Neler Yeni

7800X3D ve Lian Li O11 Vision için Soğutucu Meselesi

BatuhanÖ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Batuhan Öztaş
Arkadaşlar elimde Ryzen 7 7800X3D işlemci ve Asus Tuf Gaming RX7800XT ekran kartı var.

Lian Li O11 Vision kasasını akvaryum görüntüsü için almak istiyorum ancak soğutma meselesini çözmem gerekiyor.
Lian Li O11 Vision kasası ön, yan ve üst tarafı tamperli cam ile kapalı bir kasa.
Ana kartı alt konuma aldığınızda yan duvarda 3x120mm fanlı radyatör, arka duvarda 2x120mm fan ve alt kısımda 3x120mm fan montajlanabiliyor.
Ana kartı üst konuma aldığınızda 3x120mm fanlı radyatör, arka duvarda 1x120mm fan ve alt kısımda 3x140mm fan montajlanabiliyor.

Ekran kartım yorumlara göre ısınmayan yüksek dayanımlı bir kart.
İşlemcim ise yüksek sıcaklıklara ulaştığı söyleniyor.

Bu denklemde önce işlemcim için en iyi sıvı soğutucu hangisi olur onun arayışındayım.
Daha sonra ana kartın düşük yada yüksek profilli konumlandırmasına karar verip ona göre ekran kartımı dikey yada yatay olarak montajlayıp fanların giriş çıkış yönlerine karar vermem gerekiyor.

Sorum şu havalandırma konusunda zorluk çıkartan bu kasa ve 7800x3d için iyi bir sıvı soğutma performansı için ne önerirsiniz?
AM5 braket takıp sıvı metal termal macun uygulaması yapabilirim.
Kasanın arka duvarına filtre uygulaması da bir seçenek yapmak için uğraşabilirim.

Açıkçası çok fazla bilinmeyen var ve muallaktayım. Bu konularda özellikle 7800x3d soğutması konusunda tecrübeli sıvı soğutmaların performansına hakimseniz lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin.
Başka bir kasa önerisinde bulunmayın şuan bu kasayı optimize etmeyi istiyorum.
Bütçe sınırsız.

Kasa link: https://lian-li.com/product/o11-vision/
Ekran kartı link: https://www.epey.com/ekran-karti/asus-tuf-gaming-radeon-rx-7800-xt-oc-edition-16gb-gddr6.html
İşlemci link: https://www.epey.com/islemci/amd-ryzen-7-7800x3d.html

kaan0513

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
273
İsim
Kağan UĞURLU
Visionda kararlıysanız da Arctic lf2 argb 360 soğutucusunu öneririm. Gayet güzel ve kaliteli bir ürün. 420 destekliyorsa alacağınız kasa teknobiytikte indirimliydi. Bakaiblirsiniz.

Gif Man

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,273
İsim
Batuhan
Adaşım Kasa İyi Güzel Hoşta PSU'da Bir Sorun Olursa PSU Bulmak İle Uğraşırsın .

Bu Kasayı Alırsan 420 Mm Sıvı Soğutma Takabiliyorsun .

Sıvı Soğutma Olarak Bunu Alabilirsin .

BatuhanÖ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Batuhan Öztaş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Visionda kararlıysanız da Arctic lf2 argb 360 soğutucusunu öneririm. Gayet güzel ve kaliteli bir ürün. 420 destekliyorsa alacağınız kasa teknobiytikte indirimliydi. Bakaiblirsiniz.
Evet tasarım olarak hoşuma gitti. Kasa 420yi şu şartlarda destekliyor. Anakartı yüksek profile bağlarsanız alt kısımda 3x140mm sadece fan desteği var diye biliyorum fan+radyatör yok.

Önerdiğiniz LF2'nin 3. serisi çıkmış. Bu iki versiyonu da kıyaslayarak mı LF2 yi tavsiye ediyorsunuz?

Adaşım Kasa İyi Güzel Hoşta PSU'da Bir Sorun Olursa PSU Bulmak İle Uğraşırsın .

Bu Kasayı Alırsan 420 Mm Sıvı Soğutma Takabiliyorsun .

Sıvı Soğutma Olarak Bunu Alabilirsin .

PSU konusunda ne gibi bir dezavantajı bulunuyor bu konuda araştırmam yok. Ebat ölçü olarak mı? Bilgilendirebilir misiniz?

Gif Man

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,273
İsim
Batuhan
Evet tasarım olarak hoşuma gitti. Kasa 420yi şu şartlarda destekliyor. Anakartı yüksek profile bağlarsanız alt kısımda 3x140mm sadece fan desteği var diye biliyorum fan+radyatör yok.

Önerdiğiniz LF2'nin 3. serisi çıkmış. Bu iki versiyonu da kıyaslayarak mı LF2 yi tavsiye ediyorsunuz?

PSU konusunda ne gibi bir dezavantajı bulunuyor bu konuda araştırmam yok. Ebat ölçü olarak mı? Bilgilendirebilir misiniz?
PSU Dezavantajından Kastım Bu Hocam Standart Kalıp Değil Özel Tasarlanmış Power Bulmak Zor Olur .

1722261865965.png

kaan0513

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
273
İsim
Kağan UĞURLU

İkisi arasında AM5 işlemciler için 3 derece fark var. LF3 yeni çıktı. ve herhangi bir sorunu olduğu belli değil herhangi bir revizyon da görmedi. Fakat lf2 3 tane revizyon gördü ve son halini aldı. 3 derece fark için hem daha fazla para hem daha çok risk almak istersen lf3 önerebilirsin. :cool:

Top Bottom