Neler Yeni

Milli gelirimizi aylık sanıyordum, yıllıkmış.

eneskaya6

80+ Bronze
neyin boşunu yapıyorsun? duzgun hayat icin 260k tl lazim diyorsun. yok gunde 4-5 kilo yemek yiyor mussun falan. actigin konuları okuyorum kalbin kırılmasin diye bisey yazmiyordum da embesilin tekisin. hayata sap geldin sap gidecen annen baban zamaninda birikim yatirim yapmis onlarin parası ile bomboş bir hayat yaşıyorsun s.cmayi bile 30 yaşında öğrenmis olabilirsin. acayip bi varlıksın

Dahası  
Reaksiyon skoru
218
İsim
Audiophile
neyin boşunu yapıyorsun? duzgun hayat icin 260k tl lazim diyorsun. yok gunde 4-5 kilo yemek yiyor mussun falan. actigin konuları okuyorum kalbin kırılmasin diye bisey yazmiyordum da embesilin tekisin. hayata sap geldin sap gidecen annen baban zamaninda birikim yatirim yapmis onlarin parası ile bomboş bir hayat yaşıyorsun s.cmayi bile 30 yaşında öğrenmis olabilirsin. acayip bi varlıksın
En az 5 kg hocam. Bavul gibi midem vardır. 7-8 litre su içerim. İçecek içme rekorum da 12 litre. Bir günde, evet.

eneskaya6

80+ Bronze
En az 5 kg hocam. Bavul gibi midem vardır. 7-8 litre su içerim. İçecek içme rekorum da 12 litre. Bir günde, evet.
sen kafayi yemişsin. sana kimse gunde kac kilo yemek yiyon, ayda ne kadar et yiyon, kulakligin kac para, harcligin ne kadar vs vs seyler sormuyor. Ama zihninde kiminle konuşuyorsan sana bunları yazmanı söylüyor galiba :). ilaclarını eksik etme

Dahası  
Reaksiyon skoru
218
İsim
Audiophile
sen kafayi yemişsin. sana kimse gunde kac kilo yemek yiyon, ayda ne kadar et yiyon, kulakligin kac para, harcligin ne kadar vs vs seyler sormuyor. Ama zihninde kiminle konuşuyorsan sana bunları yazmanı söylüyor galiba :). ilaclarını eksik etme
İlaçlar yalan dolan hocam ama içerim, söz. Bu arada nasıl cevap verilmesi gerekiyorsa o şekilde cevap verdim. Asgari ücret iyi demeye getirilmiş, ona uygun şekilde cevap verdim. Bana şizofren denmiş, ona uygun cevap verdim. Hakaret ediyorsunuz, cevap veriyorum. 260000 TL'ye iyi para diyecek kadar kısıtlı bir vizyonunuz var, ona cevap verdim. 260000 TL Ulus'ta ortalama 4+1 daire kirası. Oturduğum yerde kiralar zaten 35000 TL'den başlıyor.

BenRoboTdeğilİm

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,103
İsim
BenRoboTdeğilİm
İlgilendiği Kategoriler
Bisiklet, Kitaplar Ets2
İlaçlar yalan dolan hocam ama içerim, söz. Bu arada nasıl cevap verilmesi gerekiyorsa o şekilde cevap verdim. Asgari ücret iyi demeye getirilmiş, ona uygun şekilde cevap verdim. Bana şizofren denmiş, ona uygun cevap verdim. Hakaret ediyorsunuz, cevap veriyorum. 260000 TL'ye iyi para diyecek kadar kısıtlı bir vizyonunuz var, ona cevap verdim. 260000 TL Ulus'ta ortalama 4+1 daire kirası. Oturduğum yerde kiralar zaten 35000 TL'den başlıyor.
knk sen çıktır git bu forumdan artık ban yiyecem şimdi yine saçmalamaya başlamış obez çip

eneskaya6

80+ Bronze
260bin tl=8bin dolar. dunyanin heryerinde bu parayi alan kesim %lik olarak az. avrupanin maas ortalamasi 3-4bin€ ve 4bin€ bir kişi icin hayat kalitesini ortanin üstünde yasatacağı bir para. sen gelipte bu paranin 2 katina 8bin dolar ya da euro ya azmış gibi muamele yapmaya calisiyorsun ya da ben 8bin dolara iyi dedim diye iyi dediğin paraya bak diye küçümsemeye calisiyorsun. Sen 1 gün bile calismadan 33 yasina kadar babandan “harclik alarak” geziyorsun yasiyorsun. he yasadigin hayat hayat mi? asla… ben ise 18 yasimdan beri ticari olarak koşturup kendi parami kazanip kendi birikimi herseyimi kendim alarak elde ettim. benim icin 10bin tl de iyi para 50 binde 1milyon da. biz bu işe basladigimizda sigarayi paketle degil tek tek satiyorduk. 260bin tl ye iyi para dedim diye benim vizyonumu görecek bir kapasite sende yok. Ama sana söz ilerde çocuğum olduğunda herseyi önüne sunmayacam çünkü sana benzemesini istemem

Dahası  
Reaksiyon skoru
485
İsim
ragnar oğlu tarkan
Asgari Ücret:

2006 : 380 TL - 281$
2009 : 546 TL - 344$
2013 : 803 TL - 451$
2016 : 1300 TL - 441$
2020: 2324 TL - 378$
2023: 8500 TL - 455$
2024 : 17.000 TL - 515$

Ekmek fiyatları ve ekmek alım gücü:

2006: 0.35 TL - 1100 Ekmek - (200 Gramaj)
2009: 0.40 TL - 1365 Ekmek - (200 Gramaj)
2013: 0.85 TL - 944 Ekmek - (250 Gramaj)
2016: 1.25 TL - 1040 Ekmek - (250 Gramaj)
2020: 1.25 TL - 1859 Ekmek - (210 Gramaj)
2023: 8.00 TL - 1062 Ekmek - (230 Gramaj)
2024: 10 TL - 1700 Ekmek - (210 Gramaj)

Bazı yerlerde 10 TL değil şu an, yaşadığım yerde 7 TL, bu da 2428 ekmek eder, yani son yirmi yıla bakarsak en yüksek ekmek alım adeti bu yıldır, 20 yıldan geriye bakmadım, baksaydım belki de cumhuriyet tarihinin ekmek alımı için en iyi dönemi bu dönem olabilir.
Ekmekten ziyade ithal ettiğimiz ürünlerle karşılaştırmak daha doğru olur diye düşünüyorum bizim ürettiğimiz ekmek ham maddeleri yurt içine yetiyor. Malum türkiye dışa bağımlı bir ülke.

BenRoboTdeğilİm

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,103
İsim
BenRoboTdeğilİm
İlgilendiği Kategoriler
Bisiklet, Kitaplar Ets2
260bin tl=8bin dolar. dunyanin heryerinde bu parayi alan kesim %lik olarak az. avrupanin maas ortalamasi 3-4bin€ ve 4bin€ bir kişi icin hayat kalitesini ortanin üstünde yasatacağı bir para. sen gelipte bu paranin 2 katina 8bin dolar ya da euro ya azmış gibi muamele yapmaya calisiyorsun ya da ben 8bin dolara iyi dedim diye iyi dediğin paraya bak diye küçümsemeye calisiyorsun. Sen 1 gün bile calismadan 33 yasina kadar babandan “harclik alarak” geziyorsun yasiyorsun. he yasadigin hayat hayat mi? asla… ben ise 18 yasimdan beri ticari olarak koşturup kendi parami kazanip kendi birikimi herseyimi kendim alarak elde ettim. benim icin 10bin tl de iyi para 50 binde 1milyon da. biz bu işe basladigimizda sigarayi paketle degil tek tek satiyorduk. 260bin tl ye iyi para dedim diye benim vizyonumu görecek bir kapasite sende yok. Ama sana söz ilerde çocuğum olduğunda herseyi önüne sunmayacam çünkü sana benzemesini istemem
Yarın konu açar 'babamdan 33 yaşında nasıl hala harçlık alıyorum ss li'

CRØXY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,568
İsim
Muhammet Çağrı
Forumu Youtube Shorts'a çevirdin yeter.

Dahası  
Reaksiyon skoru
218
İsim
Audiophile
Vizyonluyum, çalışıyorum, para kazanıyorum diye diye kestaneyi çizdirdiniz ha. Bugün işe girsem bana verecekleri para asgari ücretin maksimum 2 katı. Neden çalışayım ki bunun için? Sigortamı ödüyorum zaten, devlet beni çalışıyor varsayıyor yalan dolan da olsa. Çocuğuna iyi bak, ona Allah'ın olmadığını öğret ve bu kısa hayatta istediğimiz gibi yaşamamız gerektiğini öğret. Ben böyle iyiyim. Bütün metal gruplarını çeşitli ülkelerde gördüm. Daha ne olsun? Çalışarak kestaneyi çizdiriyorsunuz dedim diye kızma ha. Ha bu arada psikiyatristi de bırakacağım, bunlara daha fazla para yediremem. Psikoloğa zaten gitmiyorum. Ben böyle iyiyim, genetik olarak kel olmam gerekirken halen saçım var. Burayı da bırakacağım, hakaretten başka bir şey bilmiyorsunuz. O zaman İnci gibi bir ortamda bulalım kendimizi, olur mu? Hakaret edilecekse İnci'de bile kimse bana karşılık veremezken burada size hakaretsiz de cevap veririm.

CRØXY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,568
İsim
Muhammet Çağrı
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
959,669