Neler Yeni

200W 5+1 ses sistemine 400W amfi bağlarsak ne olur?

emirhan1234

80+ Gold
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,699
İsim
emirhan
Herkese merhaba, bende MX2500 5+1 ses sistemi mevcut fakat kendi amfisinden farklı şekilde çalıştırmak istiyorum. 200W amfi yapımı videosunu gördüm fakat yapmışken güçlü yapmak istedim 400W amfi yapıp bağlasam seste bozulma vb. olur mu bozulma olur derseniz 200W olan videodan bakarak yapacağım.

En İyi Cevap
toplam 200w büyük bass ile beraber haftasonu bu videoya bakarak yapmayı düşünüyorum hem parçaları da almış olurum ve güzel bir şekilde çalışır mı?

Hocam güzel bir devre değil bu. Hoparlörden ses gelsin yeter mantığıyla yapılmış bir devre. 200 watt da olmaz. 200 wattı verebilmesi için iyi bir güç beslemesi gerekir. (12 Volt 20 Amper trafo 240 watt yapar.) Mosfetin max gücü 200 watt olabilir bakmadım bilmiyorum.

Ayrıca büyük bass ın doğru çalışabilmesi için crossover denilen 2 yada 3 yollu hoparlör sürücü devresi yapmanız gerekir. Bass tiz mid filtresi diye de geçer. Aşağıdaki videoda olduğu gibi.

Sizin elinizde bulunan Ton kontrolcünün ile filtre aynı işlevde olmadığını da belirtiyim...

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,862
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Bakalım şuan kendi amfisi ile kullanıyorum ama yeni bir parça alacağım

Aslında kendi amfisiyle kullanmak daha doğru olacaktır. Bu tarz fabrikasyonel hoparlörler bir tık fazla yüke gelemezler.

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,699
İsim
emirhan
Aslında kendi amfisiyle kullanmak daha doğru olacaktır. Bu tarz fabrikasyonel hoparlörler bir tık fazla yüke gelemezler.
Kendi amfisi sıkıntılı olduğu için ve çok yer kaplıyor daha portatif amfi alırsam çok daha iyi olur hem de ekolayzer ayarı yok kendi amfisine var ama kötü ayarlanmıyor

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,657
İsim
göksel yurtcan
Kutu gibi olan hoparlörlerden birisini mi açayım üzerinde yazar mı ki
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hoparlörü söküyordum fakat uçak bir açık olduğunu gördün üzerinde bir sıkıntı olur mu?

Böylee açtım hoparlörlerin - + sı çok önemli mi ve nasıl anlayabilirim açmadan öbürki hoparlörlerin - + kablolarını
hoparlörler 8ohm 30W hocam attığım amfiyi alırsanız iyi performans alırsınız bir sıkıntı olmaz üzerinde kırmızı parça olan kablo artı kutbu diğeri eksi

Ben bu konuyu nerden gördüm şimdi evde film ve dizi için bir ses sistemi alayım diyordum tekrar hatırladım ya
konu açın yardımcı olalım hocam türkiyede hifi konusunda en iyi bilgiyi bu forumda alınıyor şu aralar

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,699
İsim
emirhan
hoparlörler 8ohm 30W hocam attığım amfiyi alırsanız iyi performans alırsınız bir sıkıntı olmaz üzerinde kırmızı parça olan kablo artı kutbu diğeri eksi

konu açın yardımcı olalım hocam türkiyede hifi konusunda en iyi bilgiyi bu forumda alınıyor şu aralar
- + cinsine bakmadan bağlasam bir sorun olurmu hepsini açmak zorunda kalacağım da dışarıdan anlaşılmıyor ve adaptör olarak nasıl alabilirim

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,657
İsim
göksel yurtcan
- + cinsine bakmadan bağlasam bir sorun olurmu hepsini açmak zorunda kalacağım da dışarıdan anlaşılmıyor ve adaptör olarak nasıl alabilirim
normal adaptör almanız laızm hocam sonrada fiş lehimlenebilir ama onun dışında dikkat etmden bağlanmasına bağlınır ama sesleri birbirinden farklı çıkar hepsine bakıp işaret koymak en mantıklısı olur

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,699
İsim
emirhan
normal adaptör almanız laızm hocam sonrada fiş lehimlenebilir ama onun dışında dikkat etmden bağlanmasına bağlınır ama sesleri birbirinden farklı çıkar hepsine bakıp işaret koymak en mantıklısı olur
O zaman teker teker açacağım işaret koyup kalem ile geri kapatacağım bassı açamayabilirim sorun olur mu karışık biraz bugün sordum hep, trafo önerdiler birisi 750tl dedi 24v 10 amper için birisi de 450tl dedi önerin varmıdır

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,657
İsim
göksel yurtcan
O zaman teker teker açacağım işaret koyup kalem ile geri kapatacağım bassı açamayabilirim sorun olur mu karışık biraz bugün sordum hep, trafo önerdiler birisi 750tl dedi 24v 10 amper için birisi de 450tl dedi önerin varmıdır
markalara bağlı hocam subwoofer aşırı önemli değil ama trafo çok zorlanmayacağı için pek sıkıntı olmaz ama ölçüm yaparak alın

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,862
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Kendi amfisi sıkıntılı olduğu için ve çok yer kaplıyor daha portatif amfi alırsam çok daha iyi olur hem de ekolayzer ayarı yok kendi amfisine var ama kötü ayarlanmıyor

Banggood üzerinden Creative Channel amfi almıştı yıllar öncesinde. Tüm devre elemanlarını kendin birleştiriyorsun. Havyan varsa bir değerlendirmeni öneririm.

Alta video linklerini bırakıyorum.

Drsağbırakmayan

80+ Bronze
Ben hoparlör alt kısmını görme imkanım yoksa + ve - uçlarını şöyle anlıyordum
Bir adet pil ile hoparlör kablolarına değdiriyorum eğer hoparlör yukarıya doğru hararet ederse kablolar doğru aşağıya doğru haraket ederse kablolar yanlış.

Ayrıca hoparlör uçları karışırsa bass çok dengesiz ve kulak tırmalayıcı bir akustik oluyor yani tam o sesin açıklamasını yapamıyorum ama bass sesler çok fark ediyor özellikle koaksiyel hoparlörde

Kutu gibi olan hoparlörlerden birisini mi açayım üzerinde yazar mı ki

Hoparlörü söküyordum fakat uçak bir açık olduğunu gördün üzerinde bir sıkıntı olur mu?

Böylee açtım hoparlörlerin - + sı çok önemli mi ve nasıl anlayabilirim açmadan öbürki hoparlörlerin - + kablolarını
.

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,699
İsim
emirhan
Ben hoparlör alt kısmını görme imkanım yoksa + ve - uçlarını şöyle anlıyordum
Bir adet pil ile hoparlör kablolarına değdiriyorum eğer hoparlör yukarıya doğru hararet ederse kablolar doğru aşağıya doğru haraket ederse kablolar yanlış.

Ayrıca hoparlör uçları karışırsa bass çok dengesiz ve kulak tırmalayıcı bir akustik oluyor yani tam o sesin açıklamasını yapamıyorum ama bass sesler çok fark ediyor özellikle koaksiyel hoparlörde

.
Şimdi bir tane denedim yukarıya doğru hareket etti pilin artı kutbuna değdirdiğim + oluyor o zaman değil mi boyayıp diğerlerine de deneyeceğim

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,699
İsim
emirhan
Top Bottom