Neler Yeni

Yardım i7-12700H 100 Derece!

Quasi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
482
İsim
Necolettin Neco
Ben bu filmi daha önce izlemiştim...

emrreii

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Emre İnci
problem yoksa neden konu açtın :D sıfır laptopta olsa soğutucu alınabilir. Sonuçta oyun oynuyorsun
Hocam lütfen okuduğunuzu anlamaya çalışın 3. defa yararsız yorumunuza cevap veriyorum. Modelin konfigürasyonu aynı olan diğer cihazlarda bu sorun yaşanmazken bende yaşandığı için açtım. Altına soğutucu koyup geçersem asıl problemi kaçırmış olurum. Umarım anlatabilmişimdir.

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,377
İsim
Hakanbey
Hocam lütfen okuduğunuzu anlamaya çalışın 3. defa yararsız yorumunuza cevap veriyorum. Modelin konfigürasyonu aynı olan diğer cihazlarda bu sorun yaşanmazken bende yaşandığı için açtım. Altına soğutucu koyup geçersem asıl problemi kaçırmış olurum. Umarım anlatabilmişimdir.
Konfigürasyon aynı olan cihazlar seninle aynı ortamda ise cevabına katılabilirim onundisinda bulundugun ortam nem oranı sıcaklık prizden gelen voltaj hepsi ısıya etkisi vardır oyuzden yorumuna katilamiyorum Soğutucu al kurtul.

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,854
İsim
Oğuz
aga laptop nasıl kullanıyorsunuz ya
Şu şekilde
WhatsApp Image 2024-07-03 at 15.02.04.jpeg

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,854
İsim
Oğuz
maşallah iyi güzelallah herkese nasip etsin de sıcaklıklar sorun olmuyor mu kanki
2 yıldır kullanıyorum. Her hafta için temizliyorum ayrıca 4-5 ayda da termal macun kendim kaliteli marka sürüyorum. Bazen düşüyor ama maalesef soğutma kalitesinden dolayı hep yüksek sıcaklık.
Bozulsa bile umursamayacağım için çok önemli değil. Bir kaç aya yeni kasa almayı düşünüyorum zaten. Bu da öyle sağda solda kullanmak için veya en kötü 10k'ya satarım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

FPS drop olmuyor bu arada o yüzden dert etmiyorum.

Lorx61

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
461
İsim
Kadir
2 yıldır kullanıyorum. Her hafta için temizliyorum ayrıca 4-5 ayda da termal macun kendim kaliteli marka sürüyorum. Bazen düşüyor ama maalesef soğutma kalitesinden dolayı hep yüksek sıcaklık.
Bozulsa bile umursamayacağım için çok önemli değil. Bir kaç aya yeni kasa almayı düşünüyorum zaten. Bu da öyle sağda solda kullanmak için veya en kötü 10k'ya satarım.

FPS drop olmuyor bu arada o yüzden dert etmiyorum.
iyimiş kankam allah daha iyilerini nasip etsin

Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Yunus Büyük
Acer Nitro i7-12700H 3070ti 150w 16+16 3200Mhz Ram

Arkadaşlar laptop 2 yaşında daha yeni full bakım yaptırdırıp rami ve ssd yükseltmesi yaptım (ramler 16+16 dual oldu)

Buna rağmen laptopta şu ana kadar gözüme takılan şeyler yüksek sıcaklık, ve dual channel yapmama rağmen artmayan aksine azalan FPS.

Geçenlerde ilk defa fifa açtım ve genel olarak işlemci sıcaklığı 100 derece sabit kalıyor. Bazı insanlar hiç normal değil kabul edilemez derken bazı insanlar bu model işlemcilerin bu ısılara çok kolay ulaştığını söylüyor kafam karışık.
Genel olarak diğer oyunlarda da (Witcher 3, GTA V, AC Valhalla) 85-97 derece arası ortalama bir sıcaklık alıyorum. Sistemimi zorlayan kasan dar boğaz yapan hiçbir durum yok fakat bu değerler makineye olan güvenimi azaltıyor.
Bazen boştayken işlemci sıcaklığı 70-78 derecelerde geziyor bazen hop 65e düşüyor geri 70'lere atlıyor hatta bu durum genelde hep fişe takılıyken oluyor işlemcinin tam gücünde kullanıldığı için mi o konuları tam kestiremedim.
Dual Channel yapmadan önce tek 16 gb Ram ile AC Valhalla full + full ayarlarda 100-120FPS alırken şimdi 16+16 dual channel ile 80-90 arası alıyorum kafayı yiyeceğim.

Eskiden cillop gibi makine diye düşünürken artık bu kadar emekle kazandığım para ile doğru bir tercih yapmamış olmanın üzüntüsünü yaşamaya başladım.
Her bilgisayarcı her kullanıcı farklı bir görüş belirtiyor ben şimdi nasıl adımlar izlemeliyim lütfen desteklerinizi bekliyorum.
öncelikle bilgisayarının fan ayarlarındaki en yüksek fan hızını seç sanırım orada en fazla olan seçenek ayrıca i7 işlemciler çok ısınan işlemcilerdir bende 9750h kullanıyorum ancak i7 olmasından ötürü 95 derecelere çıktığını gördüm ve biraz daha dayandı ve bilgisayarda ısıdan kaynaklı bozukluk oldu ileride sorun yaşarsan benim gibi maliyeti yüksek oluyor ayrıca dual channel olması güzel ancak tam emin değilim ama dual channel intelde deilde amd işlemcilerde daha performanslı oluyor diye biliyorum şunu söyliyim ortalama her yıl yılda 1 defa termal macun ve temizlik bakımı yapılması lazım laptopun temizlendikten termal macun sürüldükten sonra bu arada termal macun kaliteli olması gerekli i7 soğusun diye şunuda söyliyim acerın soğutması ne kadar sağlam bilmiyorum monster msi asus gibi markaların soğutmaları güzel ancak acer eskiden çok popülerdi şuan pekde piyasada olmayan bir firma ondan soğutmasını bilemiyeceğim ondan dolayı rampagein laptop soğutucu ları var onu al laptopu onun üstüne koy baya fark yaşarsın gibime geliyor hee ama ona param yetmez dersen en fazla 800 900 tl gibi bir şey zaten paran yeter diye düşünüyorumda 500 TL'ye kalitesiz markalarında soğutucuları var onada yetmez diyosan laptop standı al laptop standı o soğutuclar gibi soğutmaz yararı şudur bilgisayar masada dururken altında masa var diye tam hava alamaz standdayken altı boş olur alttan hava alır soğutmaya yardımcı olur ama tabikide en iyi şeyi vercek olan 800 900 TL'ye rampage laptop soğutucu alman olucaktır çok fiyat performans ürünler zaten ucuz bir şey deme güzel soğutuyor hem rgb diye güzel de bi ambiyans katıyor fps inin düşük olmasının sebebi de yüksek ihtimal çok fazla ısıdan kaynaklı fps in düşüyordur bide taktırdığın ramler pc inin anakartıyla uyumlu mu aynı ramden mi aldın pcnin kendi raminden aldıysan sorun olmazda farklı bir ram taktırdıysan mesela mhz ı uymuyordur ddr4 ddr5 farkı vardır onlara dikkat et dual channel dediğim gibi yanlış bilmiyorsam intelde pek bi farkı olmuyor amd dde farkı oluyor başkada belki kendi yetkili servisine yollayabilirsin şuanda fanları yüksek hıza alıp termal macun bakımını yaptır mx4 yetmez gibime geliyor termal macunda mx6 thermalgrizlly nin bir modeli tercih edilse güzel olur ama sakın termal pad takim deme sıkıntılı konular onlar bana göre yada farklı güzel soğutması firması bilinen bir termal macun tercih etsende olur ama termal macun markaları mwk değerleri yanlış söylebiliyorlar ondan soğutma kötü olabilir dediğim gibi iyi bir firmanın thermalgrizlly gibi bir termal macun gerekli bakımı gerekli temizlenmesi lazım temizlenmesi çok önemli bide senin götürdüğün bilgisayarcı işi yanlış yapmış olabilir yetkili servise yollayabilirsen yada internetteki yorumları güzel olan bir bilgisayarcıya götür derim belki sana rami takdım deyip takmayıp kendine almıştır çalmıştır böyle şeyler yapılabiliyor bilgisayarcılarda en güzeli teknik servis bilgisayarcıysa bile internettekki yorumları güzel olan yada tavsiye üzerine bi yere götür en yakınındakine götürme yada kargoyla uzaktakine gönder senin pc bu haliyle bi 3 yıl daha gider sonra bozulur gibime geliyor ama dediklerimi yaptırırsan 3 yıl değil 5 yıl daha götürür daha fazlada götürür de yeni çıkan oyunlarda gücü yetmez 5 yıl sonra ondan değiştirir sin yoksa hala çalışır ama yaptırmassaan 3 yıl sonra garantisi olmayan tamire kaç bin tl ödersin düşük performans çalışmayan pcyle elinde kalırsın fanlar ses yapıyor olabilir boşver yapsın temizleme bakımından sonra zaten azda olsa sesi düşer hem fan hızını en yükseğe biraz uzattım farklı bir şey olursa sorun kaldıysa sorarsın

Ustam şimdi ben bu undervolt oc falan olaylarına hakim değilim açıkçası bu konulara girmek de istemiyorum neden diyecek olursan şimdi aletin orasıyla burasıyla manuel oynamaktan korkuyorum kendi çizgisinde kalsın taraftarıyım kendi cihazım için. Ama durum anormalse zaten burada teknik bir problem söz konusu ve bunun bir kaynağı olsa gerek. Bu durumda başka ne tavsiye edebilirsin?
kanka o işler tehlikeli hiiç girme çöp edebilirsin yanlış bir şey yaparsan pc direk gider

Top Bottom