Neler Yeni

Alevilik hakkında cevabını merak ettiğim bir soru

Hail Zimbabwe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
363
İsim
George
Ben hiçbir şey anlamadım sorudan kardeşim kusura bakma

DefKot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,821
İsim
DefKot
islamın şartlarını hepiniz bilirsiniz;

1- Kelime-i Şehadet getirmek,

2- 5 Vakit namaz kılmak,

3- Oruç tutmak ,

4- Zekat vermek,

5- Hacca gitmek.

Kutsal kitaba göre bu 5 şarttan herhangi birini dahi inkar eden kişi dinden çıkar, dolayısıyla müslüman da olamaz. Bununla birlikte Müslüman olmayan birisinin de dine göre cennete girmesi mümkün değildir. Peki merak ettiğim şey: alevilik inancına sahip insanlar ramazanda tutulan orucu kabul etmeyip, çoğu alevi günde 5 vakit namaz kılmıyor. Buna rağmen nasıl olur da aleviler cennete girebileceklerini düşünebiliyorlar?
Çünkü iyiliği de kötülüğü de cennet ya da cehennemi düşünerek yapmazlar, yani iylik yaparsam cennette giderim o zaman iylik yapayım demez, iylik yapayım karşımdaki mutlu olsun der, bu düşünce yapılarını bir çok davranışlarında da görürsün, o yüzden bir çoğu cennette gitmek için uğraşmaz eğer hak ediyorsam giderim hak etmiyorsam gitmem diye düşünürler, bir çoğu için en önemlisi saydıklarından çok hak yememek, çalmamak, yardıma ihtiyacı olana yardım etmek, zulüm etmemek gibi şeyler.

PaLaaX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,800
İsim
𝓐𝓭ı 𝓨𝓸𝓴 𝓝𝓪𝓶ı 𝓥𝓪𝓻
Discord
𝑃𝑎𝐿𝑎𝑎𝑋#7322
Aleviliğin gerçekten ne olduğunu bilsek şuan bu tartışmalar olmazdı :D
Biz orijinal kalmış Türkler 100 200 yıl öncesine kadar aleviydik zaten, müslümanlığı iranlılardan öğrendik çünkü.
Üstelik sünnilik aslında osmanlı siyasetidir. Ama farkında değiliz :D
Yani hem yezite muaviye ye küfredip sünniyiz diyoruz...
Aslında hepimiz hz. Aliyi halife görmek isterdik.

Ve aleviler çok dürüst insanlardır, bir arabanın anahtarını kontakta bırakıp bir alevi mahallesine çekin ve bekleyin.
Kimse el bile sürmez çünkü dededen böyle görmüşlerdir...

yufuscuk

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,326
İsim
YUSUF BAĞRIYANIK
hristiyanlara göre müslümanlarda cennete gideceğini sanıyor
benim bildiğim kişinin özünde tek tanrı inancı varsa ve bu yolda adımlar atıyorsa müslüman olmasa bile cennete girme ihtimali var
Allah bilir cennete girip girmeyeceğini. Tamamen o kişiye bağlı zaten

nasıl olurda: Allah'ın belirlediği farzları inkar edip (dolayısıyla dini terk edip) cennete gidebileceklerini zannediyorlar? benim sormak istediğim buydu.

İyi de bundan sana ne, seni neden ilgilendiriyor anlamadım. Hesap günü sana mı soracaklar bunların farzları neden inkar ettiklerini?

Zechion

80+ Silver
dolayısıyla hristiyanlar ile alevileri ahiretteki statüleri açısından aynı kefeye koymamda bir sakınca yok. ancak bu düşüncem nedeniyle başta kendi babam olmak üzere bir çok insan tarafından reddediliyorum, büyük tepki alıyorum.
Aslında sakınca var. İkisi çok farklı şeyler. Aleviler, senin kitabına, yaratıcına, peygamberine, halifelerine, geçmişine inanırken ; hristiyanlar ise senin dinini, halifelerini, yaratıcına ters görüş oluşturur.

Saintes Maries

80+ Bronze
Aslında sakınca var. İkisi çok farklı şeyler. Aleviler, senin kitabına, yaratıcına, peygamberine, halifelerine, geçmişine inanırken ; hristiyanlar ise senin dinini, halifelerini, yaratıcına ters görüş oluşturur.
dikkat ettiysen ahiretteki statüleri açısından aynı kefeye koymamda bir sakınca yok demişim. evet bu doğru, müslümanlığa göre aleviler de hristiyan ve yahudiler gibi cennete giremeyecek.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
müslümanlığa göre aleviler de hristiyan ve yahudiler gibi cennete giremeyecek.
Bozuk Aleviler diye düzeltelim, hepsi böyle değil. Hatırlatayım:
Kısacası genelleme yapamayız. Kesin cümlelerden mümkün mertebe sakınmak gerek. Her Alevi Müslümandır, cennete girebilir de diyemeyiz. Her Alevi kafirdir, cehenneme gidecek de diyemeyiz. Kişiye göre değerlendirmek gerek.

neptün yüksel

80+ Bronze
İlk önce mantıki olarak bir tanrının varlığını idrak etmemeliler. Dünyada her birşeyin anahtar kilit misali gibi ve herbir şeyin düzeni, izamı, nizamı var.

Hz. Ali'yi sevenler için pek sorun yok ama Cebrail'in hata yaptığını düşünenler böyle nizama, düzene karşı yine de hata yaptıklarını düşünüyorlarsa şirk olur o.

TrackVoice

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,230
İsim
İsimsiz
İlgilendiği Kategoriler
Baydırmen
Instagram
TheCarSave
Steam
TrackVoice
islamın şartlarını hepiniz bilirsiniz;

1- Kelime-i Şehadet getirmek,

2- 5 Vakit namaz kılmak,

3- Oruç tutmak ,

4- Zekat vermek,

5- Hacca gitmek.

Kutsal kitaba göre bu 5 şarttan herhangi birini dahi inkar eden kişi dinden çıkar, dolayısıyla müslüman da olamaz. Bununla birlikte Müslüman olmayan birisinin de dine göre cennete girmesi mümkün değildir. Peki merak ettiğim şey: alevilik inancına sahip insanlar ramazanda tutulan orucu kabul etmeyip, çoğu alevi günde 5 vakit namaz kılmıyor. Buna rağmen nasıl olur da aleviler cennete girebileceklerini düşünebiliyorlar?
bana göre mezheplere göre değil kurana göre müslüman olmalıyız. Bi şarkı sözü vardı en yakın dostumun katli vacip sebebi alevi. Yani kan davalarını da haklı gibi gösteriyorlar.

Top Bottom