Neler Yeni

5800X3D Geçiş Ne Kadar Mantıklı?

HakanYksl

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
Hakan Yüksel
Öncelikle sizlerden ricam, vereceğiniz cevaplarda açıklayıcı olmanız yönünde. Direk olarak geçilir, geçilmez diye belirtmeden sebebini, artı ve eksilerini belirterek yorum yaparsanız çok memnun olurum. Sistemimde R5 5600 - RTX 3080 ikilisini 2K olarak kullanmaktayım. Çoğu oyunda yeterli düzeyde olsada bazı oyunlarda ortalama FPS ve %1 FPS değerlerinin düşük kaldığını gözlemliyorum. 5600 orta segment için kaliteli bir işlemci fakat tepe model ekran kartlarını besleme konusunda sanırım biraz yetersiz. Sistemi yakın zamanda topladığım için komple AM5 veya İntel tarafına geçiş düşünmüyorum bunu belirteyim. Buna istinaden aklımda işlemci yükseltmesi, ekran kartını bir alt seviyeye düşürmek veya 2K yerine 1080P oyunculuğa dönmek var. İşlemci kanadında malumunuz AM4 için 5800X3D tepe nokta. Peki elimde 5600 varken, 5800X3D geçmek çok mantıklı bir hareket olur mu? Bugün yaklaşık 10K bandında seyir ediyor fiyatı. Diğer yandan ekran kartımı satıp bütçenin bir miktarı ile alt seviye bir kart tercih edebilir yada mevcut 2K monitörümü satıp yine bütçe eklemesi yapmadan 1080P bir monitör tercihinde bulunabilirim. Sizce artı ve eksi yönleriyle, hangi yolu izlemem daha makul olur?

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,376
İsim
Yusuf
diğer bir tavsiye vereyim am4'den devam edeceksen bu ay içinde 5600X3d çıkarılacak büyük ihtimal f/p ise bence bir bakmalısın. yok eğer f/p değilse 5800x3d yerin 7600x ve ddr5 segmenti bana daha mantıklı bir yatırım geliyor.

byhorozkentli

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,378
İsim
Deniz Bey
diğer bir tavsiye vereyim am4'den devam edeceksen bu ay içinde 5600X3d çıkarılacak büyük ihtimal f/p ise bence bir bakmalısın. yok eğer f/p değilse 5800x3d yerin 7600x ve ddr5 segmenti bana daha mantıklı bir yatırım geliyor.
Ne yazık ki, 6 çekirdekli işlemci 7 Temmuz’da yalnızca MicroCenter’da satışa çıkacak. ABD’li perakendeci, 3D V-Cache teknolojisine sahip orta sınıf yonganın tek lansman ortağı olacak. Yani 5600X3D en azından bir süre başka hiçbir ülkede satılmayacak. Umuyoruz ki bu süreç uzun sürmez, piyasaya yeni alternatifler gelir.

Böyle yazı gördüm,

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,376
İsim
Yusuf
Ne yazık ki, 6 çekirdekli işlemci 7 Temmuz’da yalnızca MicroCenter’da satışa çıkacak. ABD’li perakendeci, 3D V-Cache teknolojisine sahip orta sınıf yonganın tek lansman ortağı olacak. Yani 5600X3D en azından bir süre başka hiçbir ülkede satılmayacak. Umuyoruz ki bu süreç uzun sürmez, piyasaya yeni alternatifler gelir.

Böyle yazı gördüm,
umarım böyle değildir çok saçma olur diğer kullanıcılar için. microcenterda acaba lansman yapılıp peşinde birkaç gün içinde globalde mi satacaklar. gecikme yada uzun bir zaman boşluğu olursa bu hoş karşılanmaz gibime geliyor. ve daha önemlisi fiyatı 229 doları koruyabilecekler mi?

Top Bottom