Neler Yeni

🔥İndirim 🔥 Philips Evnia 27M2N5500/00 | 2K | IPS | 180 Hz Monitör 🔥 7749 TL 🔥

Fantastiktürk

80+ Bronze
Peki MSI G274QPF E2 mi konudaki Philips monitör mü sizce?
Hocam maalesef bu model hakkında bilgim yok. Bir süredir bilgisayarım yok araştıramıyorum. Özelden ve buradan soran çok var bu modelleri yoksa... Bugün tekrar kuracağım inşallah. Hatırlarsam bakarım. Hatırlatırsanız yarın falan iyi olur 😅

ugurtkaya

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Uğur
Tam tersine yavaş IPS'lerden birisi bu model. Buyrunuz testi:
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Bakınız bu da çok hızlı bir 170Hz IPS:
Alıntıyı görüntüle

Gördüğünüz üzere sizdeki modelde hareket bulanıklığı ve ghosting fazla.

Bu Fake (Sahte) HDR'dır. VESA'nın HDR Standartları düşükten yükseğe HDR400-500-600...1000 diye gider. HDR10 diye bir standartları yok. Monitör özelliklerine yazılan HDR10, HDR sinyali destekliyor anlamına gelir. Yani HDR açabilirsiniz. Ancak HDR özellikleri yoktur ya da en düşük standartı alamayacak kadar azdır (Çok büyük çoğunlukla, istisnalar kaideyi bozmaz.).

İnsanların en çok karıştırdığı şeylerden biri bu bit.
1) 8 bit 16.7m, 10 bit 1.07 milyar dese de bit daha fazla renk demek değildir. Daha fazla ton demektir. Bir cetvel düşünün. Renk gamutu bu cetvelin uzunluğuna, bit ise cetveldeki çizgilerin sıklığına karşılık gelir. Dolayısıyla 8 bit ile 10 bit arasında renk canlılığı ve doğruluğu, kontrast VB. bir fark olmaz.
2) Kullanıcıların büyük kısmının bilgisayarda gördüğü içeriklerin çok büyük çoğunluğu SDR ve 8 bit. Dolayısıyla 10 bitin gözle görülür bir farkı olmaz.

Sizin gördüğünüz fark diğer renk değerleriyle alakalı. VX2780 görüntü kalitesi alanında (en azından sınırlı sayıdaki teste göre) gayet başarılı bir monitör. Bunu siz bitten sanıyorsunuz ama değil. VX2780'in dezavantajı maalesef fazlasıyla yavaş olması.

11-12 bin'e de 15'e de gerçek 10 yok (Belki yeni çıkan MiniLED model olabilir.). Oyuncu monitörlerinde üst düzey modeller hariç bulamazsınız bunu. Yukarıda anlattım nedenlerini. Bir diğer nedeni de (Yine sıklıkla yanlış bilinir.) iyi bir FRC ile doğal bitin ayırt edilememesi. Yani bu değere düz 6 olmadıkça çok takılmamanız lazım.
Hocam acer XV272UV3 mü peki bu konudaki philips mi hangisini tercih edersiniz şuan acer kullanıyorum ama philipste hoşuma gitti geçmeye değer mi?

Patates Köftesi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
296
İsim
Batın Köse
Benzer özellikerde bu montiörü tavsiye ederim. Şahsen kullanıyorum, 0'a yakın ghosting ve motion blur var. Pivot standlı modelin bu fiyata düştüğünü görmemiştim. Üstelik HDR 10 ve 10 bit renk sunuyor, 8 bit bir monitörle arasında dağlar kadar fark var, 8 bit'de herhangi bir içerik izleyemez oldum.

Alıntıyı görüntüle
Dostum 2 monitörde 8bit+frc ve her konuda Philips senin monitöründen daha iyi istersen sende bakabilirsin link koyucam.

Dahası  
Reaksiyon skoru
104
İsim
Mehmet Ali
Philips alın fiyatı ve kalitesi çok iyi
Ben yapıştırdım bi tane kargoda gelince deneyimleri aktarırım

sayron

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Seyit Demirel
Fotoğraf isteyen arkadaşlar için hdr kapalı güneşli bir ortam.
Alıntıyı görüntüle
Ben de bu monitörü aldım monitörün kendisinden de mi hdr açmam gerekiyor çünkü windows ayarlardan açınca görüntüler bozuluyor ve ekranda büyük pixel tarsı cisimler görünüyor.
Bir de IPS glow biraz fazla mı bende bana mı öyle geliyor?

Ekler

• Screenshot_20240718_131343_Gallery.jpg
    Screenshot_20240718_131343_Gallery.jpg
    496.4 KB · Hit: 41
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ateş Ateşli
Ben de bu monitörü aldım monitörün kendisinden de mi hdr açmam gerekiyor çünkü windows ayarlardan açınca görüntüler bozuluyor ve ekranda büyük pixel tarsı cisimler görünüyor.
Bir de IPS glow biraz fazla mı bende bana mı öyle geliyor?
Monitorun ayar menüsünden hdr aç bide öyle dene bakalım bide hdmi kablosumu taktın dp mu 2 side çikiyordu yaninda galiba hdmi taktiysan cikar dp tak çünkü o bozulmalar pikselleşmeler falan kablo yetersiz geldiginde oluyor diye biliyorum

sayron

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Seyit Demirel
Monitorun ayar menüsünden hdr aç bide öyle dene bakalım bide hdmi kablosumu taktın dp mu 2 side çikiyordu yaninda galiba hdmi taktiysan cikar dp tak çünkü o bozulmalar pikselleşmeler falan kablo yetersiz geldiginde oluyor diye biliyorum
DP kullanıyordum HDMI ile değiştirdim yine aynı. Monitörün ayar kısmında HDR açma seçeneğini bulamadım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Buldum monitör ayarlarını HDR400 e çekince düzeliyor.

sayron

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Seyit Demirel
Peki IPS glow hakkında ne söyleyebilirsiniz?

HDR movie moduna falan çekince yine bozuluyor.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ateş Ateşli

Ilk olarak dp kablolu kullan cunku hdmi 2k da en fazla 144 hz destekliyor diye biliyorum 180 hz icin dp gerekli simdi hdr 400 e cekince duzeldi demistin o modda kullan movie modu adı üstü de film izlerken denersin belki guzel olur oyun modu varsa oyunlarda onu denersin falan

Ips glow dan pek anlamiyorum ama bildigim kadariyla aynı model olsa bile fabrika çıkışı fark edebiliyor kimisinde daha az kimisinde daha çok olabiliyor sendeki fazlamı onu bilen biri söylesin

Son düzenleme:
Top Bottom