bir router bu konuda öne geçer.

Şahin123

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
41
İsim
Şahin Meyveci
Pahalıya gelir ve gpona geçtiğiniz zaman zarar edersiniz. Çünkü 2800 TL'yi ax1800 sanırsam bir cihaza veriyorsunuz. Mesela ondan yaklaşık 1000 TL ucuza mercusys mr80x var ve ax3000. gpona geçtiğinizde mr80x alırsanız mesela kâr edersiniz router olarak kullanmaya devam edecekseniz. Çünkü sadece router olduğundan daha güçlü bir routera sahip. O modemler ise hem modem hem de router olduğundan 3000 TL civarına ax1800 falan oluyor en fazla.
Yani gpona geçtiğiniz zaman modem kısmı bir işinize yaramayacak. Router kısmı yarar ve harici bir router bu konuda öne geçer.
Anladım. Aklımda kalan tek şey. Benim modemim 8 yıllık onun için ucuz bi modem alsam iyi olmazmı. Eski çünkü. İçim rahat değil.

Lady-Of-Ice

80+ Silver
Mercusys'in modem-router cihazı yok galiba; baktım göremedim. Firma neden piyasaya cihaz sunmuyor anlamadım.

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,056
İsim
Semih Boran
Mercusys'in modem-router cihazı yok galiba; baktım göremedim. Firma neden piyasaya cihaz sunmuyor anlamadım.
Sadece router üretiyor olabilirler. Tplinkin bu arada. Arayüzü aynı ve logosu, eski tplink logosunun yazı tipi ile aynı. Zaten sitesinde tplink destek şeyi mi ne var.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
908,468
Üyeler
141,002
Son üye
Kuzay
Top Bottom