Neler Yeni

Öneri 5600x için hangi chipseti seçmeliyim?

Reck

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
175
İsim
sefa gençer
Yeni AMD işlemcilerini bekleyip yeni sokete geçmeyi planlıyordum fakat Ryzeni ilk çıktığında alanlardan biri olarak okadar çok sorun yaşadımki bunu yapmaya korkar oldum ve zen3 e geçiş yapmaya karar verdim.
5600x için b550 ve x570 arasında kararsızım.
Kısacası x570 almaya değermi?
B550 yeter, kasmaya gerek yok demek doğrumu?
Giriş seviyesi x570 almaktansa orta düzeyde bir b550 almak daha mı mantıklı olur?
Anakart için bütçe belirlemedim daha doğrusu 1500 TL civarı b550 almaktansa 1900tl x570 almak mantıklı olurmu düşüncesindeyim. max 2k civarı diyelim.
Sistemi yeni nesil çıktığında satıp güncelleyeceğim kesin olduğu için yatırım anlamında da düşünmem lazım.
Genel olarak asus tuf plus b550 ve x570 modellerine bir göz gezdirdim fakat bir bilgim yok. Msi mag,edge,tomahawk serisinede bi göz gezdirdim kullanıp farkını bilen varsa beni aydınlatabilir.
Marka takıntım yok fakat asus bios düzeni 'bence' diğerlerine nazaran daha kullanışlı olduğundan yada alışkanlıktan dolayı tercihim ilk olarak asus olacaktır. Diğer markaların kartlarını da kullandım takıntım yok.
Önerilere açığım fakat nedeni ile belirtirseniz çok sevinirim.
Parçaları bu geceye kadar sipariş etmeyi planlıyorum, ilgili ve bilgili arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.
(bu daha güzel bunu al, asus msi dan daha rgbli, intel amdye kafa atar tarzı yorum yapan genç arkadaşların kalbini kırarım ;) )

FERRUM

80+ Gold
En İyi Cevap
2
2000 TL için X570 almaya bence değmez.Üst model B550 tercihimdir.

• Beğen
Reaksiyonlar: Reck

melih abuaf

80+ Gold
En İyi Cevap
6

Reck

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
175
İsim
sefa gençer
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Arda22

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,751
İsim
Arda
İlgilendiği Kategoriler
Hazır Sistem Konularına etiketlerseniz sevinirim :)
Steam
Lionn!
Discord
Mostafa Mohamed 9932
Yeni AMD işlemcilerini bekleyip yeni sokete geçmeyi planlıyordum fakat Ryzeni ilk çıktığında alanlardan biri olarak okadar çok sorun yaşadımki bunu yapmaya korkar oldum ve zen3 e geçiş yapmaya karar verdim.
Giriş seviyesi x570 almaktansa orta düzeyde bir b550 almak daha mı mantıklı olur?
Anakart için bütçe belirlemedim daha doğrusu 1500 TL civarı b550 almaktansa 1900tl x570 almak mantıklı olurmu düşüncesindeyim. max 2k civarı diyelim.
Sistemi yeni nesil çıktığında satıp güncelleyeceğim kesin olduğu için yatırım anlamında da düşünmem lazım.
Genel olarak asus tuf plus b550 ve x570 modellerine bir göz gezdirdim fakat bir bilgim yok. Msi mag,edge,tomahawk serisinede bi göz gezdirdim kullanıp farkını bilen varsa beni aydınlatabilir.
Marka takıntım yok fakat asus bios düzeni 'bence' diğerlerine nazaran daha kullanışlı olduğundan yada alışkanlıktan dolayı tercihim ilk olarak asus olacaktır. Diğer markaların kartlarını da kullandım takıntım yok.
Parçaları bu geceye kadar sipariş etmeyi planlıyorum, ilgili ve bilgili arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.
(bu daha güzel bunu al, asus msi dan daha rgbli, intel amdye kafa atar tarzı yorum yapan genç arkadaşların kalbini kırarım ;) )
Kendi anakartım öneririm ama bu fiyata daha iyissi varmı bilmiyorum ben aldığımda daha ucuzdu

• Beğen

Rennes

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,140
İsim
Umut Dağ
B550 Gaming Edge Wi-Fi al gitsin.

Reck

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
175
İsim
sefa gençer
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Tomahawk baya öneriliyor biraz araştırıyım bakalım neymiş bunun vramleri.
Mesaj otomatik birleştirildi:

B550 Gaming Edge Wi-Fi al gitsin.
Neden? Tuf plustan ne artısı var? msi in diğer modellerinden farkı nedir? al gitsinle olacak iş değil araştırmam lazım.

Son düzenleme:

Rennes

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,140
İsim
Umut Dağ
Tomahawk baya öneriliyor biraz araştırıyım bakalım neymiş bunun vramleri.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Neden? Tuf plustan ne artısı var? msi in diğer modellerinden farkı nedir? al gitsinle olacak iş değil araştırmam lazım.
Çok iyi bir model, VRM'leri olsun vs. bunu sana en iyi bence @crazyreign açıklar.

• Beğen

Reck

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
175
İsim
sefa gençer
İncehesapta asus tuf x570 plus ve 5600x indirim listesine gelmiş, bu bir işaretmi acaba :)

Reck

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
175
İsim
sefa gençer
Asus Tuf x570 incehesaptan 1399 TL den aldım. İşlemci 2449tl den 10 saniyede tükendi alamadım, piyasadaki fiyatlardan kesinlikle almam, döviz kurunun gidişatına göre düşeceğini tahmin ediyorum. 1ay içerisinde umarım tekrar aynı fiyatlardan yakalarım.
Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkürler.

• Beğen
Reaksiyonlar: Prmy

Wisse

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
Burak
Güzel bir soru sormuşsun, bu konuda çok fazla kafa karışıklığı var, fazla uzatmadan kısa yoldan anlatayım. B550 ile X570 arasında 2 tane önemli fark var.
Birincisi: X570 çipsetlerde 2 adet m2 yuvasını pci-e 4.0 olarak kullanabilirken b550 de 1 adet m2 yuvasını gen4 olarak kullanabilirsin. Burada önemli olan şey sizin kaç adet gen4 ssd takacağınız. 1 adet gen4 nvme ssd takıp diğer m2 yuvalarına gen3 ssd alacaksanız x570 yerine b550 almanız paranızın karşılığını almak için daha mantıklı olur.
İkincisi: x570 çipsetlerde birden fazla pci-e slotunu pci-e 4.0 olarak kullanabilirken b550 de 1 adet pci-e slotunu pci-e 4.0 olarak kullanabilirsin. Artık yeni çıkan ekran kartlarının sli ve crossfire desteklemediğini düşünürseniz (rtx 3090 hariç) x570 yerine b550 almak daha doğru olur.

Son olarakta anakartta önemli olan vrm kalitesidir. Anakart üzerinde ne kadar kaliteli vrm kullanılmışsa oc performansı o kadar fazla ve stabil olur. Mesela X570 prime anakartta bulunan vrmler b550 aorus master da bulunan vrmlerden kötüdür. Kaliteli vrm bulunan bir b550 istiyorsanız size msi b550 unify / unify x tavsiye ederim, pahalı geliyor ise asus rog strix b550-e gaming yada asus tuf b550 ve msi b550 tomahawk alabilirsiniz. Asus kartlarda vrm sıcaklıklarını izleyebileceğiniz sensör yok bu arada (Dark Hero hariç) Saygılar.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
924,476
Üyeler
144,122
Son üye