Neler Yeni

Yardım Arctic Liquid Freezer 360 Uğultu Sesi

kaan0513

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
222
İsim
Kağan UĞURLU
Merhaba arkadaşlar, inventus indiriminden Arctic sıvı soğutma almıştım. Videodaki uğultu sesi geliyor. Kullanan kişilerde böyle bir sorunu olan var mı? Ya da bu ses anakartın VRM'lerinden geliyor olabilir mi?

• Beğen
Reaksiyonlar: ramo

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,996
İsim
Hasan
Ortadaki fanın PWM kablosunu anakarta diğer ikisinden ayrı olarak bağla ve biostan fan hızını farklı hızda çalışacak şekilde ayarla. Hepsi aynı hızda dönünce rezonans yapıyordur. Uğultuyu kaç RPM'de yaptığını tespit edip o hızda sabit kalmamasını da ayarlayabilirsin biostan.

kaan0513

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
222
İsim
Kağan UĞURLU
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ortadaki fanın PWM kablosunu anakarta diğer ikisinden ayrı olarak bağla ve biostan fan hızını farklı hızda çalışacak şekilde ayarla. Hepsi aynı hızda dönünce rezonans yapıyordur. Uğultuyu kaç RPM'de yaptığını tespit edip o hızda sabit kalmamasını da ayarlayabilirsin biostan.
Ortadaki fan derken, sıvı soğutucunun mu? Bir de öyle olsa bile ses fandan değil pompadan geliyor gibi.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,996
İsim
Hasan
Ortadaki fan derken, sıvı soğutucunun mu? Bir de öyle olsa bile ses fandan değil pompadan geliyor gibi.
Aynen radyatör üzerindeki 3 fandan bahsediyorum. Sen bios'a gir fan hızı ayarlama yerini bul. Önce pompa hızıyla biraz oyna. Arttırıp azalt seste değişme olacak mı diye bak. Sonra pompayı maximum hıza çek öyle kalsın ve fanların hızıyla oyna artıp azalıyor mu kontrol et. Bu tarz uğultular genelde fan rezonans kaynaklı olur.

kaan0513

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
222
İsim
Kağan UĞURLU
Aynen radyatör üzerindeki 3 fandan bahsediyorum. Sen bios'a gir fan hızı ayarlama yerini bul. Önce pompa hızıyla biraz oyna. Arttırıp azalt seste değişme olacak mı diye bak. Sonra pompayı maximum hıza çek öyle kalsın ve fanların hızıyla oyna artıp azalıyor mu kontrol et. Bu tarz uğultular genelde fan rezonans kaynaklı olur.
Arctic te pompa ayarını kendi yapıyor. Fan %40 üstüne çalıştığında pompa kendisi full çalışıyor. Biostan fan ayarı yapabiliyorum. O da pek çözüm olmadı.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,996
İsim
Hasan
Arctic te pompa ayarını kendi yapıyor. Fan %40 üstüne çalıştığında pompa kendisi full çalışıyor. Biostan fan ayarı yapabiliyorum. O da pek çözüm olmadı.
Çözüm olması için demiyorum sorunu tespit etmek için fan hızlarıyla oyna. Sadece soğutucu fanlarından değil kasa fanlarından da gelebilir.

Pompa fanı kendi ayarlaması bir şey fark etmiyor. Sen kendin maximuma çekip uğultu nereden geliyor önce onu tespit et.

Çözüm sonra.

Nquyen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,343
İsim
Selim
Çözüm olması için demiyorum sorunu tespit etmek için fan hızlarıyla oyna. Sadece soğutucu fanlarından değil kasa fanlarından da gelebilir.

Pompa fanı kendi ayarlaması bir şey fark etmiyor. Sen kendin maximuma çekip uğultu nereden geliyor önce onu tespit et.

Çözüm sonra.
Sorun orada zaten tek kablo oluyor tek ayar var farklı farklı kablolardan ayrı ayrı hız ayarı yapılmıyor ayrıca bende de aynı soğutucu var full devirde garip ses çıkarıyordu kasayı ters düz yaptım pompa tak çıkar filan sonra düzeldi.

kaan0513

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
222
İsim
Kağan UĞURLU
Sorun orada zaten tek kablo oluyor tek ayar var farklı farklı kablolardan ayrı ayrı hız ayarı yapılmıyor ayrıca bende de aynı soğutucu var full devirde garip ses çıkarıyordu kasayı ters düz yaptım pompa tak çıkar filan sonra düzeldi.
Kasayl ters düz yaptım derken hocam?

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,980
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Arctic fanlarının kronik sorunu. Ucuz olmalarının bir bedeli gibi düşün. Sadece belli devirlerde yapar bunu her devirde yapmaz yapmadığı devir aralıklarında çalıştırman gerek.

kaan0513

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
222
İsim
Kağan UĞURLU
Arctic fanlarının kronik sorunu. Ucuz olmalarının bir bedeli gibi düşün. Sadece belli devirlerde yapar bunu her devirde yapmaz yapmadığı devir aralıklarında çalıştırman gerek.
Hocam söyleki daha önce amazondan aldığım arcrit p12 fanlarımı çok uzun süre farklı soğutucularda kullandım. Hiç
Bu şekilde bir sorunla karşılaşmadım açıkçası.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,980
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Hocam söyleki daha önce amazondan aldığım arcrit p12 fanlarımı çok uzun süre farklı soğutucularda kullandım. Hiç
Bu şekilde bir sorunla karşılaşmadım açıkçası.
Benim Arctic sıvı soğutmada da var aynı olay.

Nquyen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,343
İsim
Selim
Kasayl ters düz yaptım derken hocam?
Kasayı salladim sonra tepe taklak getirdim sağ sola salladım en son eski konumuna getirdim ondan sonra pompayı Çin'den aldığım am5 brakedi takmak için söktüm ve sistemi çalıştırınca sesin olmadığını fark ettim. Tabii bundan önce bu sesi duyduğum da kasayı 45 50 derece yana yatırıyordum ses kesiliyordu daha sonra eski dikey haline getirdigim de ses devam ediyordu 🤷 şuan çok şükür sıkıntı yok ama 7500f işlemcide de cine24 1.4v da 80 derece görüyor tabii kasam akvaryum ve içinde fan yok ayrıca oda sıcaklığı 32 derece seviyelerinde belki ondan sıcak çalışıyor

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
937,502
Üyeler
147,364
Son üye
erenztrk52
Top Bottom