Neler Yeni

4000 TL Curved Monitör önerisi

Mami39

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Muhammet Tan

Mami39

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Muhammet Tan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam bilmediğimden soruyorum, curved monitörler çok daha hoşuma gidiyor. VA panel ile IPS panel farkı nedir acaba ? Çok büyük bir fark oluyor mu ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam biraz inceledim yatarak film, video izlediğim de çok oluyor sanırım VA panel buna uygun değil açılara göre bozukluk olabildiği için. Bu sebeple IPS almam gerekiyor sanırım.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
156
İsim
The End
IPS > VA > TN
Ips = film,oyun,yazılım
va panel oyunlarda ips gibi canlı değil ama yinede fena değil, film izlemek için tam karşıdan bakman gerekiyor, siyah ekranda ışıkları köşelerdeki ışık sızmalarını görebiliyorsun. IPS kullanan birinin tekrar monitör alacağı zaman VA alacağını düşünmüyorum şuan.
tn panel zaten sadece fps oyunları için csgo valorant vs.

Mami39

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Muhammet Tan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
IPS panel almaya karar verdim teşekkürler arkadaşlar

Senerr

80+ Bronze
IPS > VA > TN

va panel oyunlarda ips gibi canlı değil ama yinede fena değil, film izlemek için tam karşıdan bakman gerekiyor, siyah ekranda ışıkları köşelerdeki ışık sızmalarını görebiliyorsun. IPS kullanan birinin tekrar monitör alacağı zaman VA alacağını düşünmüyorum şuan.
IPS ile VA çok farklı panel teknolojileri bence karşılaştırılamaz bile. VA yüksek statik kontrastı seven ve curved ekran seven kullanıcılara hitap ediyor bana göre, IPS ise canlı renkleri ve geniş görüş açılarını sevenlere hitap ediyor. Görüş açısı olarak en sıkıntısı TN paneldir VA panellerin görüş açıları IPS kadar olmasa da iyidir ayrıca VA paneller IPS panellere oranla ışık sızması konusunda daha başarılı modellere sahiptir tabii ışık sızması olan VA panellerde var ama kronik sorun olacak derecede değil IPS panellerde IPS glow var o kronik işte. Va panellerde renkler solabiliyor açıya göre ama çoğu 40 dereceden sonra oluyor. Aşağıdan veya yukarıdan bakmak daha sıkıntı sadece yoksa VA panellerde görüş açısı olarak baya geliştirdi kendini. VA panele sahip TV'lerde zamanında üretildi azda olsa bu yüzden hatta hala üretiliyor olabilir kısaca görüş açıları fena değildir.

Işık sızması ve görüş açıları konusunda sanırım flat VA paneller daha başarılı, curved VA paneller köşelerden baskın olduklarından daha meyilliler kısıtlı görüş açısı ve ışık sızması konusunda. Bir şey izlemek için monitör alınıyorsa bence flattan şaşmamak lazım. İyi bir response time için ise IPS panellere bakmak gerekiyor çoğu zaman.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
983,867
Üyeler
155,641
Son üye
haydibaba
Top Bottom