Neler Yeni

Anakartlar ile ilgili genel bilgiler.

KaraKartall

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
558
İsim
Emre Altun
Arkadaşlar Merhaba. İnternette işlemci ve ekran kartı ile alakalı bir çok anlaşılır net bilgiler bulunuyor. Benim de az çok bilgim var. Ancak anakart ile ilgili maalesef diğer iki bileşene göre daha zayıf. Şimdi sorularım şunlar. Benim anakartımdan yola çıkacak olursak. Halihazırda Asus Tuf Gaming B660M-E D4 (LGA-1700) kullanmaktayım.

- Şimdi bu anakart hangi işlemciler ile tam uyumludur?
- Örnek olarak ben bu anakarta i9 13900K alsam tam performans çalışacak mı bunu nasıl anlayabilirim?
-Bu anakarta hangi tür işlemcileri takamam?
- Anakartta PSU önemli midir?
- Anakartlarda B450-B550-B660- Z790 gibi rakamlar neyi ifade ediyor?
- Soket yapısı LGA 1700 ne demek? Rakam yükseldikçe desteklediği işlemciler de fazlalaşıyor mu?
- İntel 14.nesil işlemciler çıktığında bu anakarta uyumlu olacak mı yoksa anakartlarda 2-3 sene içinde eskiyor mu, yoksa güncelleme ile uzun süre destek veriliyor mu?

Bu ve benzeri soruların cevaplarını öğrenmek istiyorum. Bilgili arkadaşlar net olarak bildiklerini yazarsa sevinirim.

imribiy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Hardware, operating systems, overclocking, mountaineering, simracing, motorsports
Steam
imribiy
Twitter
imribiy
Discord
dsc.gg/xos, imribiy#0001
- Şimdi bu anakart hangi işlemciler ile tam uyumludur?
Bios güncellemesi yaptığında linkteki işlemcilerle uyumlu.

- Örnek olarak ben bu anakarta i9 13900K alsam tam performans çalışacak mı bunu nasıl anlayabilirim?

Overclock yapmadığın sürece Z790'da ne performans alıyorsan bunda da aşağı yukarı aynı performansı alırsın. B660 çipsette overclock olmuyor (bazı modellerde BCLK aracılığıyla yapılabiliyor ama o başka bir mevzu)

- Anakartta PSU önemli midir?
Bu anakartta 2x4 pin cpu güç girişi var, bunu güncel eli yüzü düzgün psuların tahminimce hepsi karşılar. Üst düzey anakartlarda 2x8 pin cpu güç girişi oluyor, onu her psu desteklemeyebiliyor.

- Anakartlarda B450-B550-B660- Z790 gibi rakamlar neyi ifade ediyor?

Çipset numarası. AMD tarafında A..20 çipsetli anakartlarda overclock yapılamaz. Intel tarafında Z ile başlamayan anakartlarda overclock yapılamaz. (Bazı istisnalar iki tarafta da mevcut, ama istisnalar kaideyi bozmaz)
Bu çipset farkları genellikle bağlantı seçeneklerine ve işlemcinin pci kanallarıyla olan kanal sayısına etki eder.

- Soket yapısı LGA 1700 ne demek? Rakam yükseldikçe desteklediği işlemciler de fazlalaşıyor mu?
Hayır, o soketteki işlemcileri destekler sadece. Pin sayısı soket değiştikçe değişir.

- İntel 14.nesil işlemciler çıktığında bu anakarta uyumlu olacak mı yoksa anakartlarda 2-3 sene içinde eskiyor mu, yoksa güncelleme ile uzun süre destek veriliyor mu?

Bir süredir gündemden uzağım, Intel tarafından resmi bir açıklama geldi mi bilmiyorum ama geleneksel Intel geleneği ve bazı sızıntılara göre 14. nesil farklı bir soket kullanacak diyolla.

KaraKartall

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
558
İsim
Emre Altun
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bir süredir gündemden uzağım, Intel tarafından resmi bir açıklama geldi mi bilmiyorum ama geleneksel Intel geleneği ve bazı sızıntılara göre 14. nesil farklı bir soket kullanacak diyolla.
Şimdi ben su an piyasadaki en iyi en pahalı anakartı da alsam. 14. Nesil çıktığında soket yapisi degistiği için her türlü anakartımı degiştirmem mi gerekecek yani?

imribiy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Hardware, operating systems, overclocking, mountaineering, simracing, motorsports
Steam
imribiy
Twitter
imribiy
Discord
dsc.gg/xos, imribiy#0001
Şimdi ben su an piyasadaki en iyi en pahalı anakartı da alsam. 14. Nesil çıktığında soket yapisi degistiği için her türlü anakartımı degiştirmem mi gerekecek yani?
İlk mesajımda yazdığım gibi Intel tarafından resmi bir açıklama geldi mi bilmiyorum. Ama soket tipi aynı kalsa bile Intel bir şekilde desteği kesip 3 nesil ard arda aynı soketi kullanmıyor (geçmişte 1151 sokette kalmasına rağmen 1151 ve 1151 v2 diye iki saçma soket oluşturmuştu)
Bence geleneği bozmayıp 14. nesilde artık 2 yaşına basmış LGA1700 soketini bırakacaktır. Uzun platform desteği konusunda AMD önde o konuda.

KaraKartall

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
558
İsim
Emre Altun
İlk mesajımda yazdığım gibi Intel tarafından resmi bir açıklama geldi mi bilmiyorum. Ama soket tipi aynı kalsa bile Intel bir şekilde desteği kesip 3 nesil ard arda aynı soketi kullanmıyor (geçmişte 1151 sokette kalmasına rağmen 1151 ve 1151 v2 diye iki saçma soket oluşturmuştu)
Bence geleneği bozmayıp 14. nesilde artık 2 yaşına basmış LGA1700 soketini bırakacaktır. Uzun platform desteği konusunda AMD önde o konuda.
Yani söylentiler doğru olur geleneği bozmasa şu an elimizdeki anakartlar ile 14. Nesil bir işlemci hiçbir türlü kullanılamayacak.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki anakart ile ekran kartının uyumu nasıl olmalı? Hangi ekran kartını hangi anakartlarda uyumlu çalistigini nerden anlayabiliriz? Ben bu anakarta rtx 4090 alıp direkt takabiliyor muyum? Uygun psu ile?

imribiy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Steam
imribiy
Twitter
imribiy
Discord
dsc.gg/xos, imribiy#0001

KaraKartall

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
558
İsim
Emre Altun
Anladım sanirim sadece işlemci uyumsuzlaşıyor zaman geçince. Ekran kartlarındaki girişler genel olarak standart mı yoksa 2-3 seneye onlar da değisiyor mu? Mesela 6000 serisi ekran kartlari cikinca ne olur durum?

Top Bottom