Neler Yeni

Yardım Anakart üzerinden işlemci için frekans ve voltaj ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Kadir
Beyler size bir soru, Benim işlemci Hem Anakart'dan hemde, AMD Ryzen Master programından overlock yapıldı. ilk önce Amd Ryzen Master olmak üzere o programdan overclock yapıldı sonra, Tekrar voltaj ayarları değerlerini stabilite yapmak için Anakart'dan voltaj ve Frekans ayarı yaptım.

Şimdi ben işlemci'mi değiştirmek istiyorum? Fakat şöyle bi sıkıntı var yapay zeka'ya bu soruları sorduğum'da yeni işlemci'de stabil çalışmayabilir yada bios ayarları sıfırlanması lazım hatta sıfırlandığı takdir'de bile sorun çıkarabilir gibi felan birşeyler diyor.

Şimdi ben bu durumda ne yapcam yeni işlemci alıp bu durumu, Kazasız belasız atlatabilirim diye düşünüyordum. Fakat şimdi yeni işlemci + anakart'mı alacağız bu ne saçma bir durum ?

Chatgpt;
Anakart üzerinden işlemci için frekans ve voltaj ayarı yaptıktan sonra anakart BIOS'unu güncelledikten sonra yeni bir işlemci takarsanız, genellikle şu durumlar ortaya çıkar:

1. Bios Uyumluluğu: Yeni işlemciyi takmadan önce BIOS'unuzun yeni işlemciyi destekleyip desteklemediğini kontrol etmelisiniz. Eğer yeni işlemci için gerekli olan BIOS sürümü mevcut değilse, işlemci tanınamayabilir veya işlevsel olmayabilir.
  2. Önceki Ayarlar: Anakartınızda yaptığınız işlemci frekansı ve voltajı gibi özel ayarlar, yeni işlemci için geçerli olmayabilir veya uyumsuzluk sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, yeni işlemciyi takmadan önce bu ayarların varsayılan fabrika ayarlarına geri döndürülmesi genellikle önerilir.
  3. Stabilite Sorunları: Yeni bir işlemci taktıktan sonra, anakartın güncel BIOS sürümü ve işlemcinin uyumu, sistem stabilitesi için kritik önem taşır. Eğer BIOS güncel değilse veya uyumsuzsa, sistem başlangıçta çalışmayabilir veya istikrarsız olabilir.
  4. Yeniden Ayar Gereksinimi: Yeni işlemci takıldıktan sonra, anakart BIOS'u genellikle yeni işlemciyi tanıyıp uygun ayarları sağlamak için yeniden yapılandırılmalıdır. Bu, işlemcinin özelliklerine ve anakartın desteklediği özelliklere göre değişebilir.
  5. Güvenlik ve Performans: BIOS güncellemesi genellikle güvenlik açıklarını kapatır ve performans iyileştirmeleri sunar. Bu nedenle, güncel BIOS sürümü kullanmak, genellikle önerilen bir adımdır.
Sonuç olarak, anakart üzerinde işlemci için yapılan ayarlar ve sonrasında BIOS güncellemesi işlemci değişimi öncesinde dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Her durumda, anakart ve işlemci üreticisinin önerilerini takip etmek, uyumsuzluk veya stabilite sorunlarını minimize etmek için önemlidir.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
110
İsim
Berkay Şenocak
İlgilendiği Kategoriler
Monitör, Ekran kartı, Overclock, Undervolt
Yeni alacağın işlemci soket olarak anakart ile uyumluysa hiç bir sorun yaşamazsın. Tek yapman gereken bios ayarlarını sıfırlamak. Kolay yoldan bios pilini çıkartıp tekrarda takabilirsin çoğu anakart pili çıkardıktan sonra kendini sıfırlıyarak tekrar başlatır.

Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Kadir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yeni alacağın işlemci soket olarak anakart ile uyumluysa hiç bir sorun yaşamazsın. Tek yapman gereken bios ayarlarını sıfırlamak. Kolay yoldan bios pilini çıkartıp tekrarda takabilirsin çoğu anakart pili çıkardıktan sonra kendini sıfırlıyarak tekrar başlatır.
Fabrikasyon ayarlarınamı çekeyim yeni işlemciyi takmadan önce yoksa bios'u güncelleyip fabrika ayarlarına çekip öyle mi takayım yeni işlemciyi ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
110
İsim
Berkay Şenocak
İlgilendiği Kategoriler
Fabrikasyon ayarlarınamı çekeyim yeni işlemciyi takmadan önce yoksa bios'u güncelleyip fabrika ayarlarına çekip öyle mi takayım yeni işlemciyi ?
Bahsettiğim işlem zaten fabrika ayarlarına çekiyor anakartı. Fabrika ayarına çektikten sonra biosunuda güncellersen çok daha verimli olur senin için

Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Kadir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bahsettiğim işlem zaten fabrika ayarlarına çekiyor anakartı. Fabrika ayarına çektikten sonra biosunuda güncellersen çok daha verimli olur senin için
Anladım hocam teşekkürler peki bunları yeni işlemciyi takmadan önce yapmamız lazım değil mi ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
110
İsim
Berkay Şenocak
İlgilendiği Kategoriler

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,110
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Yeni işlemci takarsan BIOS ayarların sıfırlanır zaten veya bios güncellersen de ayarların sıfırlanır.

Top Bottom