Neler Yeni

7500F 7700XT PCH-GG8 Soğutucu Lazım mı ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
63
İsim
Mehmet Hak
Aynı işlemci bende de var 2 aydır kullanıyorum, 240 sıvı soğutma var. Oyunlarda ortalama 50 55 arası gidip geliyor. Stress testinde 86 87 civarında geziniyor. Stok fan şimdilik idare eder. Baktınız çok ısınıyor. Turbo boost kapatırsınız soğutucu alana kadar. Ama mutlaka bir soğutucu alın. Sıvı olur kule tipi olur.

adoxxl

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Mert Adem Özkan
Fivem, sistemi yormaz. 1050Ti ile de, daha kötü ekran kartları ile de oynayan var. GTA V Sonuçta. Oynadığın sunucuya bağlı bilgisayarına yüklenilir, o da çok abartı değil.

1 Ay kullanman çok ekstra bir şey olmaz ama mümkün olan en kısa sürede bir soğutucu almaya çalış.
Teşekkür ederim hocam. Şöyle de bir sorum var 90 derecelere falan çıktığını söylüyorlar böyle bir durumla karşılaşırsam ne yapmalıyım ? Sistem kendini korumaya alır mı yoksa benim aksiyon almam gerekir mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynı işlemci bende de var 2 aydır kullanıyorum, 240 sıvı soğutma var. Oyunlarda ortalama 50 55 arası gidip geliyor. Stress testinde 86 87 civarında geziniyor. Stok fan şimdilik idare eder. Baktınız çok ısınıyor. Turbo boost kapatırsınız soğutucu alana kadar. Ama mutlaka bir soğutucu alın. Sıvı olur kule tipi olur.
En fazla 1 ay kullanacağım stok fan ile

Dahası  
Reaksiyon skoru
63
İsim
Mehmet Hak
Teşekkür ederim hocam. Şöyle de bir sorum var 90 derecelere falan çıktığını söylüyorlar böyle bir durumla karşılaşırsam ne yapmalıyım ? Sistem kendini korumaya alır mı yoksa benim aksiyon almam gerekir mi?
Maksimum 95 dereceye çıkar işlemci yazılımsal olarak korunur. 95 i gördüğü an kendini koruma adına frekans hız düşürür, buda FPS droplari beraberinde getirir. Bu aşamada bir şey yapmanıza gerek yok zaten işlemci yapıyor yapacağını.

En fazla 1 ay kullanacağım stok fan ile
Sıkıntı olmaz. Oyunlarda grafik ayarını düşürün 1 ay da :)

adoxxl

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Mert Adem Özkan
Teşekkür ederim :)

Maksimum 95 dereceye çıkar işlemci yazılımsal olarak korunur. 95 i gördüğü an kendini koruma adına frekans hız düşürür, buda FPS droplari beraberinde getirir. Bu aşamada bir şey yapmanıza gerek yok zaten işlemci yapıyor yapacağını.

Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
Erkut

Grafik veya çözünürlük düştüğünde ekran kartına binen yük azalırken işlemciye binen yük artar :)

inkodes

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
551
İsim
Muhammed Fehim Yazıcı
yapman gereken undervolt yapmak eğer a serisi anakart varsa da core boostu kapatın serin çalışıyor o şekilde

Gorkeemmm

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
436
İsim
Gorkem Yavuz
90 Derecelere falan çıkıyor dediler korkmadım değil. Oldu da 90 dereceleri gördü ne olur ? Ve hangi soğutucuyu önerirsiniz ? (sıvı soğutma tercihimdir)
1 hafta 90 dereceleri görse bir şey olmaz. Sürekli olarak 90 görürse sorun. Zaten 85 ve üzerine çıkarsa gidip adam akıllı soğutucu alınmalıdır. Hava soğutma alın bence çünkü sıvıya göre işlemciyi daha düşük güç çektirerek aynı derecelere indiriyor. Ha derseniz estetik zevkim var knk sıvı olsun istiyorum derseniz de, Cooler Master ML240L V2 alabilirsiniz. 4k olması lazım ama çok güzel soğutur. Hava derseniz de Cooler Master hyper 212 black x2 soğutucusunu alabilirsiniz. Linkleri salıyorum:
ML240L:
HYPER 212 BLACK X2

adoxxl

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Mert Adem Özkan
yapman gereken undervolt yapmak eğer a serisi anakart varsa da core boostu kapatın serin çalışıyor o şekilde
Undervolt daha önce yapmadım sistem gelince bi bakacağım eğer 80in üzerine çıkarsa o şekilde deneyeeceğim

1 hafta 90 dereceleri görse bir şey olmaz. Sürekli olarak 90 görürse sorun. Zaten 85 ve üzerine çıkarsa gidip adam akıllı soğutucu alınmalıdır. Hava soğutma alın bence çünkü sıvıya göre işlemciyi daha düşük güç çektirerek aynı derecelere indiriyor. Ha derseniz estetik zevkim var knk sıvı olsun istiyorum derseniz de, Cooler Master ML240L V2 alabilirsiniz. 4k olması lazım ama çok güzel soğutur. Hava derseniz de Cooler Master hyper 212 black x2 soğutucusunu alabilirsiniz. Linkleri salıyorum:
ML240L:
HYPER 212 BLACK X2
Bütçe olarak hava soğutma daha iyi olur tabi fakat yeterli olur mu sıvıdan farkı ne olur

Aykut D.

80+ Gold
Sıvı soğutma nedir ? performansı kötü galiba .

censez41

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Cengiz
Ben i5 12400 için deep coolor ak 620 aldim yükde 56 derece ..ilerde 14600k alirsam diye alt yapıyı kurdum

Gorkeemmm

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
436
İsim
Gorkem Yavuz
Undervolt daha önce yapmadım sistem gelince bi bakacağım eğer 80in üzerine çıkarsa o şekilde deneyeeceğim

Bütçe olarak hava soğutma daha iyi olur tabi fakat yeterli olur mu sıvıdan farkı ne olur
Hava soğutma genel olarak 240mm-280mm'lerin rakibi olarak karşımıza çıkıyor 3k-5k bandındakiler. Onun üzeri daha iyi soğutma sağlar fakat hava soğutma uzun uzun süre sonra anakartta eğme yapabilir diyorlar ne kadar doğru bilmiyorum. Sıvı soğutmanın başka kötü yanı da şu, içinde bozulabilecek parça sayısı fazla. Hava soğutmada max fan bozulur.

Top Bottom