Neler Yeni

Anakartında statik elektrik olabilir mi?

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Umut Aydugan
Arkadaslar yaklaşık 1 ay önce Bilgisayarı açarken acil bir telefon geldi,hızli çıkmak için PC'nin açılmasını beklemeden power tuşuna uzun basıp kapadım PC'yi. 2gün sonra eve geldim ve PC'yi açmak istedim fakat PC çalıştı ama ne ekrana görüntü geldi ne de klavye,mouse ışığı yandı. Ertesi gün tüm parçaları söküp,değiştirip hangi parçanın arızalı olduğunu anlamaya çalıştım. Sorun anakarttaydı. PC yi bir bilgisayarciya götürdüm,adam statik elektrik olabileceğini söyledi,garantiye gönder dedi fakat garantisi bitti. Evde kontrol kalemiyle anakartti kontrol ettim, neredeyse 1 aydir prize bağlı olmaması ve bios pilini de çıkarmama rağmen anakarttın bazı metal yerlerine değince kontrol kaleminin ışığı yanıyor. Sizce statik elektrik mi? Statik elektrikse nasıl boşaltabilirim?

Anakart:Asus prime b450m-k

Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
baris
İlgilendiği Kategoriler
İşletim Sistemi
taktığın prizde topraklama hattı varmı ona bak ondan yapıyordur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
baris
İlgilendiği Kategoriler
İşletim Sistemi
Topraklama var prizde
anakartın altında pirinç varmı bakabilirmisin?
1628675789211.png
kablolarına vs elektrikle ilgili olan bir şey kasaya değiyor muhtelemen açıkta ne varsa kontrol et. Bir de direk hatta bağlamıyorsan kasayı prize bağlıyorsan başka priz denermisin evin başka prizide olabilir.

Basrii

80+ Bronze
Arkadaslar yaklaşık 1 ay önce Bilgisayarı açarken acil bir telefon geldi,hızli çıkmak için PC'nin açılmasını beklemeden power tuşuna uzun basıp kapadım PC'yi. 2gün sonra eve geldim ve PC'yi açmak istedim fakat PC çalıştı ama ne ekrana görüntü geldi ne de klavye,mouse ışığı yandı. Ertesi gün tüm parçaları söküp,değiştirip hangi parçanın arızalı olduğunu anlamaya çalıştım. Sorun anakarttaydı. PC yi bir bilgisayarciya götürdüm,adam statik elektrik olabileceğini söyledi,garantiye gönder dedi fakat garantisi bitti. Evde kontrol kalemiyle anakartti kontrol ettim, neredeyse 1 aydir prize bağlı olmaması ve bios pilini de çıkarmama rağmen anakarttın bazı metal yerlerine değince kontrol kaleminin ışığı yanıyor. Sizce statik elektrik mi? Statik elektrikse nasıl boşaltabilirim?

Tut kulağından at bahçedeki toprağa cereyanı alır.

Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
baris
İlgilendiği Kategoriler
İşletim Sistemi
Denedi fakat yine olmadı.
Hmm en iyisi o zaman garanti servisine göndermek böyle kullanmanız doğru olmaz. Sizi çarpamayacak kadar çok zayıf (watt gücü olmayan) statik elektrik anakart başta olmak üzere, RAM, işlemci, HDD, SSD, ekran kartı, vb. içinde chip'leri içeren tüm PC parçalarına zaman içinde büyük zararlar verip statik elektrik varlığında onları bozabilir, Sorumluluk size ait kullanıp kullanmamak dikkat edin.

Bir de PSU yu ayırın, kesinlikle iletken olmayan bir yere koyup güce bağlayın ve PSU nun kasasında kontrol kalemi ile kontrol sağlamayı deneyin.

BarbaraPalvin

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,807
İsim
Umut
İlgilendiği Kategoriler
her şey

Psu kablosunu hdmiyi falan çıkartıp Power tusuna 10-15 kere basın

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Umut Aydugan
Hmm en iyisi o zaman garanti servisine göndermek böyle kullanmanız doğru olmaz. Sizi çarpamayacak kadar çok zayıf (watt gücü olmayan) statik elektrik anakart başta olmak üzere, RAM, işlemci, HDD, SSD, ekran kartı, vb. içinde chip'leri içeren tüm PC parçalarına zaman içinde büyük zararlar verip statik elektrik varlığında onları bozabilir, Sorumluluk size ait kullanıp kullanmamak dikkat edin.
Garantsi bitti, yine de tamir ederler mi? Evde ben kendim halledemez miyim? Son olarak parcalara zarar vermesin diye cikarmalimiyim?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Psu kablosunu hdmiyi falan çıkartıp Power tusuna 10-15 kere basın
Butun kablolari cekip denedim,olmadi.

🃏JOKER🃏

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
34,906
İsim
Mert Can Ergün
Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
baris
İlgilendiği Kategoriler
İşletim Sistemi
Öncelikle herseyi sök anakartı karton uzerinde uzay kurulumu yap.
Karton olması şart statik elektrik akımı ile kartı felan yakarsın. Sonra bir kontrol kalemi al elıne psu ya dokundur ve çek. Tabiiki bu olayı dikkatli yap.
Ufak bir kıvılcım görürsen psu da kacak var yenisini alıcaksın demek oluyor.

Top Bottom