Neler Yeni

2 Sene Önceki DA-3 Sisteminin Performansı

redlinetr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
528
İsim
Oğulcan
Selamlar 2 sene önce DA-3 sistemini almıştım. O zamanlar biraz geç kaldığım için fiyatlar bir tık yükselmişti, ben de bütçeme göre birkaç değişiklik yapıp sistemi almıştım. Sistemi şu şekilde almıştım:

Kod:
İşlemci: AMD Ryzen 5 3500
Anakart: GIGABYTE B450M S2H
E.Kartı: GIGABYTE 1660 SUPER OC
Ram    : GSkill Ripjaws 2x8GB 3000MHz CL16 DDR4
SSD    : KIOXIA Exceria 500GB nvme
Kasa   : Poweboost X-58 650W
Fiyat   : 5.390 TL - 720 $

Aradan 2 sene geçti. Yeni oyunlar çıktı. Ben de bu süre içerisinde yaşadığım bazı şeyleri paylaşmak istedim.

Öncelikle sistem hala canavar. Çoğu oyunu 1080P High ayarlarda 60FPS çalıştırabiliyor. Günlük kullanımda herhangi bir sorun yaşamadım. Sadece Netflix, Bein tarzı sitelerden çıkış yaparken anlık HDMI bağlantı kompası sorunu yaşıyorum. 3-4 kere format atmışımdır hala aynı. Nedenini çözemedim. Muhtemelen benden başka kimse de yaşamamıştır.

Kasa hakkında şöyle bir yorum yapmak istiyorum almayı düşünen kişiler için. Hava akışı konusunda çok iyi fakat tozlanmaya çok müsait. Ön panelde bulunan ızgaraların temizlenmesi çok sıkıntılı. Fanlar çok güçlü ve kaliteli değil. İlk aldığım zamanlarda "PSU patlıyor. Eyvah. Lilililii" gibi yorumlar görmüştüm fakat hiçbir sorun yaşamadım.

SSD'den çok memnunum. Okuma/Yazma hızlarında hala bir kayıp yaşamadım. Açılışlar hala hızlı.

Sıcaklık konusuna geldiğimizde;
Ekran kartım boşta 40-50 derece arası gidip eliyor.
İşlemci de boşta 40-50 arası gidip geliyor.

Rogue Company oyununda 1080P Ultra ayarlarda, ekran kartı ortalama %95-%97 kullanımla 67-73 derecelerde gidip geliyor. İşlemci ise ortalama %65 kullanımla 63-68 derecelerde dolanıyor.
Euro Truck Sim. oyununda 1080P Ultra ayarlarda, ekran kartı ortalama %55-60 kullanımla 54-59 derecelerde gidip geliyor. İşlemci ise ortalama %40 kullanımla 59-62 derecelerde dolanıyor.

Bence sıcaklık olarak bir tık daha düşük olabilirdi fakat stok soğutucu ve kasadaki fanların çok kaliteli olmamasından kaynaklı böyle olabilir. Fanları değiştirerek ortalama 3-4 derece daha serin çalıştırabileceğimi düşünüyorum. Ayrıca dün kasadan öbek öbek toz temizledim fakat hala fan yapraklarında kısmi tozlanmalar mevcut. Detaylı temizlemeyle 2-3 derece daha düşebilir.

Şimdi gelelim günümüz fiyatlarına. Bu sistemi şuan toplamak isterseniz (bence daha mantıklı sistemler vardır);

Kod:
Anakart: GIGABYTE B450M S2H - 1000 TL
İşlemci: Ryzen 5 3500 - 3000 TL
E.Kartı: GIGABYTE 1660 SUPER OC - 6000 TL
Ram    : GSkill Ripjaws 2x8GB 3000MHz CL16 DDR4 - 1200 TL
SSD    : KIOXIA Exceria 500GB nvme - 900 TL
Kasa   : Poweboost X-58 650W - 2200 TL
Fiyat   : 14.300 TL - 780 $

Fiyatlar ortalamadır.

Sonuç olarak. Arıza vb. gibi bir sorun olmadığı sürece 4-5 yıl daha beni gözüm kapalı götürebilecek bir sistem olduğunu düşünüyorum.

Top Bottom