Neler Yeni

Öneri Endüstri Mühendisliği İçin Masaüstü Bilgisayara Ek Laptop Önerisi

tekino

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
87
İsim
Tekin Ayber
Hangi üniversite? Endüstri mühendisliği için öyle ahım şahım bir dizüstü asla gerekmez ama İTÜ, BİLKENT kalitesinde bir üniversite ise o başka...

P4 işlemcili bilgisayar ile programcılık, i5 işlemcili basit bir dizüstü ile de bilgisayar mühendisliği bitirenler var, hiç biri böyle sistem gereksinimleri olduğunu söylemediler... Bence ilk önce bi başla 1. sınıfa ve gerçekten gerekli ise al. Hazırlıkta zaten tablet bile iş görür.

Craniax

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Mehmet Efe
Hacettepe hocam. Laptopu günlük yaşantı için kullanmak için alıyorum zaten. Sırf üniversite için değil. Sadece üniversitede de kullanacağım için ona uygun olsun diye böyle konu açtım.

tekino

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
87
İsim
Tekin Ayber
Hacettepe hocam. Laptopu günlük yaşantı için kullanmak için alıyorum zaten. Sırf üniversite için değil. Sadece üniversitede de kullanacağım için ona uygun olsun diye böyle konu açtım.
Tebrik ederim, o zaman HELAL SANA demek düşer :)
Asus un çok güzel güçlü dizüstü bilgisayarları vardı ama şimdi fiyatları ne durumda bakmadım... Bi bakayım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İleride de belki kullanabileceğin güçlü bir sistem :

Ama sıfırı nerde satılır, kaçtan satılır bilmem, zamanında 90binlerde idi... şimdi ikinci elde garantili olarak 60bine satıyolar mesela... Bu bilgisayar ayarında bir bilgisayar bulmak gerçekten zordur sıfırları baya bi pahalı çünkü. İkinci el de önermiyorum sadece bilgi amaçlı yazdım, istersen çok iyi inceleyip, alabilirsin tabi, o sana kalmış.

Yalnız bu bilgisayar hafif ve küçük değil farkındayım ama sen de basit işlerde çalışmayacaksın ileride benim anladığım, çok özel ve zor işleri üstlenebilirsin, o yüzden çok güçlü bir sistem önerdim. Kusura bakma :)

Son düzenleme:

Craniax

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Mehmet Efe
Hocam teşekkürler öncelikle. Şu an alacağım bilgisayarı üniversiteden sonra yapmalık değil de sadece üniversite ve günlük kullanım için alacağımdan hafif, sessiz ultrabook vari bir şey istiyorum.

Craniax

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Mehmet Efe
Şu an bu üçü arasında gidip geliyorum. Macbookta solidworks gibi uygulamalar çalışsa direkt macbook alırdım. Parallelsle falan da uğraşmak istemiyorum hem ekstra para.

kenobi

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Emir
Bu sene hazırlık okuyacağım ve sonrasında endüstri mühendisliği bölümünde üniversiteye başlayacağım. Şimdiden bir laptop almak istiyorum. Hem okul için hem de günlük kullanım için. Hali hazırda masaüstü bilgisayarım var. Yeterli seviyede güçlü. Sessiz çalışması, taşıma kolaylığı, prize takmadan da performanslı çalışması gibi durumlar benim için önemli. Bütçem maksimum 60000 TL. Ancak çok da zorlamak istemiyorum. Aklımda ZenBook, MacBook gibi ultrabooklar var. Bir de Victus serisi var ekran kartlı model olarak. AutoCad, Solidworks, MatLab, Gams, Lindo, Arena, Sap, Oracle, R Programming, SPSS vs. programlar kullanacağım sanırsam üniversite için. MacBook için tek sıkıntım bazı programların mac uyumlu olmaması. Masaüstü bilgisayarımın olması bu konuda iyi ama kararsızım biraz. Üniversite içinde laptopla o programları kullanma gibi bir durum olursa sıkıntı olabilir. ZenBook için bir problem görmüyorum ancak ekosistem açısından Mac daha mantıklı geliyor eğer masaüstü bilgisayarla sıkıntı çözülebilecekse. Bir de nasıl performans verir bilemiyorum ZenBook veya diğer ultrabooklar için. Victus serisi gibi ekran kartlı modeller için de sıkıntı olarak pil ömrü, taşıma konusu, şarj ve şarj kablosu konusu kafamda soru işareti olarak kaldı. Ayrıca şarjda değilken performanslı çalışır mı ve sessiz çalışır mı gibi sorular da var. Siz bu bütçeye, özelliklere ve bölüme uygunluk açısından ne önerirsiniz?
excel mühendisisin bu kadar detaya gerek yok matebook al uza

Kagusto

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Kağan Ustaoğlu
Hocam bu laptoplarda ses sorunu gibi şeyler olur mu? Oyuncu laptopu tarzı şeyler aramıyorum çünkü. Bir de tasarımı sade olursa çok daha iyi olur. Taşıma kolaylığı, şarj durumu ve şarj kablosu gibi şeyler önemli benim için. Seyahatlarda falan da kullanacağım çünkü. Bir de tabi ekstra ama görüntü kalitesi de üst düzey olursa mükemmel olur.

Bunlar nasıldır mesela? Özellikle Zenbook 14. Zenbook için hangi konfigurasyonu önerirsiniz fiyat/performans açısından?
Bir de bu laptop hakkında ne düşünüyorsunuz?

MSI dışındaki markalarda model sayısı çok fazla olduğu için bana göre dipsiz kuyu, kefil olabileceğim/bilgi sahibi olduğum bir model öneremiyorum.
Müşteri yorumları önemli çünkü özelliklerini her ne kadar beğensen de kronik sorunları olabiliyor HP'de ölü pixel sorunu yaşamışlar mesela.
16" RTX 4050 olan Asus senin isteklerini karşılamıyor.
Diğer üçü alınabilir, aralarında bariz bir fark göremedim işlemciler dışında.
Mobil işlemcili laptoplar hakkında pek bilgim yok, Snapdragon X Elite güçlü bir mobil işlemci ancak ARM mimarisinde windows çalışmaz diye biliyorum, komut seti farklı RISC.
Diğer iki laptop arasında ekran çözünürlüğünün 3k olması dışında pek fark göremedim.
Tasarımını beğendiğin başka modeller varsa atabilirsin.
Bataryanın 70 Wh ve üzeri olmasına dikkat et, RAM olarak zaten en az 16 olmalı.

Dell ve Lenovo daha ön plana çıkıyor malzeme kalitesi açısından, özellikle Thinkpad serisi.
Ama maalesef bu kategorilerdeki dizüstülerin en sağlam modelleri ülkemizde mevcut olmayanlar oluyor.
Şunu da ekliyeyim, en/boy oranının 16:9 olmasını şiddetle tavsiye ederim.

Craniax

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Mehmet Efe
RTX 4050'li asus için hangi özellik dolayısıyla öyle dediniz? Diğer laptoplardaki arc dahili gpu ve radeon 780M dahili gpu var. Onlar bir problem yaratır mı? CAD uygulamalarında falan.

dlep

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Muhammed Koçak
Bu sene hazırlık okuyacağım ve sonrasında endüstri mühendisliği bölümünde üniversiteye başlayacağım. Şimdiden bir laptop almak istiyorum. Hem okul için hem de günlük kullanım için. Hali hazırda masaüstü bilgisayarım var. Yeterli seviyede güçlü. Sessiz çalışması, taşıma kolaylığı, prize takmadan da performanslı çalışması gibi durumlar benim için önemli. Bütçem maksimum 60000 TL. Ancak çok da zorlamak istemiyorum. Aklımda ZenBook, MacBook gibi ultrabooklar var. Bir de Victus serisi var ekran kartlı model olarak. AutoCad, Solidworks, MatLab, Gams, Lindo, Arena, Sap, Oracle, R Programming, SPSS vs. programlar kullanacağım sanırsam üniversite için. MacBook için tek sıkıntım bazı programların mac uyumlu olmaması. Masaüstü bilgisayarımın olması bu konuda iyi ama kararsızım biraz. Üniversite içinde laptopla o programları kullanma gibi bir durum olursa sıkıntı olabilir. ZenBook için bir problem görmüyorum ancak ekosistem açısından Mac daha mantıklı geliyor eğer masaüstü bilgisayarla sıkıntı çözülebilecekse. Bir de nasıl performans verir bilemiyorum ZenBook veya diğer ultrabooklar için. Victus serisi gibi ekran kartlı modeller için de sıkıntı olarak pil ömrü, taşıma konusu, şarj ve şarj kablosu konusu kafamda soru işareti olarak kaldı. Ayrıca şarjda değilken performanslı çalışır mı ve sessiz çalışır mı gibi sorular da var. Siz bu bütçeye, özelliklere ve bölüme uygunluk açısından ne önerirsiniz?
https://www.n11.com/urun/msi-katana...b7soL8mHxcN15kO__piYAL0-9dC8KnPhoC_igQAvD_BwE al geç hocam i9 rtx 4070

YazılımKafa

80+ Silver
Seneye alman daha iyi olur. 5000 serisi ekran kartı ve yeni seri işlemcilerle kullanırsın

Msi ın katana serisi kötü.

Akhisarli45

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
325
İsim
Berke
Mac alma kalan programları güncel işlemcili laptoplarin dahili ekran kartı bile açar

YazılımKafa

80+ Silver
Hocam bu laptoplarda ses sorunu gibi şeyler olur mu? Oyuncu laptopu tarzı şeyler aramıyorum çünkü. Bir de tasarımı sade olursa çok daha iyi olur. Taşıma kolaylığı, şarj durumu ve şarj kablosu gibi şeyler önemli benim için. Seyahatlarda falan da kullanacağım çünkü. Bir de tabi ekstra ama görüntü kalitesi de üst düzey olursa mükemmel olur.

Bunlar nasıldır mesela? Özellikle Zenbook 14. Zenbook için hangi konfigurasyonu önerirsiniz fiyat/performans açısından?
Bir de bu laptop hakkında ne düşünüyorsunuz?
Oled paneller sıkıntı. Yanma durumları oluyor. Almak büyük risk. Victusta bu paraya alınmaz

Dostum, 1700, 2000 lira falan çıkma şansın varsa, buyur. AI ile çalışanlar için üretilmiş.
Eğer AI işlemlerini destekleyebiliyorsa bence endüstri mesleğini hele hele havada katlar bu canavar. :)
Ne monsterı. Monster falan alınmaz. Soğutması vs çoğu şeyi kötü. 30 bine bile önermem. 60 bine hiç önermem

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
976,444
Üyeler
154,403
Son üye
MertAliC
Top Bottom