Neler Yeni

Öneri 8gb günümüzde ve gelecekte yeterlimi ?

JARVİS

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
muhammet
Aynı marka ve model örneğin 4060 ti serisini ele alırsak 16GB VE 8GB seçenekleri mevcut ve ikisi de güçlü kartlar 2K çözünürlükte sorunsuz bir şekilde oyunları oynatabiliyor fps farkı ise yok denecek kadar az. Şu an ve belki bir 3 yıl daha 8 GB li versiyonu hala sorunsuz çalışacak gibi gözüküyor çünkü dlss teknolojisi kartta ki vram kullanımını azaltıyor ve dlss teknolojisi de gelişmeye devam ediyor 5-6 yıl sonraki durumda ise yine iş gören bir kart olacağını düşünüyorum ama oyun grafikleri ağırlaştıkça v ram gereksinimi artacak ve 8 GB yetmemeye başlayacak (2k ultra için) sorduğunuz soru aynı model için olsaydı vramı yüksek olanı tavsiye ederdim ama yazdığınız kartlardan daha güçlü bir kart olan 4060 ti 8GB daha mantıklı geliyor ilk başta burada sorulması gereken asıl soru fiyatının ne kadar olduğu eğer çok az bir fark varsa saydığınız kartlar arasında alınır eğer pahalı kalıyorsa biraz daha koyup 16GB lik 4060ti versiyonu akmak daha mantıklı .

Ayan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
670
İsim
Mehmet
1080p very high-ultrada oyunlar bir süredir +7gb vram tüketiyor şu an bile yetersiz sakın gidip ölü yaıtırm yapma. 4060 ve 7600 gibi kartların gpu gücü için bile 8gb yetersiz.

Sucuklumen42

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
124
İsim
msbsb
Neye göre diyosun bunu kafayı yiyecem forumlarda bunun gibi bi bok bilmeden konuşan çok kişi var
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benimde bir haberim var. 10 gb da var 12gb da.
Sen çok boktan anlıyorsun dostum yallah kümesine

1080p very high-ultrada oyunlar bir süredir +7gb vram tüketiyor şu an bile yetersiz sakın gidip ölü yaıtırm yapma. 4060 ve 7600 gibi kartların gpu gücü için bile 8gb yetersiz.
Kanka hashüs çok anlıyor öyle deme

The Semih

80+ Gold
İşlemcim 5600 ekran kartım 2060 ve değiştireceğim cunki ekran kartı yetersiz geliyor ve yayınlar yapmaya başlayacağım ama aklımda tek soru var 8gb mi ? 12gb ? Günümüzde 8gb vram bazı oyunlarda yetersizken gelecekte daha da yetersiz kalacağını düşünüyorum performans olarak AMD almak istiyorum ama yayın yapacağım için AMD den uzak duruyorum Nvidia tarafında 4060ti ve 3060ti alabiliyorsun ama VRAM olayından dolayı 3060 12gb aklımı karistiriyor 1080p orta yada high grafik ayarlarında oyunlar oynayacağım ultra ve very high ile oynamam 4060ti 3060ti ve 3060 dan kesinlikle güçlü her konuda her şekilde sadece VRAM aklımı karistiyor 12gb VRAM sadece 3060 da var seçenekler arasında egerki 5-6 yıl içinde 8gb vram sorun cikarmassa 4060ti alacağım sizce 5-6 yıl sonra 8gb'nin kaderi 4gb gibi olur mu ?
2020 den beri optimize sorunu yaşıyor oyunlar o yüzden VRAM olayını mantıklı değerlendiremiyoruz. Geleceğe yönelik kart alıyorsan 12 ve üstü düşünülmeli, 1080p oyuncuysan ve F/P odaklıysan 8GB kart alman lazım.

Mlfz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
116
İsim
Mehmet Kayra Suvar
İkinci el alabilirsen Rtx 3080 12gb önerimdir. 12 bin TL ye temiz bulabilirsin.
sırf 12 gb olsun diye performansdan ödün verilmez paranızı biriktirip 4070 alın o zaman 8 gb günümüzde sınırda hele bu optimizasyonu rezalet çıkan oyunlarla beraber bu dahada tescillendi rekabetçi oyunlarda vs koymaz ama sırf 3060 12 gb diye alınmaz 8 gb vramde olsa 4060Ti her türlü daha mantıklıdır dlss3 + FG dediğimiz bir nimet söz konusu sonuçta
8 gb 1080p için günümüzde ve 2,3 yıl sonra da yeterli gelecektir. 8 gb vram yetersiz diyen arkadaşlar amd yi övmek için vram i bahane edenlerden etkilenmiş bilgisizlerdir.

Aynı marka ve model örneğin 4060 ti serisini ele alırsak 16GB VE 8GB seçenekleri mevcut ve ikisi de güçlü kartlar 2K çözünürlükte sorunsuz bir şekilde oyunları oynatabiliyor fps farkı ise yok denecek kadar az. Şu an ve belki bir 3 yıl daha 8 GB li versiyonu hala sorunsuz çalışacak gibi gözüküyor çünkü dlss teknolojisi kartta ki vram kullanımını azaltıyor ve dlss teknolojisi de gelişmeye devam ediyor 5-6 yıl sonraki durumda ise yine iş gören bir kart olacağını düşünüyorum ama oyun grafikleri ağırlaştıkça v ram gereksinimi artacak ve 8 GB yetmemeye başlayacak (2k ultra için) sorduğunuz soru aynı model için olsaydı vramı yüksek olanı tavsiye ederdim ama yazdığınız kartlardan daha güçlü bir kart olan 4060 ti 8GB daha mantıklı geliyor ilk başta burada sorulması gereken asıl soru fiyatının ne kadar olduğu eğer çok az bir fark varsa saydığınız kartlar arasında alınır eğer pahalı kalıyorsa biraz daha koyup 16GB lik 4060ti versiyonu akmak daha mantıklı .
Rx6700xt 12gb nasıl bir kart ? Yayın konusunda tabii ki Nvidia ama VRAM korkuttu biraz yayın konusunda sorun cikarirmi ?

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,980
İsim
Emre
Discord
necromancerr
Rx6700xt 12gb nasıl bir kart ? Yayın konusunda tabii ki Nvidia ama VRAM korkuttu biraz yayın konusunda sorun cikarirmi ?
Yayın konuusnda nvidiadan şaşmayacaksın amd kullanıcısı olarak bunu net bir şekilde söylüyorum amd hadi upscaling teknolojisinde falan aradaki farkı kapasa bile yayın konusunda fark çok büyük

Mlfz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
116
İsim
Mehmet Kayra Suvar
Yayın konuusnda nvidiadan şaşmayacaksın amd kullanıcısı olarak bunu net bir şekilde söylüyorum amd hadi upscaling teknolojisinde falan aradaki farkı kapasa bile yayın konusunda fark çok büyük
Peki yayın konusunda neden AMD ile Nvidia arasında büyük oranla fark var ? Ve nedeni nedir?

xenk2626

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
847
İsim
Kadir Efe Ulusoy
yani benim tercihim rx7700xt olur benzer fiyata 16gb vramli 7600xt var

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,980
İsim
Emre
Discord
necromancerr
Peki yayın konusunda neden AMD ile Nvidia arasında büyük oranla fark var ? Ve nedeni nedir?
burayı okuyabilirsin çok müsait olmadığımdan kendim açıklayamayacağım

Gerekirse AMD al ama 12 GB altında kart alma.
Nvidia istiyorsa eğer parasını 4070 e biriktirsin derim bende 4060Ti 16 gb'nın fiyatı gereksiz pahalı 8 gb versiyonun olmasından ziyade tek 16 gb versiyon piyasada olsa daha iyi olucaktı da nvidia bu yapmaz

Mlfz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
116
İsim
Mehmet Kayra Suvar
burayı okuyabilirsin çok müsait olmadığımdan kendim açıklayamayacağım

Nvidia istiyorsa eğer parasını 4070 e biriktirsin derim bende 4060Ti 16 gb'nın fiyatı gereksiz pahalı 8 gb versiyonun olmasından ziyade tek 16 gb versiyon piyasada olsa daha iyi olucaktı da nvidia bu yapmaz
Şimdi son noktaya gelindiğini düşünüyorum AMD tarafindan uzak duruyorum VRAM için performans dan vazgecmemeliyim diye anladım o yüzden 3060 ı eliyorum 4060ti 3060ti dan daha iyi olduğu için 4060ti 8gb alıyorum 4070 için para biriktirmem uzun sürer fiyatta yukselir son sorum va 4060ti 5600x ikilisi yayınlar da dahil oyunlarda orta ve high grafik ayarlarında beni kaç yıl goturur

Top Bottom