Neler Yeni

1050 TI bağlayınca bilgisayar açılmıyor

Kaxt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Eyüp Sabri Alparslan
Merhaba, arkadaşımdan dün aldığım APU sistem hakkında bazı sorun ve sorularım var. Öncelik olarak dün yaşadığım problemi detaylıca anlatmak istiyorum, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Dün sistemi aldım, taktım fakat termal macunu yoktu o yüzden 7-8 aydır kenarda duran Artcic mx-4 (Detaylı bilgi) termal macunumu kullandım ve kapattım işlemciyi çıkartmadım, sonrasında sistemi başlatmaya çalıştığımda 3-5 saniye fanlar vs. çalıştı ama hemen geri kapandı bende bios pili gibi klasik çözümler denedim ama maalesef sonuç alamadım, PSU tuşunu kapattım 15-20 saniye kadar güç tuşuna basılı tutup tekrar açmayı denedim ve yine aynı şeyler tekrar etti. Kasayı söktüm tekrardan kablolarda temassızlık olmasına karşın, biraz çabaladım başlarda aynı sorunu tekrar tekrar yaşasamda 1-2 saat kadar uğraştım şansa bilgisayar açıldı, her şey normaldi klasik kurulumları yaptım, sonrasında sistemi kapattım elimde bulunan tek fan 1050 TI GDDR5 ekran kartımı taktım, bilgisayarım yine 3-5 saniye kadar açılır gibi oldu ama tekrar güç kapandı ve tekrar geri gelmedi. Kartı çıkarttım tekrar kasayı açmayı denedim kasa açıldı, 2. sefer tekrar denedim aynı şeyler tekrar oldu ama bu sefer ekran kartını çıkartsam bile kasa çalışmamaya başladı. Dünden beri aynı durumdaydı, bu sabah yine şansa açıldı bilgisayarım, ekran kartımı takmayı tekrar denedim değişen bir şey olmadı, çıkarttım ve bilgisayar açıldı hiç bir sorun olmadan kullanabiliyorum APU sistemi, ama ekran kartımı takmak istiyorum bir türlü açılmıyor maalesef,

-> Nasıl çözebilirim? Sorun neyle alakalıdır? ek olarak söylemek istiyorum ki ekran kartında bir sorun olmadığını biliyorum 2-3 gün önce eski kasamdan çıkartıp kenara sağlıklı bir şekilde koydum. Anakart veya GPU'dan şüpheleniyorum...

-> İkinci bir sorun, şuanda valorant ve minecraftta deneme fırsatım oldu CPU derecesi 93-98leri bulabiliyor... Apu sistembe bu normal midir? Eğer anormalsa sorun nedir, nasıl çözebilirim? 7-8 aydır kenarda duran termal macunumda sorun olmuş olabilir mi?

->Ramlerim DDR4 3200Mhz 8+8 (Detaylı bilgi) ama MSI Afterburner'da bellekleri görütnülediğimde 1333mhz olarak gördüm, X.M.P ayarını PROFILE 1'de açtım 1600 Mhz oldu hala 3200mhz olarak kullanamıyorum...

melihv48

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
223
İsim
Melih Özcan
Termal macun çakma değilse sıkıntı olmaz benim 2 yıldır mx 4 duruyor kullandım sıkıntı yok. PSU kaç watt veya ne durumda ?

Kaxt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Eyüp Sabri Alparslan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Termal macun çakma değilse sıkıntı olmaz benim 2 yıldır mx 4 duruyor kullandım sıkıntı yok. PSU kaç watt veya ne durumda ?
500w PSU, sağlıklı bir sorunu yok. Termal macun sorununu çözdüm, fanı sanırım tam oturtamadığım için abartı seviyelere ulaşıyormuş.

melihv48

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
223
İsim
Melih Özcan
500w PSU, sağlıklı bir sorunu yok. Termal macun sorununu çözdüm, fanı sanırım tam oturtamadığım için abartı seviyelere ulaşıyormuş.
Böyle küçük sorunlar çok baş ağrıtabiliyor sorunu çözdüğünüze sevindim :)

Kaxt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Eyüp Sabri Alparslan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Böyle küçük sorunlar çok baş ağrıtabiliyor sorunu çözdüğünüze sevindim :)
Evet, orası öyle ama hala 1050 ti bağlayınca bilgisayar açılmama sorunu devam ediyor.

Top Bottom