Neler Yeni

3050 li laptopumda fps sorunu ve amd chipset driver güncelleyememe sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
bora özdemir
Merhaba yeni almış olduğum acer aspire 7 a715-45 3050ti ekran kartlı laptopumda amd chipset driverini güncelleyemiyorum ve çoğu oyunda düşük fps alıyorum.

Öncelikle amd chipstet driverını bulup indirdim ve kurdum fakat aygıt yöneticisinde fotoğraftada olduğu gibi 2009 daki bir sürücünün yüklü olduğu gözüküyor.wİndows üzerinden yükle dediğimde ise en güncel driverın yüklü olduğunu söylüyor ancak bu driver 2009 yılına ait eski bir driver.

İkinci sorunum ise çoğu oyunda normalden düşük fps alıyorum mesela cyberpunk 2077 oyununu hiç oynayamıyorum bile minimum ayarlarda her şey kapalı dlss full performans modunda ve sadece 10/15 fps alıyorum.
lol de is ayarları en yükseğe de çeksem en düşüğe de çeksem fps hiç etkilenmiyor 70/80 fps arası oynuyorum valorant da aynı şekilde grafikleri düşürüp yükseltmem fark etmeksizin 100 fps civarı alıyorum.

Laptopumun özellikler:
amd 5500u
8gb ram 512gb ssd win 11
3050ti
ve driverların hepsi güncel amd chipset hariç

Ekler

• Ekran görüntüsü 2022-06-12 143327.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-12 143327.png
    88.1 KB · Hit: 36

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,519
İsim
Emre Zengin
Merhaba yeni almış olduğum acer aspire 7 a715-45 3050ti ekran kartlı laptopumda amd chipset driverini güncelleyemiyorum ve çoğu oyunda düşük fps alıyorum.

Öncelikle amd chipstet driverını bulup indirdim ve kurdum fakat aygıt yöneticisinde fotoğraftada olduğu gibi 2009 daki bir sürücünün yüklü olduğu gözüküyor.wİndows üzerinden yükle dediğimde ise en güncel driverın yüklü olduğunu söylüyor ancak bu driver 2009 yılına ait eski bir driver.

İkinci sorunum ise çoğu oyunda normalden düşük fps alıyorum mesela cyberpunk 2077 oyununu hiç oynayamıyorum bile minimum ayarlarda her şey kapalı dlss full performans modunda ve sadece 10/15 fps alıyorum.
lol de is ayarları en yükseğe de çeksem en düşüğe de çeksem fps hiç etkilenmiyor 70/80 fps arası oynuyorum valorant da aynı şekilde grafikleri düşürüp yükseltmem fark etmeksizin 100 fps civarı alıyorum.

Laptopumun özellikler:
amd 5500u
8gb ram 512gb ssd win 11
3050ti
Tüm driverları ACER'in sitesinden kurup deneyebilir misiniz?

Turabi

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,160
İsim
Turabi Çelik

Laptopumun özellikler:
amd 5500u
8gb ram 512gb ssd win 11
3050ti
Sürücü tarihi 2009 diyor onun bir etkisi var mı acaba?

Dahası  
Reaksiyon skoru
179
İsim
samet
Chipset driver amd nin sitesinden indirebilirsinizz. Fps konusunda da keşke oyun bilgisayarı için u serisi bir işlemci almasaydınız muhtemelen işlemci ısınınca kendini kısıyor ve darboğaz yapıyor. Oyun bilgisayarı için kötü bir işlemci tercihi yapmışsınız iade edip amd veya intelin h serisi işlemcili bir laptopuna geçmenizi önerim. Pil ayarının yüksek performans olmasına da dikkat edin. Bu arada yeni fark ettim 8gb tek kanal raminiz varmış bu da performansı önemli şekilde etkiler. İade edip h serisi ve 2x8 ramli bir laptop alamıyorsanız bile kesinlikle rami 2x8 yapın. Sorununuz driver dan ziyade işlemci ve ramden kaynaklanıyor

Son düzenleme:

Turabi

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,160
İsim
Turabi Çelik
bende öyle düşündüm ama ne yaptıysam güncellenmedi amd chipset driverını indirip kuruyorum ama hala 2009 gözüküyor
Burdan sürücüleri bulabilirsiniz galiba bi bakın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde bunu buldum sürücü için ama emin değilim bulduğumu atıyorum sadece bi diğer arkadaşlarda baksınlar.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
bora özdemir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Burdan sürücüleri bulabilirsiniz galiba bi bakın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde bunu buldum sürücü için ama emin değilim bulduğumu atıyorum sadece bi diğer arkadaşlarda baksınlar.
sürücüyü bulmakta sıkıntım yok dostum amdnin sitesinden de acerin sitesindende indirdim ama hala windows da 2009 gözüküyo sürücü tarihi ilginç bir şekilde

Turabi

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,160
İsim
Turabi Çelik
sürücüyü bulmakta sıkıntım yok dostum amdnin sitesinden de acerin sitesindende indirdim ama hala windows da 2009 gözüküyo sürücü tarihi ilginç bir şekilde
Format çözer mi acaba sıfırdan kurmak.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
959,427
Üyeler
151,398
Son üye
serdaredition
Top Bottom