Neler Yeni

7950X için Arctic Liquid Freezer III 420 ARGB vs DeepCool mystıque LCD 360

forlan05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Volkan Kaşıkcı
Sistem:
RAM: G.Skill Trident Z5 Neo RGB DDR5 6000MHz CL30 2x16 32 GB
Ekran kartı: Palit RTX4080 GameRock OC
Anakart: MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi AM5
İşlemci: AMD Ryzen 9 7950X

Öncelikle herkese merhaba, iyi sosyaller.
Mayıs 2023'te toplamış olduğum hazır sistemde "Cougar Aqua 360mm" sıvı soğutma standart olarak seçiliydi ve değiştirmemiştim. Aylardır 125watt TDP eco mode da kullanırken aniden kasım 2023'te sıvı soğutmanın kasamın üstünü titretmeye başladığını ve cidden çok sesli çalıştığını fark ettim. Bu aniden olan bir şeydi ve anlam verememiştim fakat global Reddit ve TR forumlarında biraz araştırma yaptığım zaman bu olayın diğer kullanıcıların başına da geldiğini öğrendim. Cooler Master HAF700 (dolu 39-40 kg) gibi bir kasayı titretmesi cidden beni çok tedirgin etti ve AMD Ryzen 9 7950X işlemcimi eco mode ayarı ile 125wattdan 65watt a düşürdüm, şu an oyunlarda (işlemci odaklı Online FPS ve Single) Ultra ayarlarda ses seda yok lakin işim gereği Premiere Pro, Blender gibi uygulamaları da haliyle 65watt da işlemcinin hak ettiği gibi kullanamıyorum.

Bu nedenden ötürü piyasada genel olarak araştırma yaptım ve başlıkta da belirtmiş olduğum iki model arasında karar kıldım. Bu iki sıvı soğutma için fikir oluşması açısından biraz bilgi vereceğim çünkü marka fanlığından ziyade kağıt üzerindeki değerlerin önemli olduğunu düşünüyorum. (her iki sıvı soğutmanın bilgileri resmi sitesinden alınmıştır.)

"Arctic Liquid Freezer III 420"
Pompa: 800–2800RPM (PWM controlled)
VRM fan: 400–2500 RPM (PWM controlled)
Radiator fan: 200–1900 RPM.
Fan airflow: 69.90 CFM.
Static basınç: 2.0 mmh20.
Radiator material: Aluminum.
Noise output dB(a): 43.

"DeepCool mystıque LCD 360"
Pompa: 3400 rpm±10%
Radiator fan: 500~2150 rpm±10%
Fan airflow: 72.45 CFM.
Static basınç: 4,32 mmh20.
Noise output dB(a): 51.

Değerlere baktığımız zaman genel olarak "DeepCool mystıque LCD 360" daha iyi duruyor fakat YouTube'da bulunan bazı İngilizce videolara baktığım zaman sessizlik olarak yukarıda verdiğim veriye nazaran Artics daha sessiz gözüküyor. (DeepCool mystıque LCD 360 site verisinde ≤36.49 dB(a) yazıyor fakat testte 51 desibel çıkmış, ilginç.)
Sıcaklık tarafında ise AMD Ryzen 9 7950X ile olan testinde DeepCool mystıque LCD 360 en düşük 59 derece değer kaydederken; Arctic Liquid Freezer III 360, 63 derece kaydediyor. Yani DeepCool mystıque LCD 360 sıcaklık konusunda bir tık daha iyi diyebiliriz.

kaynak video:
(Test "Arctic Liquid Freezer III 360 ve DeepCool mystıque LCD 360" barındırıyor. Başlıkta belirttiğim 420 modeli maalesef yok fakat sonuçları kısmen aynıdır diye düşünüyorum.)

Kısacası sessiz ve iyi performanslı bir sıvı soğutma istediğimi belirtmek istiyorum. DeepCool mystıque LCD 360, ses açısından 8 desibel daha fazla fakat CFM, statik basınç, pompa hızı olarak daha yüksek değerler sunuyor ki IPS paneli de cabası. Arctic Liquid Freezer III 420 ise daha sessiz fakat diğer değerleri maalesef düşük. Bilgili olan arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim, şimdiden teşekkürler.

forlan05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Volkan Kaşıkcı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Güncel+

I'm GANDALF

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
499
İsim
mert
Arctic 420
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arctic III ne zaman çıktı, II olmasın o

Qavitaex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Hasan Hüseyin Gümüş
bende 7800x3d için araştırma yapmıştım. daha önce topladığım sistemde arctic 360 vardı. bu sefer lt720 denedim deepcool. başarılı sıvı soğutma iki üründe. ikisinden de bir kötü dönüş alacağını düşünmüyorum. arctic kendini kanıtlamış bir marka. deep ise cherry arabaya benzetiyorum. 5 sene sonra çin malından başka iyi ve uygun ürün kalmayacak gibi

kayesbot

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
muhammet
bende yeni sistem topladım r7 7800x3d işlemciye SilverStone PF360 aldım anlayan arkadaşlar yorum yapabilir mi daha elime ulaşmadı belki arkadaşa da önerirsiniz

forlan05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Volkan Kaşıkcı
bende 7800x3d için araştırma yapmıştım. daha önce topladığım sistemde arctic 360 vardı. bu sefer lt720 denedim deepcool. başarılı sıvı soğutma iki üründe. ikisinden de bir kötü dönüş alacağını düşünmüyorum. arctic kendini kanıtlamış bir marka. deep ise cherry arabaya benzetiyorum. 5 sene sonra çin malından başka iyi ve uygun ürün kalmayacak gibi
Bazı kişiler 8.nesil Asetek pompanın şikayetlerinden bahsetmiş fakat DeepCool mystique LCD 360 kendi 5.nesil pompasını kullanıyor o yüzden pompadan dolayı sorun yaşayacağımı zannetmiyorum ama değerlerde ortada açıkçası, statik basınç, cfm ve rpm değerleri daha yüksek. Artic 3.nesil ile 2.nesil arasında da çok bir fark yok açıkçası, birazcık rpm değeri arttırılmış, pompa başlığı tasarımı ve vrm fanı büyütülmüş. Tecrübe eden arkadaşlar illaki olacaktır forumda, TR incelemelerini bekleyeceğiz gibi..

forlan05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Volkan Kaşıkcı
Güncel+

ThE LoSt

80+ Silver
Sistem:
RAM: G.Skill Trident Z5 Neo RGB DDR5 6000MHz CL30 2x16 32 GB
Ekran kartı: Palit RTX4080 GameRock OC
Anakart: MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi AM5
İşlemci: AMD Ryzen 9 7950X

Öncelikle herkese merhaba, iyi sosyaller.
Mayıs 2023'te toplamış olduğum hazır sistemde "Cougar Aqua 360mm" sıvı soğutma standart olarak seçiliydi ve değiştirmemiştim. Aylardır 125watt TDP eco mode da kullanırken aniden kasım 2023'te sıvı soğutmanın kasamın üstünü titretmeye başladığını ve cidden çok sesli çalıştığını fark ettim. Bu aniden olan bir şeydi ve anlam verememiştim fakat global Reddit ve TR forumlarında biraz araştırma yaptığım zaman bu olayın diğer kullanıcıların başına da geldiğini öğrendim. Cooler Master HAF700 (dolu 39-40 kg) gibi bir kasayı titretmesi cidden beni çok tedirgin etti ve AMD Ryzen 9 7950X işlemcimi eco mode ayarı ile 125wattdan 65watt a düşürdüm, şu an oyunlarda (işlemci odaklı Online FPS ve Single) Ultra ayarlarda ses seda yok lakin işim gereği Premiere Pro, Blender gibi uygulamaları da haliyle 65watt da işlemcinin hak ettiği gibi kullanamıyorum.

Bu nedenden ötürü piyasada genel olarak araştırma yaptım ve başlıkta da belirtmiş olduğum iki model arasında karar kıldım. Bu iki sıvı soğutma için fikir oluşması açısından biraz bilgi vereceğim çünkü marka fanlığından ziyade kağıt üzerindeki değerlerin önemli olduğunu düşünüyorum. (her iki sıvı soğutmanın bilgileri resmi sitesinden alınmıştır.)

"Arctic Liquid Freezer III 420"
Pompa: 800–2800RPM (PWM controlled)
VRM fan: 400–2500 RPM (PWM controlled)
Radiator fan: 200–1900 RPM.
Fan airflow: 69.90 CFM.
Static basınç: 2.0 mmh20.
Noise output dB(a): 43.

"DeepCool mystıque LCD 360"
Pompa: 3400 rpm±10%
Radiator fan: 500~2150 rpm±10%
Fan airflow: 72.45 CFM.
Static basınç: 4,32 mmh20.
Noise output dB(a): 51.

Değerlere baktığımız zaman genel olarak "DeepCool mystıque LCD 360" daha iyi duruyor fakat YouTube'da bulunan bazı İngilizce videolara baktığım zaman sessizlik olarak yukarıda verdiğim veriye nazaran Artics daha sessiz gözüküyor. (DeepCool mystıque LCD 360 site verisinde ≤36.49 dB(a) yazıyor fakat testte 51 desibel çıkmış, ilginç.)
Sıcaklık tarafında ise AMD Ryzen 9 7950X ile olan testinde DeepCool mystıque LCD 360 en düşük 59 derece değer kaydederken; Arctic Liquid Freezer III 360, 63 derece kaydediyor. Yani DeepCool mystıque LCD 360 sıcaklık konusunda bir tık daha iyi diyebiliriz.

kaynak video:
(Test "Arctic Liquid Freezer III 360 ve DeepCool mystıque LCD 360" barındırıyor. Başlıkta belirttiğim 420 modeli maalesef yok fakat sonuçları kısmen aynıdır diye düşünüyorum.)

Kısacası sessiz ve iyi performanslı bir sıvı soğutma istediğimi belirtmek istiyorum. DeepCool mystıque LCD 360, ses açısından 8 desibel daha fazla fakat CFM, statik basınç, pompa hızı olarak daha yüksek değerler sunuyor ki IPS paneli de cabası. Arctic Liquid Freezer III 420 ise daha sessiz fakat diğer değerleri maalesef düşük. Bilgili olan arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim, şimdiden teşekkürler.
Deepcool'un bu ürünü oldukça kalitelidir ama bu ürünleri 360mm & 360mm şeklinde kıyaslamak daha mantıklı olacaktır.
360mm olarak değerlendirirsek Mystıque gayet tatmin edici sonuçlar verecektir.

forlan05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Volkan Kaşıkcı
Güncel+

forlan05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Volkan Kaşıkcı
Güncel+

Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Mehmet
Hocam bütçeyi tahmini düşünerek ek nucleus serisini araştırmanı öneririm Avrupa'da ürün yorumlarını baya takip ettim açıkçası fiyatı Arctic'ten pahali ama performans olarak Arctic'in 420 den performansli olduğu söyleniyor. Sessizlikte artısı. 10 güne kadar siparişim gelecek deneyimlerimi paylaşırım takipte olursan

galeyanageldim

80+ Bronze
Hocam bütçeyi tahmini düşünerek ek nucleus serisini araştırmanı öneririm Avrupa'da ürün yorumlarını baya takip ettim açıkçası fiyatı Arctic'ten pahali ama performans olarak Arctic'in 420 den performansli olduğu söyleniyor. Sessizlikte artısı. 10 güne kadar siparişim gelecek deneyimlerimi paylaşırım takipte olursan
Bahsettiğin ürün bu mu: biraz önce konusunu acmıstım bende cok hosuma gitti bayağı bir videosunu izledim top1 galiba 7k gibi bir fiyatı var sen nereden hangi fiyata aldın bilgilendirirsen sevinirim

Top Bottom