Neler Yeni

Intel i7-13700k için hangi anakartı tercih etmeliyim

istare

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Can YILDIZ
Bütçe
10000
Merhaba, şu an elimde i7-8700 var ama geçen aylarda 4060 ti 16 gb ekran kartına geçiş yaptım.
O yüzden işlemcimi yükseltmek istiyorum ve i7-13700k'ya geçiş yapacağım.
Ama onu alırken bir yandan da anakartım B360 Gaming Plus olduğundan dolayı onu da değiştirmeliyim.
Zaten ekran kartını yeni aldım, üstüne işlemci değişmek ekstra pahalıya patlayacağı için anakartı elimden geldiğince uygun fiyatlı tercih etmeye çalışıyorum.
Ama kendim araştırırken sürekli dengesiz fiyatlandırmalar görüyorum, yardımcı olabilir misiniz?
(Bütçeyi ortalama olarak verdim)

award

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Samed Mert
ram değiştirmeyi düşünüyor musunuz, ddr4den devam mı?

istare

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Can YILDIZ
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
ram değiştirmeyi düşünüyor musunuz, ddr4den devam mı?
Düşünmüyorum açıkçası mecbur kalmazsam.
Maksadım darboğazı biraz da olsa düşürmek şu anlık.
Ama ileride Ram'leri de değiştirebilirim

istare

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Can YILDIZ

award

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Samed Mert
Kasa büyük kendisinde 7 fan var bi' de ekran kartı değişimi sırasında kule fan aldım yeterli olur diye düşünüyorum açıkçası
Tavsiye için teşekkür ederim ayrıca
7 fan ise bu anakart daha uygun olacaktır çünkü ilk kartta 6 adet fan desteği var, 1 fandan bir şey olmaz denip çoklayıcı almak bana güvenilir gelmiyor çünkü adamlar kendiside bunu yapabilirdi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kasa büyük kendisinde 7 fan var bi' de ekran kartı değişimi sırasında kule fan aldım yeterli olur diye düşünüyorum açıkçası
Tavsiye için teşekkür ederim ayrıca
rica ederim hocam ne demek

NoctuaFanBoyu

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,370
İsim
Hamza Ziya Üstün
13700k pahalı ve çok güç çeken bir işlemci. Giriş seviye anakartlar yeterli olmaz. Ayrıca o kadar para harcamayı göze aldıysanız am5 almanızı tavsiye ederim. İntel ölü soket ve yeni işlemci çıkmayacak. Am5 en az 2027 ye kadar destekleniyor. 7600, 7700 gibi işlemci alıp ddr5 geçmek uzun vadede çok daha mantıklı ve soğutmak için 13700k gibi 360mm sıvı soğutma bir zorunluluk değil, hava soğutmalar fazlasıyla yeterli. İlerde 10, 11. Nesil ryzenlara geçiş yaparsınız. 4060ti için 7700 bile fazla zaten. Biraz daha para harcamayı göze alırsanız 13700k ya verdiğiniz paranın aynısını 7800x3d ye vermek çok daha mantıklı.

istare

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Can YILDIZ
13700k pahalı ve çok güç çeken bir işlemci. Giriş seviye anakartlar yeterli olmaz. Ayrıca o kadar para harcamayı göze aldıysanız am5 almanızı tavsiye ederim. İntel ölü soket ve yeni işlemci çıkmayacak. Am5 en az 2027 ye kadar destekleniyor. 7600, 7700 gibi işlemci alıp ddr5 geçmek uzun vadede çok daha mantıklı ve soğutmak için 13700k gibi 360mm sıvı soğutma bir zorunluluk değil, hava soğutmalar fazlasıyla yeterli. İlerde 10, 11. Nesil ryzenlara geçiş yaparsınız. 4060ti için 7700 bile fazla zaten. Biraz daha para harcamayı göze alırsanız 13700k ya verdiğiniz paranın aynısını 7800x3d ye vermek çok daha mantıklı.
Hocam açıkçası AMD'ye karşı bi' ufak antipatim var ve bilgisayarla çok uğraşmak istemiyorum. İşimi gücümü halledip, oyun oynayacaksam oyunumu oynayıp kapamak istiyorum.
İşlemci için yüksek meblağ vermek bana pek sıkıntı yaratmıyor, sadece anakarta ekstra vermek ve parçaları ayarlatmak sıkıntı yaratıyor.
Intel 13700k ölü soket dediniz, Intel'de önerebileceğiniz yakın güçte ölü soket olmayan bir işlemci var mı peki?

NoctuaFanBoyu

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,370
İsim
Hamza Ziya Üstün
Maalesef yok. İlla intel ve geleceği olan soket istiyorsanız yeni nesili bekleyeceksiniz. Amd nin işlemci tarafında ryzen çıktığından beri herhangi bir sorunu yok. İntele göre daha problemsiz. 13 ve 14. Nesil intel 65w üstü işlemciler bozuluyor ve 13. Nesil ilk partilerin işlemcilerinde oksitlenme sorunu vardı. Her ne kadar mikrokod güncellemesi yayınlasalar da kesin bir çözüm olup olmadığı hala belli değil çünkü üstünden yeterince zaman geçmedi ve az da olsa performansı düşürüyor.

istare

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Can YILDIZ
Maalesef yok. İlla intel ve geleceği olan soket istiyorsanız yeni nesili bekleyeceksiniz. Amd nin işlemci tarafında ryzen çıktığından beri herhangi bir sorunu yok. İntele göre daha problemsiz. 13 ve 14. Nesil intel 65w üstü işlemciler bozuluyor ve 13. Nesil ilk partilerin işlemcilerinde oksitlenme sorunu vardı. Her ne kadar mikrokod güncellemesi yayınlasalar da kesin bir çözüm olup olmadığı hala belli değil çünkü üstünden yeterince zaman geçmedi ve az da olsa performansı düşürüyor.
Teşekkür ederim hocam tavsiyeleriniz için size de

NoctuaFanBoyu

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,370
İsim
Hamza Ziya Üstün
Rica ederim hayırlı geceler

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç