Neler Yeni

AMD'den NVDİA'ya ilk defa geçtim. Ne yapmalıyım?

rx570 den 2060 a çağ atladım :ı İlk defa Nvdia sistemi kullanıyorum. Hızlı kurulum ile birlikte drivlerlerini yükledim. Ne yapmalıyım, gereken yada bilmem gereken ayarlar nedir? Rehber videosu tarzında sevdiğiniz bi video varmıdır? Önerdiğiniz şeyler nedir?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,509
İsim
Emre Zengin
rx570 den 2060 a çağ atladım :ı İlk defa Nvdia sistemi kullanıyorum. Hızlı kurulum ile birlikte drivlerlerini yükledim. Ne yapmalıyım, gereken yada bilmem gereken ayarlar nedir? Rehber videosu tarzında sevdiğiniz bi video varmıdır? Önerdiğiniz şeyler nedir?
NVIDIA ayarlarını kurcalamana gerek yok hocam. Standart olarak kalabilir. Bir de işlemcinle anakartın nedir hocam?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,509
İsim
Emre Zengin
işlemci ryzen 5 5500 anakart Asus 320 m-f psu500w 16gb ram
BIOS'tan RAM'ler için D.O.C.P açık değilse onu Profile 1 olarak aç sadece hocam. Normalde BIOS'ta Resize BAR ayarı var ama ekran kartın desteklemiyor onu. Onun için RTX 3000 serisi olması lazım en düşük. Windows üstünden yapman gereken bir ayar yok hocam. Eğer RX 580'nin sürücüleri kaldırmadıysan AMD Cleanup Utility ile sürücüsünü kaldır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
BIOS'tan RAM'ler için D.O.C.P açık değilse onu Profile 1 olarak aç sadece hocam. Normalde BIOS'ta Resize BAR ayarı var ama ekran kartın desteklemiyor onu. Onun için RTX 3000 serisi olması lazım en düşük. Windows üstünden yapman gereken bir ayar yok hocam. Eğer RX 580'nin sürücüleri kaldırmadıysan AMD Cleanup Utility ile sürücüsünü kaldır.
bios ayarlarına nasıl girilir ne yapılır bios hakkında en ufak bi bilgim yok o dediğini yapmazsam ne olur? Bütün sürücüleri ve temizledim bişey kalmadı bi programla.

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Hocam benim "BIOS Resize BAR ayarı" yapmama gerek var mı? Bir de o ayar ne işe yarar? Sistemim detaylı olarak imzamda yazıyor ama yine de kabaca yazacağım.

İşlemci: Ryzen 5 2600
Ekran kartı: RTX3060ti

johan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,364
İsim
ismail
Driver'ı güncelleyip hayatına devam ediyorsun.Amd'de ki gibi zırt bırt driver hatalarıyla uğraşıp biosla savaşmayacaksın.Yaslan arkana keyfine bak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Driver'ı güncelleyip hayatına devam ediyorsun.Amd'de ki gibi zırt bırt driver hatalarıyla uğraşıp biosla savaşmayacaksın.Yaslan arkana keyfine bak.
valla sürekli hata veriyodu bide eski kartları güncelleme de almıyor, şimdi ferah ferah kasmadan oynayacağız bakalım :)

ONURRS

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
192
İsim
ONUR
Nvidia driverini kesinlikle hızlı kurulumdan yüklemeyiniz , bu durumdan çok başım ağrıdı ekranda kırılmalar, durduk yere laglanmalar, her şeyi yaşadım o yüzden her driver güncellemesini özel kurulum seçerek temiz kurulum seçeneği aktif edilerek yapılmalıdır. Ve ayarlarınızı baştan yapmalısınız size önerebileceğim en önemli tavsiye budur.

Son düzenleme:
Nvidia driverini kesinlikle hızlı kurulumdan yüklemeyiniz , bu durumdan çok başım ağrıdı ekranda kırılmalar, durduk yere laglanmalar, şeyi yaşadım o yüzden her driver güncellemesini özel kurulum seçerek temiz kurulum seçeneği aktif edilerek yapılmalıdır. Ve ayarlarınızı baştan yapmalısınız size önerebileceğim en önemli tavsiye budur.
peki nasıl yapabilirim? hızlı kurulum yaptım birkere. geri silip tekrarmı yükleyeceğim?

ONURRS

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
192
İsim
ONUR

Ekler

• ssd.PNG
    ssd.PNG
    145.3 KB · Hit: 14

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,509
İsim
Emre Zengin
bios ayarlarına nasıl girilir ne yapılır bios hakkında en ufak bi bilgim yok o dediğini yapmazsam ne olur? Bütün sürücüleri ve temizledim bişey kalmadı bi programla.
Bilgisayarı yeniden başlat durmadan delete tuşuna bas. BIOS ekranı gelecek. Geldikten sonra sol alt tarafta DOCP olacak oradan Profile 1 olup olmadığına bak bakalım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam benim "BIOS Resize BAR ayarı" yapmama gerek var mı? Bir de o ayar ne işe yarar? Sistemim detaylı olarak imzamda yazıyor ama yine de kabaca yazacağım.

İşlemci: Ryzen 5 2600
Ekran kartı: RTX3060ti
Ryzen 3000 serisinin altındaki işlemcilerin desteği yok diye biliyorum. Yani senin sisteminde desteklemiyor.

Bilgisayarı yeniden başlat durmadan delete tuşuna bas. BIOS ekranı gelecek. Geldikten sonra sol alt tarafta DOCP olacak oradan Profile 1 olup olmadığına bak bakalım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ryzen 3000 serisinin altındaki işlemcilerin desteği yok diye biliyorum. Yani senin sisteminde desteklemiyor.
dediğin ayarı yapmazsam ne olur yada yaparsam ne değişir

Top Bottom