Neler Yeni

CHİPSET ARIZALI EKRAN KARTI FIRINLAMA REHBERİ (ANLATIMLI)

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,196
İsim
Murat Orhan
Başlıktan da anlaşılacağı gibi bu gün size chipset arızalı, Driver yüklendikten sonra görüntü giden,açılırken Windows yükleme ekranından sonra siyah ekrana atan,çizgi çıkartan veya direk hiç ekran gelmeyen chipset nedeni ile çalışmayan kartlarınızı tekrar hayata dondurmenize yardımcı olacağım. Şu uyarıyı yapayım bu uyguladığımız işlem bir süre sonra tekrar aynı hatayi verecektir. Çünkü bizim burwda yaptığımız asıl şey birbirinden ayrılmış lehimleri ısı ile birbirine bağlamak. Bu 6 ayda sürebilir 1 yılda 1 ay da sizin şansınıza ve kullanımınıza da bağlı (asıl sistemimde HD 6850 3. Isıl işlemini yedi hala çalışıyor) Bu işlemi uygulamalı göstereceğim için bu gün hem 150 TL'lik serinde kullanmak için, hem de bu paylaşımı yapmak için 25 TL + kargo ile bir adet ASUS GTS 250 1 GB 256 BİT Ekran kartı aldım. Satıcının dediğine göre ilk önce çizgiler oluşmuş daha sonra da komple görüntüyü kesmiş. Kartı ilk denediğimde görüntü alamadım ben de. Çok uzatmadan başlıyorum.

1. Ekran kartımızı çıkarıyoruz
IMG_20210608_015122.jpg

Ekran kartımizin vidasını söküp kablosunu çıkardım ve anakarttaki klipsini söküp çıkardım.

2. Fanımızı ekran kartından ayırmak için arkadaki vidaları söküyoruz
IMG_20210608_015141.jpg

Fanımız ve kabloları plastik olduğu için erimesini istemeyiz değil mi? O yüzden fansiz şekilde fırına koyacağız.

3. Fanımızı ekran kartından ayırıyoruz ve fanın kablosunu söküyoruz.
IMG_20210608_015217.jpg

Ne kadar kolay gözükse de bazen sokette kabloyla birlikte gelebiliyor. Nazik sokmekte fayda var bu yüzden bunu da ekledim.

4. Termal macunu siliyoruz

IMG_20210608_015358.jpg

Yenisini süreceğimiz için eskisini kaldırıyoruz

5. Fırınımızı 200 derecede ısıtmaya bırakıyoruz.
IMG_20210608_020524.jpg

6.Ekran kartını önceden ısınmış fırında minimum 5.maksimum 10 dakika bekletiyoruz.
IMG_20210608_020533.jpg
Ekran kartını benim gibi bir tepsiye 2 kaşık yardımıyla sabitlerseniz daha iyi olacaktır.

7. Kartımızı yavaş bir şekilde çıkartıp 20 dakika soğumaya bırakıyoruz.
IMG_20210608_020533.jpg

Yavaş dememin nedeni olurda lehimler sağa sola kaymasin diye. Lehimler bu şekilde birbirine yapisacak ve kartımız işlevselliğini geri kazanacak

8. Kartımızı alıp chipine termal macun sürüyoruz
IMG_20210608_023524.jpg

Fanımızı kapatmadan önce kartımıza termal macun sürüyoruz ki ısınmasın.

9.Fanimizi kapatıyoruz ve vidaliyoruz ve fanimizin kablosunu takıyoruz
IMG_20210608_023721.jpg

Önemli bir ipucu: fanı kapatırken ilk vidayı yarım sıkarak o vidanın çaprazında ki vidayı sıkın. Böylece havada kalan kısım olmaz ve vidalarken kartı yamultma riski ortadan kalkar. Vidaları full sıkmayı unutmayın. Daha sonra da kablomuzu takıyoruz. Ben kabloyu sonradan takabildim ama doğrusu ilk kabloyu takmaktır.

10. Ekran kartımızı sisteme takip heyecanli bir şekilde sistemi açıyoruz veeee TADAA!
IMG_20210608_023911.jpg

Ekran kartımızı takip sistemi başlatıp çalıştığından emin olduktan sonra driveri yükleyip keyfimize bakıyoruz.
Calistigina dair bir kanıt:
16231107998064925410527424336548.jpg
16231108322586484481434108440577.jpg

Önemli bir not: bu uygulamayı gözden çıkarabileceğiniz kartlar için yapın. 20 25 liraya almışsınız dur ucuza oyun oynamak istiyorsunuzdur daha sonra bozulsa da size koymayacaktir. Ben bu kartı 25e aldım olmasaydı da fan fiyatina 25e satardım ve notrlemis olurdum. Siz sakın bu R7 370 750ti gibi yüksek kartları bu şekilde yapmayın. O kartları reballing ile daha stabil kullanabilirsiniz ve yıllarca garanti veren firmalar var. Eski ekran kartınızı veya birden bire bozulan kartınızı hayata döndürmek için kullanabilirsiniz.bu uygulamanın eğer sorun sadece chipsetten ise %80 90 bir garantisi var diyebilirim. Kartınızı çöpe atmaktansa bir süre daha kullanırsınız. Elimdeki hd6850 ekran kartını aynı sekide 3. Defa firinladim ve aktif olarak 2 yıldır çalışıyor.

Saygılarımla iyi akşamlar :)

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,284
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
la fırınlama olayını ben şaka sanıyodum vallahi bi yaşıma daha girdim
bravo hocam süper konu elinize sağlık.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,196
İsim
Murat Orhan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
la fırınlama olayını ben şaka sanıyodum vallahi bi yaşıma daha girdim
bravo hocam süper konu elinize sağlık.
Valla yalan olmasın ben de 2 3 yıl önce şaka sanıyordum.Ustam sağ olsun ulan ********** dedi hd 7850yi attı gözümün önünde fırına bi çıkardı çalışıyor :D Özellikle HD Serisi ekran kartları çok w çekip çok ısındığı için chipsetteki lehimler ayrılmaya başlıyor,Biz de aslında kartı ısıtıp icindeki lehimleri eritiyoruz ve birbirine temas etmesini sağlıyoruz. Böylece kart işlevselliğini yeniden kazanıyor. Ama küçük bir ihtimal lehimlerin temas etmemesi durumu da olabilir. ''Reballing'' dediğimiz işlemde bga makinası da aynı şeyi yapıyor tek farkı o işlemde lehimler görülebildiği için daha pürüssüz ve mükkemmele yakın oluyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Fırından taze çıkan kartımızın Furmark sonuçları. Soldaki ısıl işlem ile hayata döndürdüğümüz kartımız. Sağdaki ise aynı kartın başka biri tarafından yapılan furmark testi. Aynı değerlerde ve aynı çözünürlükte yapıldı. Kartımız biraz fazla ısındı çünkü kasamda fan yok ve hava akışım kötü ayrıca kullandığmı macun da biraz kötü. ortalama ısı 73 derece diyebilirim :)

d1d3c0cb-0f50-4327-8725-e85433379b42.jpg
505103-.jpg
c7a499aa-8b8f-4b00-9ee6-001b997cdad2.jpg

Son düzenleme:

The Last Dragonborn

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Başlıktan da anlaşılacağı gibi bu gün size chipset arızalı, Driver yüklendikten sonra görüntü giden,açılırken Windows yükleme ekranından sonra siyah ekrana atan,çizgi çıkartan veya direk hiç ekran gelmeyen chipset nedeni ile çalışmayan kartlarınızı tekrar hayata dondurmenize yardımcı olacağım. Şu uyarıyı yapayım bu uyguladığımız işlem bir süre sonra tekrar aynı hatayi verecektir. Çünkü bizim burwda yaptığımız asıl şey birbirinden ayrılmış lehimleri ısı ile birbirine bağlamak. Bu 6 ayda sürebilir 1 yılda 1 ay da sizin şansınıza ve kullanımınıza da bağlı (asıl sistemimde HD 6850 3. Isıl işlemini yedi hala çalışıyor) Bu işlemi uygulamalı göstereceğim için bu gün hem 150 TL'lik serinde kullanmak için, hem de bu paylaşımı yapmak için 25 TL + kargo ile bir adet ASUS GTS 250 1 GB 256 BİT Ekran kartı aldım. Satıcının dediğine göre ilk önce çizgiler oluşmuş daha sonra da komple görüntüyü kesmiş. Kartı ilk denediğimde görüntü alamadım ben de. Çok uzatmadan başlıyorum.

1. Ekran kartımızı çıkarıyoruz
Alıntıyı görüntüle

Ekran kartımizin vidasını söküp kablosunu çıkardım ve anakarttaki klipsini söküp çıkardım.

2. Fanımızı ekran kartından ayırmak için arkadaki vidaları söküyoruz
Alıntıyı görüntüle
Fanımız ve kabloları plastik olduğu için erimesini istemeyiz değil mi? O yüzden fansiz şekilde fırına koyacağız.

3. Fanımızı ekran kartından ayırıyoruz ve fanın kablosunu söküyoruz.
Alıntıyı görüntüle
Ne kadar kolay gözükse de bazen sokette kabloyla birlikte gelebiliyor. Nazik sokmekte fayda var bu yüzden bunu da ekledim.

4. Termal macunu siliyoruz

Alıntıyı görüntüle
Yenisini süreceğimiz için eskisini kaldırıyoruz

5. Fırınımızı 200 derecede ısıtmaya bırakıyoruz.
Alıntıyı görüntüle

6.Ekran kartını önceden ısınmış fırında minimum 5.maksimum 10 dakika bekletiyoruz.Alıntıyı görüntüleEkran kartını benim gibi bir tepsiye 2 kaşık yardımıyla sabitlerseniz daha iyi olacaktır.

7. Kartımızı yavaş bir şekilde çıkartıp 20 dakika soğumaya bırakıyoruz.
Alıntıyı görüntüle
Yavaş dememin nedeni olurda lehimler sağa sola kaymasin diye. Lehimler bu şekilde birbirine yapisacak ve kartımız işlevselliğini geri kazanacak

8. Kartımızı alıp chipine termal macun sürüyoruz
Alıntıyı görüntüle
Fanımızı kapatmadan önce kartımıza termal macun sürüyoruz ki ısınmasın.

9.Fanimizi kapatıyoruz ve vidaliyoruz ve fanimizin kablosunu takıyoruzAlıntıyı görüntüle
Önemli bir ipucu: fanı kapatırken ilk vidayı yarım sıkarak o vidanın çaprazında ki vidayı sıkın. Böylece havada kalan kısım olmaz ve vidalarken kartı yamultma riski ortadan kalkar. Vidaları full sıkmayı unutmayın. Daha sonra da kablomuzu takıyoruz. Ben kabloyu sonradan takabildim ama doğrusu ilk kabloyu takmaktır.

10. Ekran kartımızı sisteme takip heyecanli bir şekilde sistemi açıyoruz veeee TADAA!
Alıntıyı görüntüle
Ekran kartımızı takip sistemi başlatıp çalıştığından emin olduktan sonra driveri yükleyip keyfimize bakıyoruz.
Calistigina dair bir kanıt:
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
Önemli bir not: bu uygulamayı gözden çıkarabileceğiniz kartlar için yapın. 20 25 liraya almışsınız dur ucuza oyun oynamak istiyorsunuzdur daha sonra bozulsa da size koymayacaktir. Ben bu kartı 25e aldım olmasaydı da fan fiyatina 25e satardım ve notrlemis olurdum. Siz sakın bu R7 370 750ti gibi yüksek kartları bu şekilde yapmayın. O kartları reballing ile daha stabil kullanabilirsiniz ve yıllarca garanti veren firmalar var. Eski ekran kartınızı veya birden bire bozulan kartınızı hayata döndürmek için kullanabilirsiniz.bu uygulamanın eğer sorun sadece chipsetten ise %80 90 bir garantisi var diyebilirim. Kartınızı çöpe atmaktansa bir süre daha kullanırsınız. Elimdeki hd6850 ekran kartını aynı sekide 3. Defa firinladim ve aktif olarak 2 yıldır çalışıyor.

Saygılarımla iyi akşamlar :)
Hocam neden R7 370 i kullanamayız?
Bende bozuk bir kart var sapphire nitro r7 370
eğer r7 370 üzerinde fırınlama yapmanın zararı olmayacaksa yaparım

radasamara

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,713
İsim
rada
Yine sennn ve yine harika bir konu🥵

O kartlar pahalı diye öyle demiştir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,196
İsim
Murat Orhan
R7 370 Piyasası pahalı bir kart olduğu için reballing gibi bir işlem görse daha iyi olabilir düşüncesindeyim. Ama tabii ki eğer kartınızı başka bir yere göndermek istemezseniz veya ben hiç 200 300 TL veremem bana çalıştığı kadar çalışsın götürebildiği kadar götürsün derseniz bu adımları uygulayarak fırınlatabilirsiniz. Ya da ben kendim yapamam derseniz 20 30 TL'ye şuna bi hava vursana dersen muhtemelen anlayacaktır zaten :d :)

Yine sennn ve yine harika bir konu🥵

O kartlar pahalı diye öyle demiştir.
Teşekkür ederim:) Ayrıca doğru Bende de bir R7 370 Vardı ve satmak istiyordum. Ama fırınlasam tam bir garantisi olmayacağı için teknik takip adlı bir youtube kanalına reballing için gönderdim ve 250 TL + kargo gibi bir mebla ödedim. satarken de kim tarafından ne işlem gördüğünü söyleyerek fiyattan kısarak sattım :)

radasamara

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,713
İsim
rada
R7 370 Piyasası pahalı bir kart olduğu için reballing gibi bir işlem görse daha iyi olabilir düşüncesindeyim. Ama tabii ki eğer kartınızı başka bir yere göndermek istemezseniz veya ben hiç 200 300 TL veremem bana çalıştığı kadar çalışsın götürebildiği kadar götürsün derseniz bu adımları uygulayarak fırınlatabilirsiniz. Ya da ben kendim yapamam derseniz 20 30 TL'ye şuna bi hava vursana dersen muhtemelen anlayacaktır zaten :d :)

Teşekkür ederim:) Ayrıca doğru Bende de bir R7 370 Vardı ve satmak istiyordum. Ama fırınlasam tam bir garantisi olmayacağı için teknik takip adlı bir youtube kanalına reballing için gönderdim ve 250 TL + kargo gibi bir mebla ödedim. satarken de kim tarafından ne işlem gördüğünü söyleyerek fiyattan kısarak sattım :)
Reballing ne bilmiyorum onu bir araştırayım.

The Last Dragonborn

80+ Titanium
En İyi Cevap
18

Hocam bende ki ekran kartı 3-4 yıl önce bozuldu ve bir kaç kere içini açıp baktık. 3-4 yıldır böyle duran kart hayata döndürülebilir mi

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,196
İsim
Murat Orhan
Reballing ne bilmiyorum onu bir araştırayım.
Reballing: Aynı işlemin BGA makinası ile yapılan versiyonudur. Lehimler göz ile görülebildiği için yapılan işlem de mükkemmele daha yakın olur.

Hocam bende ki ekran kartı 3-4 yıl önce bozuldu ve bir kaç kere içini açıp baktık. 3-4 yıldır böyle duran kart hayata döndürülebilir mi
Bozulmadan önce bir anormalliği var mıydı? Örnek olarak; Ekranda çizgiler,Driver yüklendikden sonra görüntü vermeme gibi?

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,196
İsim
Murat Orhan
250 lira çok fazla gibi geldi ondan sordum.
Ya elbette ki çok fazla. Ben de yaptırdığıma pişman oldum ama satmak istediğim için yaptırmak zorundaydım.Kul hakkına girmektense cebimizden çıksın.

The Last Dragonborn

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Reballing: Aynı işlemin BGA makinası ile yapılan versiyonudur. Lehimler göz ile görülebildiği için yapılan işlem de mükkemmele daha yakın olur.

Bozulmadan önce bir anormalliği var mıydı? Örnek olarak; Ekranda çizgiler,Driver yüklendikden sonra görüntü vermeme gibi?
Kartın eski sahibi yanlış hatırlamıyorsam bir gün pc yi açmayı denediğinde açılmıyordu sonra bilgisayarcı kart yanmış demişti
bu chipset sorunu mu yoksa kart o andan itibaren öldü mü

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,196
İsim
Murat Orhan
Kartın eski sahibi yanlış hatırlamıyorsam bir gün pc yi açmayı denediğinde açılmıyordu sonra bilgisayarcı kart yanmış demişti
bu chipset sorunu mu yoksa kart o andan itibaren öldü mü
Şimdi şöyle, eğer ekran kartında kapasitör,diyot gibi bir sorun varsa bunlar ucuza çözülüp kartı fabrika çıkışı gibi kullanmanı sağlayacak şeyler. Çünkü bunlarda sorun varsa bilki ilk şüphelenmen gereken şey bunlardır. Eğer bunlar temizse de geriye chipset kalıyor. Fırına atarsın çalışır çalışır, çalışmazsa fan fiyatına sat bi 750ti fanı olmuş 150 200 lira

r7 370 fanı* pardon

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
921,652
Üyeler
142,985
Son üye
zehraluvy
Top Bottom