Neler Yeni

Açık deniz sondaj teknolojisi okunur mu?

Eren Kurtuluş

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
455
İsim
Eren Kurtuluş
Bir gemicinin oğlu olduğum için o psikolojiyi biliyorum ve basit olmadığını da ancak denizcilik sektöründe yaşlanana kadar kalmak istemiyorum.
30-35'ime kadar çalışayım o para biriksin elbet hayallerime yetecektir.
Denizcilik olarak hangi bölümde okuyorsunuz? Mühendislik bölümü dışında bir şey ise hemen yazacağım...
Ben lisesindeyim ve mühendislik okuyorum (gemi donatım okuyorum (devam etmeyeceğim) ). Eğer gemici olmakta kararlıysanız ve mühendislik olmaz diyorsanız yerinizde olsam Kaptanlık okurum. Uzak yol kaptanlığı maaşı çarkçıbaşı (gemi makineleri işletme mühendisliği) ile aynı hatta daha da fazla olabiliyor. Tek sorunu gemi limana yanaştığında çarkçıbaşı 2 jeneratör bağlar gider ülkeyi gezer fakat siz geminin onarımı(çok nadir olur ve ufak işler), yakıt dolumu, yük boşaltımı-dolumu, çalışanların durumu, erzak durumları ve diğer ihtiyaçların hepsini halletmek için hep limanda kalırsınız. Gemici oğluysanız biliyorsunuzdur gerçi ama yine de söylemek isterim ki bu işler tecrübe işidir. Yani siz okul okuyup bitirdikten sonra gemiye çıktığınızda tak diye 10.000 Dolar maaş alamazsınız. Eğer gemiye bir uzman (kaptan-çarkçı-fitler vb) olarak biniyorsanız tecrübe kazanmanız gerekir. Genelde gemide 3 kaptan 3 çarkçı olur. 3. en az 1. en çok maaşı alır ve bu kademeleri atlamak için her seviyede en az 2-3 yıl tecrübe gerekir.

JATDAV2

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
510
İsim
JATDAV
Ben lisesindeyim ve mühendislik okuyorum (gemi donatım okuyorum (devam etmeyeceğim) ). Eğer gemici olmakta kararlıysanız ve mühendislik olmaz diyorsanız yerinizde olsam Kaptanlık okurum. Uzak yol kaptanlığı maaşı çarkçıbaşı (gemi makineleri işletme mühendisliği) ile aynı hatta daha da fazla olabiliyor. Tek sorunu gemi limana yanaştığında çarkçıbaşı 2 jeneratör bağlar gider ülkeyi gezer fakat siz geminin onarımı, yakıt dolumu, yük boşaltımı-dolumu, çalışanların durumu, erzak durumları ve diğer ihtiyaçların hepsini halletmek için hep limanda kalırsınız. Gemici oğluysanız biliyorsunuzdur gerçi ama yine de söylemek isterim ki bu işler tecrübe işidir. Yani siz okul okuyup bitirdikten sonra gemiye çıktığınızda tak diye 10.000 Dolar maaş alamazsınız. Eğer gemiye bir uzman (kaptan-çarkçı-fitler vb) olarak biniyorsanız tecrübe kazanmanız gerekir. Genelde gemide 3 kaptan 3 çarkçı olur. 3. en az 1. en çok maaşı alır ve bu kademeleri atlamak için her seviyede en az 2-3 yıl tecrübe gerekir.
Bunların hepsini biliyorum da gemi kaptanlığı için deniz ulaştırma mühendisliği okumak lazım gene yapamıyorum mükemmel...
Teşekkür ederim denizcilik hakkında cevaplarınız için ancak bu seçeneklerin hepsini araştırıp baktım ve olmuyor :/
İyi akşamlar dilerim, vaktinizi çaldığım için özür dilerim.

Eren Kurtuluş

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
455
İsim
Eren Kurtuluş
Bunların hepsini biliyorum da gemi kaptanlığı için deniz ulaştırma mühendisliği okumak lazım gene yapamıyorum mükemmel...
Teşekkür ederim denizcilik hakkında cevaplarınız için ancak bu seçeneklerin hepsini araştırıp baktım ve olmuyor :/
İyi akşamlar dilerim, vaktinizi çaldığım için özür dilerim.
Rica ederim. Vakit çalmak gibi bir durum yok yardım edebildiysek ne mutlu :)

tümen

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,958
İsim
tümen dağ

JSezar

80+ Silver
Bro yazdın mı,açık deniz sondaj telnolojisini?

utronia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
Bora Can Baysal
TR'de okuduğun bölümün anlamı yok, ortam tercihi yapıyorsun.

Top Bottom