Neler Yeni

Anakartımın ekran kartı yuvası bozulmuş olabilir mi?

Wotw

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
127
İsim
Yiğit Karakuş
Ben yaklaşık 2 hafta önce ekran kartı aldım sistemime taktığımda çalışmıyordu bende direkt iade işlemlerini yapıp iadeye gönderdim. Kart bana çalışıyor denilerek geri gönderildi önce anlam veremedim sonrasında bi arkadaşımdan rica ettim ve onun sistemine taktık taktıktan sonra kartın gerçekten çalıştığını gördüm. Şu an sistemimdeki sorunu anlamaya çalışacağım fakat powerımda bir sorun var herhangi bir şekilde çalışmıyor yani ömrü mü bitti yoksa tamir edilebilir bi şey mi bilmiyorum. Bulunduğum semtte elektrik kesintileri fazla olduğu için belki bi şey olmuş olabilir diye düşündüm ama sonra saçna geldi. Diğer bir sorun belliki anakartımın ekran kartı slotu bozuk olabilir diye düşünüyorum bu sorun tamir edilebilir mi yoksa direkt yeni bir anakart mı almam lazım?
Ekran kartı: rx 6600
Anakart: b450m s2h
Power: aerocool vx plus 500w
(Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum ama umarım doğrudur)

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Ben yaklaşık 2 hafta önce ekran kartı aldım sistemime taktığımda çalışmıyordu bende direkt iade işlemlerini yapıp iadeye gönderdim. Kart bana çalışıyor denilerek geri gönderildi önce anlam veremedim sonrasında bi arkadaşımdan rica ettim ve onun sistemine taktık taktıktan sonra kartın gerçekten çalıştığını gördüm. Şu an sistemimdeki sorunu anlamaya çalışacağım fakat powerımda bir sorun var herhangi bir şekilde çalışmıyor yani ömrü mü bitti yoksa tamir edilebilir bi şey mi bilmiyorum. Bulunduğum semtte elektrik kesintileri fazla olduğu için belki bi şey olmuş olabilir diye düşündüm ama sonra saçna geldi. Diğer bir sorun belliki anakartımın ekran kartı slotu bozuk olabilir diye düşünüyorum bu sorun tamir edilebilir mi yoksa direkt yeni bir anakart mı almam lazım?
Ekran kartı: rx 6600
Anakart: b450m s2h
Power: aerocool vx plus 500w
(Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum ama umarım doğrudur)
Psu bana az geldi. En az 600w alman lazım bana göre. Psu dan diye düşünüyorum.

• Beğen
Reaksiyonlar: java

Wotw

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
127
İsim
Yiğit Karakuş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Psu bana az geldi. En az 600w alman lazım bana göre. Psu dan diye düşünüyorum.
Şöyle şimdi arkadaşımda da aynı sistem var onun işlemcisi ryzen 5 1600af benim işlemcim ryzen 5 5500 yani fark eder mi bilmiyorum. Birde ben ekran kartını taktığımda işlemcinin fanı ve kasanın fanı dönüyordu ekran kartının fanları dönmüyordu aynı zamanda çalışmıyordu bilmiyorum psu yetersiz olunca böyle mi oluyor bilmiyorum. Kartı taktığımda işlemcinin ganları falan dönüyordu ama şu an dönmüyor yani psu kesin bozuk ama anakartı bilmiyorum.

TheburuQ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
163
İsim
TheburuQ
Instagram
buraksrky38
Şöyle şimdi arkadaşımda da aynı sistem var onun işlemcisi ryzen 5 1600af benim işlemcim ryzen 5 5500 yani fark eder mi bilmiyorum. Birde ben ekran kartını taktığımda işlemcinin fanı ve kasanın fanı dönüyordu ekran kartının fanları dönmüyordu aynı zamanda çalışmıyordu bilmiyorum psu yetersiz olunca böyle mi oluyor bilmiyorum. Kartı taktığımda işlemcinin ganları falan dönüyordu ama şu an dönmüyor yani psu kesin bozuk ama anakartı bilmiyorum.
Ekran kartı fanları yük altındayken dönmeye başlar. Bende oyuna girdiğim zaman fanları çalışmaya başlıyordu. Çünkü oyundayken yük altına giriyor ekran kartı

Son düzenleme:

Wotw

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
127
İsim
Yiğit Karakuş
ekran kartı fanları yük altındayken dönmeye başlar. bende oyuna girdiğim zaman fanları çalışmaya başlıyor. çünkü oyundayken yük altına giriyor ekran kartı
Başka pc taktığımda direkt dönmeye başladı ve çalışıyordu. Benim sistemimde hiç çalışmıyordu. Yani sadece giriş slotu bozulabilir mi merak ettim. Daha önce apu sistem kullanıyordum sisteme ilk defa ekran kartı takıcam belki bozulmuştur diye düşündüm.

TheburuQ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
163
İsim
TheburuQ
Instagram
buraksrky38
Başka pc taktığımda direkt dönmeye başladı ve çalışıyordu. Benim sistemimde hiç çalışmıyordu. Yani sadece giriş slotu bozulabilir mi merak ettim. Daha önce apu sistem kullanıyordum sisteme ilk defa ekran kartı takıcam belki bozulmuştur diye düşündüm.
Başka pc'ye taktım diyorsunya, o pc'deki psu neydi?

TheburuQ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
163
İsim
TheburuQ
Instagram
buraksrky38
Benim sistemimdekinin aynısı
hocam eğer bağlantı kablolarında sorun yoksa, o zaman sorun anakartında gibi gözüküyor. Ekran kartı girişinin bi tozunu fln alın. belki içi tozlanmıştır.

Wotw

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
127
İsim
Yiğit Karakuş
hocam eğer bağlantı kablolarında sorun yoksa, o zaman sorun anakartında gibi gözüküyor. Ekran kartı girişinin bi tozunu fln alın. belki içi tozlanmıştır.
Tamam teşekkür ederim peki psu ya ne olmuş olabilir şu an hiç çalışmıyor çünkü. Yani gücü bitmiş falan olabilir mi yoksa yenisini mi almam lazım.

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Tamam teşekkür ederim peki psu ya ne olmuş olabilir şu an hiç çalışmıyor çünkü. Yani gücü bitmiş falan olabilir mi yoksa yenisini mi almam lazım.
Ekran kartı takılı olmadığı zamanda mı çalışmıyor? Psu alacaksan 600w almanı öneririm.

Wotw

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
127
İsim
Yiğit Karakuş
Ekran kartı takılı olmadığı zamanda mı çalışmıyor? Psu alacaksan 600w almanı öneririm.
Evet o zamanda çalışmıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki güzel bir psu önerebilir misin?

Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
yunus emre şahin

dostum sistemin önceden çalışıyormuydu biosu güncel değilse görüntü vermeyebilir ram slotlarından kaynaklı da olabilir tek tek ramler takılı iken dene biosun güncel değilse zaten görüntü alamazsın.

anakarttan psu kablolarını söküp ,20+4 pinlik kısımdan yeşil ve siyah renkleri kısa devre yaparsan psu fişe takıldığı gibi çalışır,psu nu bu şekilde deneyebilirsin,psu alıcaksan 1k bandında gametech gtp700 kullanıyorum 2yıldır bende 6700xt tam yükte iken bile sorun çıkarmadı 6600 ilede kullanmıştım.

Son düzenleme:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,166
İsim
Emre Zengin
Statik elektrik oluşmuş olabilir. Kasanın arkasındaki PSU kablosunu çıkar hocam. Birkaç defa kasanın açma düğmesine bas, 10 saniye falanda basılı tut. Ondan sonra PSU kablosunu takıp sistemi aç.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,930
Üyeler
141,364
Son üye
MrCappa
Top Bottom