Neler Yeni

7800x3D Arctic LF2 ile testte 80°C garip değil mi ?

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,340
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Evet Cinebench testi bitti. Single core biraz uzun sürdü. İkisinide yaptım. Değerler bu şekilde.

Alıntıyı görüntüle
Mesaj otomatik birleştirildi:

Buda şimdi tekrar yaptığım AIDA testi. Sanırım AIDA fazla zorluyor. 94 Watt çekmiş ama sıcaklıklar fazla yükseliyor gibi geldi bana.
Cinebench'in testi daha gerçek dünya koşullarını yansıtıyor. Aida falan normal kullanımda ulaşamayacağın değerlere çıkartıyor.

NZXT

80+ Bronze
R23 testinde 92 W çekmiş ve işlemci 82 derecede aynı zamanda voltaj değerleride stabil. Saat hızı olarak 5100 mhzlere kadar çıkmış. 5200 mhz max çıkabileceği yazıyor internette. 5.1 ghz 92 W ve sıvı soğutucu takılmışken 82 derece R23 testine göre normal fakat 75 derecelerde olsa daha iyi olurdu sanki.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,340
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları

NZXT

80+ Bronze
AIDA64'de normal geldi bana. 80 derece yine fazla sıkıntı yaratacak bir değer değil. Fakat işlemci 4.7 ghzlerde dolnamış AIDA64'de bunuda belirtmekte fayda var.

Schurby

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Berkay
R23 testinde 92 W çekmiş ve işlemci 82 derecede aynı zamanda voltaj değerleride stabil. Saat hızı olarak 5100 mhzlere kadar çıkmış. 5200 mhz max çıkabileceği yazıyor internette. 5.1 ghz 92 W ve sıvı soğutucu takılmışken 82 derece R23 testine göre normal fakat 75 derecelerde olsa daha iyi olurdu sanki.
Konuda bahsettiğim gibi DeepCool fanları 3000 RPM'lere kadar çıkıyordu. Belki LS720 75 derecelerde sabitler ama fan gürültüsünden bilgisayarı kapatırdım herhalde. Birde geçenlerde pompada zırıltı duyunca elimde kalmasından korktum. Gerçi sökmeden bir kaç gün daha kullandım pompa sesi kesilmişti ama yinede iade süresi bitmeden göndereyim dedim. Arctic'in avantajıda düşük rpm ile kalın radyatör ile sessizlik. Bu kadar oluyor demek ki ne yapalım.

• Beğen
Reaksiyonlar: NZXT

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
Sıcaklıkların normal bir sorun yok. Çoklu çekir testinde tüm çekirdekler 4.8 ghz civarında olması yeterli. Tekli çekirdek testinde de 5ghz rahat çıkar zaten. Puan karşılaştırması yap internetten bulabilirsen 7800x3d cb r23 sonucu.

ruaF1912

80+
Stock halde kullanıyorsunuz, o islemciyi, al tak işlemcisi değil o, PBO, undervolt gibi işlemler yapmalısınız, örneğin stock şekilde 1.3v verilmiş o işlemciye, çok fazla aynı islemciyi 1.2 kullanıyorum, zorlasam 1.15 yer ama gerek yok, stabilite bozulmasın

Schurby

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Berkay
Stock halde kullanıyorsunuz, o islemciyi, al tak işlemcisi değil o, PBO, undervolt gibi işlemler yapmalısınız, örneğin stock şekilde 1.3v verilmiş o işlemciye, çok fazla aynı islemciyi 1.2 kullanıyorum, zorlasam 1.15 yer ama gerek yok, stabilite bozulmasın
Hangi ayarları yaptınız ? Bunları yapmam şart mı yada işlemci performansından kısıyormusunuz bunları yaparak ?

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
Bundan daha iyi al tak işlemci mi var la :D Oyun için dünyanın en iyi işlemcisi zaten kutudan çıktığı haliyle. Ne PBO'su xD Alay ediyon heralde.

muratthn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Murat turhan
Sonuçta amd kullanıyorsun bence bu değerler normal diyebiliriz İntel olsa yük altında 3-4 saat 70-80 derecede erir ama amd ler fx serilerinden beri her zaman çok ısınan çiplerdi ülkede bulabileceğiniz en iyi sıvı soğutma zaten ya asus yada msı olur 18-20bin bandında değermi siz karar verin

ruaF1912

80+
Bundan daha iyi al tak işlemci mi var la :D Oyun için dünyanın en iyi işlemcisi zaten kutudan çıktığı haliyle. Ne PBO'su xD Alay ediyon heralde.
Evet alay ediyorum. max 5600 kullanıcısı, kullanmadığın işlemci hakkında, atıp, tutmak ne kadar kolay. kutudan çıktığı haliyle gel test ettiriyim sana, nasıl bir işlemciymiş, baya ayar yapılması gereken bir işlemci, işlemci bazlı oyunlarda %1 fps düşmesini engellemek için manuel timing girilmeli ramler için gibi gibi, Global C-State ayarı yapılmalı işlemcinin stabil şekilde çalışması için, soc voltajı düşürülmeli, gereğinden fazla fabrikasyon voltaj ile geliyor, LLC ayarı yapılması gerekiyor, Verilen Soc voltajının üzerine çıkmaması için, Isı değerlerini daha da düşürmek için CPU offset voltage düşürülmesi gerekiyor, daha bir sürü ayar gerekiyor yani işlemci için. Forumda herkese +200 PBO demek ile bilgi sahibi olunmuyor, Üslubundan zaten yaşını tahmin etmek zor değil. bir başka konuda uyarı almıssın, bilgin olmadan bu kadar nasıl atıp,tutabiliyorsun ilginç, adama anakart aldıracakmışız, A620 anakart ile bu derece güçlü işlemciyi kullanabilirmiş, sorunsuz. Bundan Anakart vram ve mosfet soğutucuların haberi var mı ? insanlar manyak o zaman, boşuna x670 ya da B650 anakart alıyorlar... Neyse, Sana bilgilerin ile iyi Forumlar.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,918
İsim
Hasan
Evet alay ediyorum. max 5600 kullanıcısı, kullanmadığın işlemci hakkında, atıp, tutmak ne kadar kolay. kutudan çıktığı haliyle gel test ettiriyim sana, nasıl bir işlemciymiş, baya ayar yapılması gereken bir işlemci, işlemci bazlı oyunlarda %1 fps düşmesini engellemek için manuel timing girilmeli ramler için gibi gibi, Global C-State ayarı yapılmalı işlemcinin stabil şekilde çalışması için, soc voltajı düşürülmeli, gereğinden fazla fabrikasyon voltaj ile geliyor, LLC ayarı yapılması gerekiyor, Verilen Soc voltajının üzerine çıkmaması için, Isı değerlerini daha da düşürmek için CPU offset voltage düşürülmesi gerekiyor, daha bir sürü ayar gerekiyor yani işlemci için. Forumda herkese +200 PBO demek ile bilgi sahibi olunmuyor, Üslubundan zaten yaşını tahmin etmek zor değil. bir başka konuda uyarı almıssın, bilgin olmadan bu kadar nasıl atıp,tutabiliyorsun ilginç, adama anakart aldıracakmışız, A620 anakart ile bu derece güçlü işlemciyi kullanabilirmiş, sorunsuz. Bundan Anakart vram ve mosfet soğutucuların haberi var mı ? insanlar manyak o zaman, boşuna x670 ya da B650 anakart alıyorlar... Neyse, Sana bilgilerin ile iyi Forumlar.
Boş yapıyorsun :D

1709853482095.png

Top Bottom