Neler Yeni

Çözüldü✓ 7800X3D 4.15Ghz üzerine çıkmıyor ne yapmam lazım.

araxius

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre Karakurt
1715733096959.png
1715733545946.png

1715733591542.png
1715733622228.png
1715733634023.png

Arkadaşlar gördüğünüz gibi elektrik çekmiyor 23-25W ile çalışıyor, işlemciyi bugün aldım, güç kaynağım 650W ve bir tane 4x4 8 CPU kablosu var dolayısıyla anakartta ki 1 slottan besliyorum CPUyu diğer slot boş. CPU yu bu şekilde ilk taktığımda 4.85-5 GHz bandında çalışıyordu sonra curve optimazer ile negative 30 offset ile underclockladım o andan itibaren hız 4.15 Ghz sabitlendi hatta bazen 3-3.5 Ghzlere bile düşüyor. Ayarları sıfırladım düzelmiyor, BIOS en güncel sürümde MSI MAG B650 Tomahawk WIFI. Nasıl düzelticem bunu kaç saattir izlemediğim video denemediğim şey kalmadı. Fazla bilgim de yok sadece basit undervolt atıp geçmeyi biliyorum o da elimizde patladı. Isınma sorunu falan da yok 35-45 arası sıcaklık. Yardımcı olun lütfen kafayı yiyicem.

occt indir

cpu benchmarka gidip run alla tıkla 4 tane kategoride puan vericek onun ssini at

aynı işlemci 3060 ti 6000mhz 32 ramli sistem kullanıyorum bende
-30 curve verdim bende karşılaştırırım seninkiyle

araxius

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre Karakurt
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
occt indir

cpu benchmarka gidip run alla tıkla 4 tane kategoride puan vericek onun ssini at

aynı işlemci 3060 ti 6000mhz 32 ramli sistem kullanıyorum bende
-30 curve verdim bende karşılaştırırım seninkiyle
Hocam bu şekilde
1715772265516.png

bir test daha yapıp bu ekran geldiğinde monitöring kımsındaki değerleri atın birde

çok düşük puan çıkmış aynı ayarlarda olmasına rağmen
bende -30 curve ile kullanıyorum curve undervolt sayıllmaz genellikle voltaj değerlerini 1 tık aşagıdan başlatmak gibi bir şey yine 5 ghz e çıkıyor mesela benim sistemde işlemci silikon kalitesine göre bir değere oturuyor ryzenlerde curve kullanınca curve dışında bir ayar açık gibi geliyor

araxius

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre Karakurt
benim işlemci elektrik çekmiyor sorun burda şu an naparsam yapayım 50W üzerine çıkmıyor elektrik tüketimi
bir test daha yapıp bu ekran geldiğinde monitöring kımsındaki değerleri atın birde

bende -30 curve ile kullanıyorum curve undervolt sayıllmaz genellikle voltaj değerlerini 1 tık aşagıdan başlatmak gibi bir şey yine 5 ghz e çıkıyor mesela benim sistemde işlemci silikon kalitesine göre bir değere oturuyor ryzenlerde curve kullanınca curve dışında bir ayar açık gibi geliyor

araxius

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre Karakurt

1715778063700.png

Maxk 65.5W çekmiş ve 0.85v devamlı bunun normalde standart olarak 1 olması gerekmiyor mu?
Mesaj otomatik birleştirildi:

pbo açıkmı

curveyi all coremu yaptın per coremu
ryzen masterdaki ayarlarını çekip atarmısın
Hocam müsaitseniz bi discord adresi verir misiniz oradan daha seri iletişim kurarız sanki biostaykende iletişim kurabilirim

Alıntıyı görüntüle

Maxk 65.5W çekmiş ve 0.85v devamlı bunun normalde standart olarak 1 olması gerekmiyor mu?

Hocam müsaitseniz bi discord adresi verir misiniz oradan daha seri iletişim kurarız sanki biostaykende iletişim kurabilirim
65 what çektiği gözüküyor biostan yapmana gerek yok amd ryzen masterı indir eger yoksa o biosa yazar ordaki ayarlar en sağlıklısını gösterir
ordan ss atın daha tecrübeli arkadaşlar ordan kolay yönlendirler

gerekli bilgileri ss lerini paylaşıp bekleyin derim
-30 curve biraz ezbere yapmışsınız kaliteli silikonlar -30 curve ayarında randıman veriyor biraz şans işi

en sağlıklısı
Ekran görüntüsü 2024-05-15 160953.png
Ekran görüntüsü 2024-05-15 161009.png

bu ekranlarında ss lerini atarsanız iyi olur max 85 what çeken bir işlemci overlocka girmeden occt test sayfasında benchmark teslerinde görebilirsiniz kimler kaç ghz kaç volt ayarında kaç what çekerkenki puanlarını kendi occt testlerimide paylaşayım eğer farklı bi ayar görürseniz puanlarla kıyaslarsınız

Alıntıyı görüntüle

occt .png

ek olarak aklıma geldi çoğu kişinin gözünden kaçıyor

windowsta güç seçeneklerindeki ayarların dengelide değil dimi genellikle işlemciyi frenliyen en büyük etmen dengeli güç konumunda kalması ordaki ayarlarını yinede göz at yüksek performansa ya da nihai performansa çek eger ayarlı değilse

ek olarak dahili grafik kartın açık gözüküyor işlemcide ve oyunlarda etkisi fazladır stres testlerinde farkını test etmedim ama kapalı tutmakta fayda var biostan kapatıp tekrar test edin ilk olarak

Son düzenleme:

araxius

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre Karakurt
1715779616753.png
1715779642892.png

1715779687716.png

işlemciyi stok ayarlara sıfırladım curve optimizeri açacaktım tekrar fakat PBO ayarlarının altındaki değerlerimizin farklı olduğunu gördüm, windows performans modunda ayrıca onuda kontrol ettim.

65 what çektiği gözüküyor biostan yapmana gerek yok amd ryzen masterı indir eger yoksa o biosa yazar ordaki ayarlar en sağlıklısını gösterir
ordan ss atın daha tecrübeli arkadaşlar ordan kolay yönlendirler

gerekli bilgileri ss lerini paylaşıp bekleyin derim
-30 curve biraz ezbere yapmışsınız kaliteli silikonlar -30 curve ayarında randıman veriyor biraz şans işi

en sağlıklısı
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

bu ekranlarında ss lerini atarsanız iyi olur max 85 what çeken bir işlemci overlocka girmeden occt test sayfasında benchmark teslerinde görebilirsiniz kimler kaç ghz kaç volt ayarında kaç what çekerkenki puanlarını kendi occt testlerimide paylaşayım eğer farklı bi ayar görürseniz puanlarla kıyaslarsınız

Alıntıyı görüntüle
ek olarak aklıma geldi çoğu kişinin gözünden kaçıyor

windowsta güç seçeneklerindeki ayarların dengelide değil dimi genellikle işlemciyi frenliyen en büyük etmen dengeli güç konumunda kalması ordaki ayarlarını yinede göz at yüksek performansa ya da nihai performansa çek eger ayarlı değilse

ek olarak dahili grafik kartın açık gözüküyor işlemcide ve oyunlarda etkisi fazladır stres testlerinde farkını test etmedim ama kapalı tutmakta fayda var biostan kapatıp tekrar test edin ilk olarak
dahili grafik kartımı kapatmayı denedim fakat bulamadım gösterilen yere girdiğimde disable edebileceğim bir seçenek yok ya da ben kaçırıyorum gözümden

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

işlemciyi stok ayarlara sıfırladım curve optimizeri açacaktım tekrar fakat PBO ayarlarının altındaki değerlerimizin farklı olduğunu gördüm, windows performans modunda ayrıca onuda kontrol ettim.

dahili grafik kartımı kapatmayı denedim fakat bulamadım gösterilen yere girdiğimde disable edebileceğim bir seçenek yok ya da ben kaçırıyorum gözümden
anakarttan anakarta değişir youtubetan yada redditten entegrated graphs yazarak aratın gigabyte b650 ds3h kullanıyorum milcostinus tam adını hatıralmıyorum buna benzer bir başlıgın altında kapatılıyor karşık bir yerde genelde anakartlarda aratarak bulabilirsiniz onu herşeyi kontrol ettikten sonra tekrar occt testi yapın puanlarınızı paylaşın

araxius

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emre Karakurt
anakarttan anakarta değişir youtubetan yada redditten entegrated graphs yazarak aratın gigabyte b650 ds3h kullanıyorum milcostinus tam adını hatıralmıyorum buna benzer bir başlıgın altında kapatılıyor karşık bir yerde genelde anakartlarda aratarak bulabilirsiniz onu herşeyi kontrol ettikten sonra tekrar occt testi yapın puanlarınızı paylaşın
Entegre GPU'yu kapattım, stok ayarlarda sadece curve -30 ile yine aynı sonucu verdi. Voltage değeri bi sebepten ötürü 0.85 civarlarına sabitlenmiş durumda, ne yaparsam yapayım değişmiyor.
1715781772372.png

1715781797417.png

1715781821955.png

1715781854755.png

1715781874117.png

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,834
İsim
Hacı