Neler Yeni

Arctic Freezer 34 eSports DUO inceleme / Ryzen 5 3600 Undervoltage Değerleri

scarius

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
54
İsim
mesut taş
Ryzen 5 3600 işlemcili DA-2 Sistemi aldığımda işlemcinin fazla ısındığını duymuştum. Ancak sadece oyun oynayacağımı ve bir süre sonra kule tipi soğutucu alacağımı düşünerek bu konu üzerinde çok fazla durmadım. Şunu da belirtmek isterim sistemden çok memnunum.
Sistemi ilk kullanıp testleri yaptığımda haziran ayında Mersin gibi sıcak bir yerde klimasız odadaydım. İlk yaptığım OCCT 5 dk lık test sonucunda işlemcim 95-96 dereceyi görüyordu. PUBG de oyunun 15. dakikasında 87-88 dereceleri görüyordum.
Uzun bir süre undervoltage üzerine araştırma yaptım. Son olarak en stabil değerleri şu şekilde buldum:

WhatsApp Image 2020-10-12 at 23.00.26.jpeg

Bu ayarları 0.15-0.2 olarak da kullanabilirsiniz performans farkı çok fazla olmuyor ve daha serin çalışıyor diyebilirim.
4 ay bu ayarlarda kullandım. Hiçbir sorun yaşamadım. Bu şekilde Yaptığım OCCT testi:

1 uv 6 dk avg 57db boşta 52c 53 db.png

VDDCR CPU Voltage değeri auto da iken OCCT tesi sonucu :

auto 6dk avg 57db boşta 55db 52c.png

Ve nihayet Arctic Freezer 34 eSports DUO aldım. MX-4 Termal macunla montajını yaptım. Sonuçlardan çok memnunum. VDDCR CPU Voltage değeri auto ayarda yaptım testi. Önceki 2 OCCT testi 6 dk yaptığım halde soğutucudan sonraki testi 26dk ya kadar uzattım ve sonuçlar :

Arctic Freezer 34 eSports DUO inceleme  Ryzen 5 3600 Undervoltage Değerleri.png

Almak isteyenlerin tereddüt etmesinde gerek yok. Sormak istediğiniz sorulara kendi deneyimlerimden bildiğim kadar cevap vermeye çalışırım. Umarım almak isteyenlere bir rehber olmuştur. İyi forumlar

Ekler

• WhatsApp Image 2020-10-12 at 23.00.26.jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-12 at 23.00.26.jpeg
    167.9 KB · Hit: 130
Son düzenleme:

$ilent

80+ Titanium
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
En İyi Cevap
2
Artık o soğutucu fiyatını haketmiyor ve pek bulunmuyor :D.

$ilent

80+ Titanium
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
En İyi Cevap
2

TanerO

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Taner
Ryzen 5 3600 işlemcili DA-2 Sistemi aldığımda işlemcinin fazla ısındığını duymuştum. Ancak sadece oyun oynayacağımı ve bir süre sonra kule tipi soğutucu alacağımı düşünerek bu konu üzerinde çok fazla durmadım. Şunu da belirtmek isterim sistemden çok memnunum.
Sistemi ilk kullanıp testleri yaptığımda haziran ayında Mersin gibi sıcak bir yerde klimasız odadaydım. İlk yaptığım OCCT 5 dk lık test sonucunda işlemcim 95-96 dereceyi görüyordu. PUBG de oyunun 15. dakikasında 87-88 dereceleri görüyordum.
Uzun bir süre undervoltage üzerine araştırma yaptım. Son olarak en stabil değerleri şu şekilde buldum:

Alıntıyı görüntüle

Bu ayarları 0.15-0.2 olarak da kullanabilirsiniz performans farkı çok fazla olmuyor ve daha serin çalışıyor diyebilirim.
4 ay bu ayarlarda kullandım. Hiçbir sorun yaşamadım. Bu şekilde Yaptığım OCCT testi:

Alıntıyı görüntüle

VDDCR CPU Voltage değeri auto da iken OCCT tesi sonucu :

Alıntıyı görüntüle

Ve nihayet Arctic Freezer 34 eSports DUO aldım. MX-4 Termal macunla montajını yaptım. Sonuçlardan çok memnunum. Önceki 2 OCCT testi 6 dk yaptığım halde soğutucudan sonraki testi 26dk ya kadar uzattım ve sonuçlar :

Alıntıyı görüntüle

Almak isteyenlerin tereddüt etmesinde gerek yok. Sormak istediğiniz sorulara kendi deneyimlerimden bildiğim kadar cevap vermeye çalışırım. Umarım almak isteyenlere bir rehber olmuştur. İyi forumlar
kasa hangi kasa bende aldım sığdımı

kandes22

80+ Platinum
En İyi Cevap
13
Bu işte terslik var.

57W güç tüketimi, 0.975V ile stok fan bile olsa 90 derece olmaz.

scarius

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
54
İsim
mesut taş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Artık o soğutucu fiyatını haketmiyor ve pek bulunmuyor :D.
ben öyle düşünmüyorum. çünkü onunla beraber diğer soğutucuların da fiyatı artıyor :D
bana göre düşük seviye sıvı soğutmadan daha iyi diyebilirim. hem kalite hem uygun fiyat bulmak zaten zordur
Mesaj otomatik birleştirildi:

kasa hangi kasa bende aldım sığdımı
kasa imzamda var. CORSAIR Carbide Serisi SPEC-DELTA RGB Tempered Glass 650W 80+ USB 3.0 Mid Tower Kasa
gayet rahat sığdı.

TanerO

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Taner
ben öyle düşünmüyorum. çünkü onunla beraber diğer soğutucuların da fiyatı artıyor :D
bana göre düşük seviye sıvı soğutmadan daha iyi diyebilirim. hem kalite hem uygun fiyat bulmak zaten zordur

kasa imzamda var. CORSAIR Carbide Serisi SPEC-DELTA RGB Tempered Glass 650W 80+ USB 3.0 Mid Tower Kasa
gayet rahat sığdı.
benim game booster gbl 06

galba sığmıyo

scarius

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
54
İsim
mesut taş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

kandes22

80+ Platinum
En İyi Cevap
13
Bahsettiğiniz çok bildiğim bir konu değil o yüzden yorum yapamayacağım :D

Garip.

BIOS üzerinden yaptığın ayara göre 0.975V olması lazım işlemcinin ama şuan 1.35V.

scarius

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
54
İsim
mesut taş
Bu işte terslik var.

57W güç tüketimi, 0.975V ile stok fan bile olsa 90 derece olmaz.
O sonuç dediğim gibi haziran ayı mersin belki o yüzden olabilir :D

Garip.

BIOS üzerinden yaptığın ayara göre 0.975V olması lazım işlemcinin ama şuan 1.35V.
1.35 olan yer hiç değişmiyordu ki ne yazarsam yazayım öyle yazıyordu.

kandes22

80+ Platinum
En İyi Cevap
13
O sonuç dediğim gibi haziran ayı mersin belki o yüzden olabilir :D

1.35 olan yer hiç değişmiyordu ki ne yazarsam yazayım öyle yazıyordu.

Test yaparken CPU-Z resmi atar mısın?

scarius

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
54
İsim
mesut taş
Top Bottom