Neler Yeni

Yardım Aliexpress 150€ sınırı hakkında

habbassaka

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,185
İsim
Berk
Ürünün kendisi 5.777₺
Kargo+gümrük vergisi toplam 7.488₺

Satıcıdan böyle bir mesaj aldım
Screenshot_2024-07-17-15-16-04-004_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Screenshot_2024-07-17-15-16-08-230_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Bu yurtdışı avro mevzusu kargo ücreti ve vergi dahil mi? Yoksa böyle afedersiniz salağa vurarak ekstra para koparmaya mı çalışıyorlar. Gerçi orjinal mağazadan almaya özen gösterdim sanmıyorum ama durum tuhaf geldi. İlk defa aliexpressten bir şey alacağım bilgisizim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:

Touoa

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,021
İsim
Turuncu Keskin
Ürünün kendisi 5.777₺
Kargo+gümrük vergisi toplam 7.488₺

Satıcıdan böyle bir mesaj aldım
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Bu yurtdışı avro mevzusu kargo ücreti ve vergi dahil mi? Yoksa böyle afedersiniz salağa vurarak ekstra para koparmaya mı çalışıyorlar. Gerçi orjinal mağazadan almaya özen gösterdim sanmıyorum ama durum tuhaf geldi. İlk defa aliexpressten bir şey alacağım bilgisizim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Vergi dahil evet ama satıcı fiyat baskısı olarak daha düşük basarsa kutuya sıkıntı çıkmaz. Akkodan o şekilde çok klavye aldım.

habbassaka

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,185
İsim
Berk
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Vergi dahil evet ama satıcı fiyat baskısı olarak daha düşük basarsa kutuya sıkıntı çıkmaz. Akkodan o şekilde çok klavye aldım.
Bilgi için tşkler.. yani ne diyim ki satıcının inisiyatifine kaldık o zaman.. olmadı iptal edip başka satıcıdan alacağımı söyleyim bakim nasıl bir geri dönüş yapacaklar. Burayı da bilgilendireceğim.

Marginale

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,075
İsim
Muhammed emin efe
Gümrük fark ederse üstüne çizik atıpfiyatı kendi belirliyor. Önermem. Başıma geldi ve cimere yazdım fiyatın düşük olduğunu farkederse gümrük fiyatı kendilerinin belirleme yetkisi var dedi.

Touoa

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,021
İsim
Turuncu Keskin
Gümrük fark ederse üstüne çizik atıpfiyatı kendi belirliyor. Önermem. Başıma geldi ve cimere yazdım fiyatın düşük olduğunu farkederse gümrük fiyatı kendilerinin belirleme yetkisi var dedi.
50 tane klavye getirdim, şimdiye kadar sorun çıkmadı. Biraz şans işi, kıl birine denk gelirsen evet.

habbassaka

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,185
İsim
Berk
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Güncelleme
Buraya geri bildirim atıyorum daha sonra, en azından yakın süreçte benzer durum ile karşılaşan arkadaşlar için bir bilgilendirme niteliğinde olsun.

Özet
Ürün için ödenen tutarın(karttan çekilen tutar) 3 katına kadar bir ödeme yapmayı göz önüne alıyorsanız sipariş verin, kısaca her koşulda alacağınız ürünü gerçek anlamda fiyat gözetmeksizin istiyorsanız gidin sipariş verin.

Süreç
Satıcıya kargolama yapması için istediği 20$ ödemeyi yaptım. Sonrasında kargoyu DHL Ekspress ile gönderdi. (Aslında kargo firmasını gördüğüm an anlamıştım bir problem olacağını. Çünkü ülkemizde ups, dhl gibi şirketler yani sırf ordan burdan para koparmak adına her şeyi resmi halletmeye çalışıyorlar.)

Her neyse satıcıyla konuştum ürünün üzerine 100dolarlık bir ürün etiketi girdiklerini problem olmayacağını söylediler. 3-4 günün sonunda ürün ülkemize geldi. DHL zaten sms yoluyla günden güne sizi bilgilendiriyor.

En son gelen mesaj, ürün gümrük işlemlerine tabii olacak gerekli bilgileri bize ulaştırın diye. Sms te bir link veriyorlar, veya dhl sitesinden müşteri hizmetleriyle chat yoluyla konuşarak gerekli kaydı onlar da oluşturuyor. Mail adresinize 1-2 saat içerisinde bilgi içeren bir mesaj ve bir link adresi veriyorlar. Verdikleri linkten ürünün ne olduğunu, ne kadara aldığınızı, aldığınız yerin sipariş sayfasının adress linkini, ekran görüntüsünü son olarakta gerekirse kredi kartından slip istiyorlar(bu bende gerekmedi, çünkü zaten istedikleri bilgileri verdiğimde ürünün 150£ fiyatının üzerinde kalacağı belli oluyordu)

İstedikleri bilgileri başta photoshop ile değiştirip göndermeyi düşündüm sonuçta satıcı 100$ etiket girdiklerini bana söylemişti. Fakat sonradan gümrüğün istediği bilgileri düşününce ortada bir kandırmaca olduğu ortaya çıkarsa gümrük mala el koyar, ödediğim parayı geri alamam diye pek yanaşmadım ama şuanki aklım olsa zaten geri göndereceğimi bildiğim için deneseydim diyorum.

"Gümrük müşaviri gerekli" mailini aldıktan sonra direkt dhl müşteri hizmetlerini aradım. Ortalama bir fiyat istedim en az masrafım bu ürün için ne kadar olur diye tüm dosya masrafları, vergiler, müşavir ücreti ortalama 16.000₺ bir masraf çıkar dediler, şoke oldum. Ürüne vergiler dahil 7.444₺ ödedim. 7.444₺ + 16.000₺ : 23.444₺. Fakat sonradan öğrendim ki dışarıdan bir müşavir tutabiliyoruz sanırım. Müşaviri bulacaksın güveneceksin, fiyatta anlaşacaksın oho.. fakat dışarıdan bir müşavir tutmak için de vekalet vermek gerekiyormuş noterden. Şimdi herhalde en basit bir kağıt masrafı 1.600₺ falan olması lazım. eee git-gel-bekle.. gerçekten canım sıkıldı istediğim bir üründü ama lakin vazgeçmek durumunda kaldım. 1 ürün bana 1 ürün devlete 1 ürün müşavire aynı araba alırken büyüklerimiz derdi 1 tane kendine 1 tane devlete 1 tane bankaya diye. Aynen öyleymiş.

DHL ile görüştüm ürünü geri gönderilmesini istedim.(İlerleyen günlerde problem çıkarsa konuyu güncellerim)

Öneri
Bana kalırsa ürünü satın almadan önce satıcıyla konuşun. Fiyat etiketini düşük göstermeyi talep edin ve mutlaka usp-dhl gibi kargo şirketleriyle gönderim yapmasın yani arada üçüncü parti bir kargo şirketi olmasın nakliye girekt olarak global caino ile gelsin. Global caino ürünleri direkt ptt aktarıyor oradaki gümrük görevlileri ya ürün 170$ mış 200$ mış pek bir sorun çıkartmıyor. Zaten pttnin işleri çok yoğun olduğu için böyle boşta kalan dhl firmaları gibi yok sms atayım yok müşteri satış ekran görüntüsünü atsın yok banka slibi atsın bunlarla uğraşmıyor. Bakıyor ürüne küçük müçük geçiriyor. Emin olun bu gümrük ile sorun yaşayan herkes ya dhl ya ups kullanan şirketler yüzünden. Standart Aliexpress Shipping ile gelse hiç bir problem olmayacak çünkü global caiono sipariş sırasında ödediğiniz vergiyi de devlete oracıkta veriyor. Devlette sıcak para için geçiriyor. Durum bu. tabii ki istisnalar vardır.. Büyük paketler vs.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
984,262
Üyeler
155,704
Son üye
Emre.W
Top Bottom