Neler Yeni

Anakartta CPU ışığı yanıyor, monitöre görüntü gelmiyor

Bupper

80+
Merhaba, anakartımın CPU ışığı yanıyor, klavyenin ışıkları yanıyor fakat kullanamıyorum ve monitörüme görüntü gelmiyor. Gece 01:30 gibi bilgisayarımı kullanıyordum ve hiçbir sorun yoktu. Tam olarak ne yapmalıyım acaba?

Her şeyi sıra sıra anlatmam gerekirse eğer kasanın power tuşundan bilgisayarımı açmaya kalktım. Kasaya güç geldi, ekran kartı, işlemci fanı ve kasa fanları çalıştı. Klavyemin ışıkları yandı. Baktım monitörde görüntü yok kasadaki restart tuşu ile yeniden başlatmayı denedim ve bir şey olmadı. Ben de power tuşuna basılı tutarak sistemi kapattım. PSU'yu arkadaki düğmesinden kapatıp biraz bekleyerek tekrar sistemi çalıştırmayı denedim ve monitöre yine güç gelmemişti. Kasanın içine sorun ne diye bakarken de anakarttaki CPU ışığının yandığını gördüm ve sistemi kapattım.

Sistem Bilgileri:
RAM: Crucial Ballistix 16GB 2*8 DDR4-3600
SSD ve HDD modeli: SanDisk Ultra M.2 NVMe 3D 500 GB SSD, Seagate 1 TB
Ekran kartı: MSI Radeon 550 2GT LP OC
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max
İşlemci: AMD Ryzen 3600

meth4sX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
167
İsim
ahmet alaca
Ramleri söküp tak. Olmazsa tek tek takarak da dene.

Bupper

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İşlemciyi tak çıkar yaptım. Başta yine ışık yandı. Sonra bir kaç kere yanıp söndü ve monitöre görüntü geldi. Ekranda cmos sıfırlandı, işlemci ve ram değiştirildi gibi şeyler yazdı siyah ekranda tam olarak okuyamadım. Açılınca bi kapatıp tekrar açmayı deneyim dedim sorun tamamen çözüldü mü diye anlamak için kapatırken sanki shutdown yemiş gibi pat diye kapandı ve kapanırken fanların hızı sona çıktı. Sonra tekrar açıyım dedim ve yine aynı şeyler oldu ama bu sefer ben kapatamadan shutdown yedi.

Ne yapabilirim ya sorun ne anlamıyorum

tümen

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,958
İsim
tümen dağ
Bios a giriliyor mu

tümen

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,958
İsim
tümen dağ
Deneyeyim bilgisayarı tekrar açmayı ama korkuyorum. Ve biosta ne yapacagımı da söylerseniz eğer shutdown yemeden yapmaya çalışırım
Bios güncellemeyi deneyebilirsin diycektim
Benimde beyaz ışık sorunum vardı böyle çözmüştüm

Bupper

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Cpu ışığı bir kaç kere yanıp söndükten sonra pc açılıyor fakat 1-2 dakika sonra shutdown yiyor tamamen.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İşlemciyi ve ramleri tak çıkar yaptım. Cmos ile bios sıfırladım. Sonra sistemi başlattım, cpu ışığı birkaç kere yanıp söndü ve monitöre görüntü geldi. Sonra yine her şey kapandı. Bunun üzerine kasayı tek başına duvardaki bir prize taktık ve yaklaşık olarak 7-8 dakika çalıştı. Ondan sonra bir anda fanlar hızlandı ve her şey yine tak diye kapandı.

Son düzenleme:

Burakkk41

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Burak Akdeniz
Nerdeyse aynı sorun bende de var ben yeni anakart da aldım işlemciyi farklı 2 işlemci ile denedim hala aynı sorun var delirecem!!! Yok bilen bunun çözümü pc açılmıyorki formatda denim bilgsayara açıyorum fanlar nerdeyse son hızla çalışıyor kasanın güç düğmeleri çalışmıyor klaveye ve fare çalışmıyor. Pc arızya düştümü sorun bunlar bazen açılıyor o da maks 5dk sürmeden arızaya düşüyor nedir bunun çözümü

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,759
Üyeler
156,521
Son üye
Baykanr10
Top Bottom