Neler Yeni

Acer Nitro 5'te Type to DisplayPort kablosu ekran kartını kullanmıyor

Mehti1453

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mehti Bayındır
type c to displayport kablosunu aldım ve bugün geldi. Amacım G-Sync desteği yoktu HDMI da ve 144Hz'den 165Hz'e çıkmak. 165Hz'e çıktım fakat NVIDIA G-Sync özelliği açılmadı hatta NVIDIA denetim masasındaki çoğu ayar kayblodu. Nasıl yapabilirim bunu? Yardımcı olabilir misiniz? Laptopum Acer Nitro 5 nhqfley. 004. görünyü baktım işlemciden veriyormuş nasıl bir çözüm yapabiliriz böyle oldu.

Ekler

• Ekran görüntüsü 2024-08-22 183429.png
    Ekran görüntüsü 2024-08-22 183429.png
    62.9 KB · Hit: 10

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
109
İsim
Yağız DERELİ
Acaba desteklemiyor mu diye araştırdım ancak thunderbolt 4 ve dp desteği sunuyormuş cihazınız. Bios'dan intel ekran kartını devre dışı bırakma şansınız varsa bir de öyle dener misiniz?

Bende Dell G15 5530 var ve sadece DP desteği var, thunderbolt yok. G-sync kullanabilmek için dp ile bağlamayı denedim. DP üzerinden bağlantı sağladığımda cihazım otomatik olarak optimus moduna geçiyordu. Sadece nvidia üzerinden çalıştırma opsiyonu sunmuyor. Bu nedenle g-sync ayarları kayboluyordu. Sizde de öyle bir durum olabilir.

Ekler

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    128.6 KB · Hit: 12
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    139.5 KB · Hit: 6
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    75.3 KB · Hit: 8
Son düzenleme:

Mehti1453

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mehti Bayındır
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Acaba desteklemiyor mu diye araştırdım ancak thunderbolt 4 ve dp desteği sunuyormuş cihazınız. Bios'dan intel ekran kartını devre dışı bırakma şansınız varsa bir de öyle dener misiniz?
Alıntıyı görüntüle
denedim ama bir şey olmadı ve hz düştü
Mesaj otomatik birleştirildi:

Alıntıyı görüntüle
hocam sorunum o değil görüntüyü işlemci ekran kartından veriyor harici ekran kartından vermiyor nasıl yapabilirim bunu

@yagizd2

OBIWAN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Suat
type c to displayport kablosunu aldım ve bugün geldi. Amacım G-Sync desteği yoktu HDMI da ve 144Hz'den 165Hz'e çıkmak. 165Hz'e çıktım fakat NVIDIA G-Sync özelliği açılmadı hatta NVIDIA denetim masasındaki çoğu ayar kayblodu. Nasıl yapabilirim bunu? Yardımcı olabilir misiniz? Laptopum Acer Nitro 5 nhqfley. 004. görünyü baktım işlemciden veriyormuş nasıl bir çözüm yapabiliriz böyle oldu.
Hocam hangi dönüştürücüyü aldınız acaba

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
109
İsim
Yağız DERELİ
denedim ama bir şey olmadı ve hz düştü

hocam sorunum o değil görüntüyü işlemci ekran kartından veriyor harici ekran kartından vermiyor nasıl yapabilirim bunu
Yorumumu güncelledim bir tekrar bakar mısınız? Benzer durumlar yaşanıyor olabilir. Herhangi bir oyun veya benchmark ile nvidia aktif oluyor mu gözlemleyin.

Mehti1453

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mehti Bayındır

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
109
İsim
Yağız DERELİ

Mehti1453

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mehti Bayındır
Son düzenleme:

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
109
İsim
Yağız DERELİ
evet baktım ve hiçbi değişiklik olmadı nvidia denetim masasında
G-sync olayını bir kenara bırakalım ve şuna netlik kazandıralım: DP ile bağladığınızda 3050ti çalışıyor mu? Bunu test edebilir misiniz?

-Eğer 3050ti çalışıyor ve nvidia denetim masasında attığım görüntüde kırmızı ile işaretlediğim ayarlar kayboluyorsa yaşadığınız durum benimle aynıdır.
-Eğer 3050ti hiç çalışmıyorsa ya ayarlarınız hatalıdır ya da teknik açıdan sorunlu bir ürüne sahipsiniz demektir. Böyle bir durumda Acer'ı arayıp teknik destek alın sizi yönlendirsinler.
Screenshot_4.png

Mehti1453

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mehti Bayındır
G-sync olayını bir kenara bırakalım ve şuna netlik kazandıralım: DP ile bağladığınızda 3050ti çalışıyor mu? Bunu test edebilir misiniz?

-Eğer 3050ti çalışıyor ve nvidia denetim masasında attığım görüntüde kırmızı ile işaretlediğim ayarlar kayboluyorsa yaşadığınız durum benimle aynıdır.
-Eğer 3050ti hiç çalışmıyorsa teknik açıdan sorunlu bir ürüne sahipsiniz demektir. Böyle bir durumda Acer'ı arayıp teknik destek alın sizi yönlendirsinler.Alıntıyı görüntüle
bende sadece attığım gibi oluyor konunun en başında ve oyunlarda ekran kartını kullanıyor tabikide ama bi değişiklik olmuyor dediğiniz gibi yaşadığım durum sizle aynı nasıl çözebiliriz bunu @yagizd2

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
109
İsim
Yağız DERELİ
bende sadece attığım gibi oluyor konunun en başında ve oyunlarda ekran kartını kullanıyor tabikide ama bi değişiklik olmuyor dediğiniz gibi yaşadığım durum sizle aynı nasıl çözebiliriz bunu @yagizd2
-Ben bilgi almak için DELL ile 1.5 saat görüşmüştüm. Yerel destek yardımcı olamayınca artık global merkezden bilgi alıp döndüler. Dediklerine göre çalışma prensibi şu şekildeymiş: DP ile bağlantı sağlandığında bağlatının nvidia'ya ulaşıp görüntü alabilmesi için intel üzerinden geçiş yapması gerekiyormuş. Bu nedenle de doğrudan nvidia'dan çalışacak şekilde kullanmak mümkün değilmiş. Bu sebeple de DP ile bağlayıp g-sync kullanmam imkansızmış.

-Bu bilgiler ışığında DP ile kullanma sevdamdan vazgeçip hdmi ile yoluma devam ettim. Çünkü DP, inteli de çalışmaya zorladığı için performans kaybına sebep oldu. HDMI ile bağladığımda sadece nvidia üzerinden çalıştırabiliyorum.

-144Hz'den 165Hz'e çıkarma mevzusuna gelecek olursak; cihazınız HDMI 2.1 desteğine sahip ve 165Hz ile çalıştırabilmesi gerekiyor. Bu durumu da ya ayarlarınızı kontrol etmeniz gerek ya da daha verimli bir hdmi kablosu temin etmeniz gerek diye yorumluyorum.

Mehti1453

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Mehti Bayındır
-Ben bilgi almak için DELL ile 1.5 saat görüşmüştüm. Yerel destek yardımcı olamayınca artık global merkezden bilgi alıp döndüler. Dediklerine göre çalışma prensibi şu şekildeymiş: DP ile bağlantı sağlandığında bağlatının nvidia'ya ulaşıp görüntü alabilmesi için intel üzerinden geçiş yapması gerekiyormuş. Bu nedenle de doğrudan nvidia'dan çalışacak şekilde kullanmak mümkün değilmiş. Bu sebeple de DP ile bağlayıp g-sync kullanmam imkansızmış.

-Bu bilgiler ışığında DP ile kullanma sevdamdan vazgeçip hdmi ile yoluma devam ettim. Çünkü DP, inteli de çalışmaya zorladığı için performans kaybına sebep oldu. HDMI ile bağladığımda sadece nvidia üzerinden çalıştırabiliyorum.

-144Hz'den 165Hz'e çıkarma mevzusuna gelecek olursak; cihazınız HDMI 2.1 desteğine sahip ve 165Hz ile çalıştırabilmesi gerekiyor. Bu durumu da ya ayarlarınızı kontrol etmeniz gerek ya da daha verimli bir hdmi kablosu temin etmeniz gerek diye yorumluyorum.
Monitörüm hdmi 2.0 destekliyor :(

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
109
İsim
Yağız DERELİ
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular