Neler Yeni

Arızalı MSI RTX 3060 Ekran Kartına Yetkili Serviste Sorunsuzdur Denildi

1 yıldır MSI RTX 3060 Ventus XS OC 12GB kullanmaktayım. Fakat son 1 ayda oyunlarda rastgele kapanmalar ve DirectX hataları alıyorum. Vatan Bilgisayara gidip servise yolladım fakat bana kartın sorunsuz olduğunu ve güncel driverları kurduklarını söylediler.

Yaşanan sorunlardan bir kaçı şöyle:
  1. Street Fighter 6'da Fatal D3D error (25) DXGI_ERROR_DEVICE_HUNG
  2. 3DMark Time Spy benchmarkında IDXGISwapChain : : Present Failed
  3. RDR2'de ERR_GFX_STATE
  4. Bannerlord 2'de ise D3d_device_content ve Direct3D 11 device has been removed or reset
  5. Forza Horizon 5'de hata mesajı olmadan kapanması (Event Viewer'da 0xc0000005 kodlu bir hata gözüküyor tabi)
Denediğim çözümler de:
  • Windows 11 ve Windows 10 temiz format atılarak denendi
  • Ekran kartı sürücüleri DDU ile kaldırılıp farklı sürümler denendi
  • Uyumluluk ayarları değiştirildi
  • MSI Afterburner gibi 3rd Party Uygulamalar kapatıldı
  • Windowed, Fullscreen ve Borderless Window seçenekleri ayrıca denendi
  • Oyun ayarları Low grafiklere çekildi
Bu çözümler maalesef işe yaramadı. Sizce ekran kartı arızası mı var yoksa başka çözümler mi denemeliyim ? Ekran kartım nedense kronik arızalıymış gibi geliyor bana. Teşekkürler şimdiden...

Sistem -> i5 13400F İşlemci - Gigabyte B760M DS3H DDR4 Anakart - 2x8 GB HyperX Beast 3200Mhz Ram - Corsair 550W 80+ Bronze PSU

Ahmet Kocar

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
385
İsim
Ahmet Kocar
Furmarkta çökme yaşanıyor mu? Ekran kartı ram hatası olsa ekranın bozulur, görüntüler pixelleşir, çizgiler falan çıkar. Sorununun kaynağı psu ise oyunlar çöker, oyun hata verip kapanır. Yeni bir psu alıp denemende fayda var. Baktın psu'dan değil iade edersin yeni aldığın psu'yu.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Furmarkta çökme yaşanıyor mu? Ekran kartı ram hatası olsa ekranın bozulur, görüntüler pixelleşir, çizgiler falan çıkar. Sorununun kaynağı psu ise oyunlar çöker, oyun hata verip kapanır. Yeni bir psu alıp denemende fayda var. Baktın psu'dan değil iade edersin yeni aldığın psu'yu.
Furmarkı 20 30 dk çalıştırdım ve çökme olmadı. Dediğiniz çizgiler Sonic Generations'da ve adını hatırlayamadığım bir kaç oyunda ekranda anlık çıkıp kayboluyor. PSU yüzünden bilgisayar tamamen kapanmaz mıydı bilmiyorum ama deneyebilirim PSU değiştirmeyi

Ahmet Kocar

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
385
İsim
Ahmet Kocar
Furmarkı 20 30 dk çalıştırdım ve çökme olmadı. Dediğiniz çizgiler Sonic Generations'da ve adını hatırlayamadığım bir kaç oyunda ekranda anlık çıkıp kayboluyor. PSU yüzünden bilgisayar tamamen kapanmaz mıydı bilmiyorum ama deneyebilirim PSU değiştirmeyi
Psu aşırı watt çekilen durumlarda ekran kartına giden enerjiyi kesiyor olabilir bu sebepten oyunların çöker. Psu kaç watt'dı? Psu arızası gibi geliyor bana.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,523
İsim
Emre Zengin
1 yıldır MSI RTX 3060 Ventus XS OC 12GB kullanmaktayım. Fakat son 1 ayda oyunlarda rastgele kapanmalar ve DirectX hataları alıyorum. Vatan Bilgisayara gidip servise yolladım fakat bana kartın sorunsuz olduğunu ve güncel driverları kurduklarını söylediler.

Yaşanan sorunlardan bir kaçı şöyle:
  1. Street Fighter 6'da Fatal D3D error (25) DXGI_ERROR_DEVICE_HUNG
  2. 3DMark Time Spy benchmarkında IDXGISwapChain : : Present Failed
  3. RDR2'de ERR_GFX_STATE
  4. Bannerlord 2'de ise D3d_device_content ve Direct3D 11 device has been removed or reset
  5. Forza Horizon 5'de hata mesajı olmadan kapanması (Event Viewer'da 0xc0000005 kodlu bir hata gözüküyor tabi)
Denediğim çözümler de:
  • Windows 11 ve Windows 10 temiz format atılarak denendi
  • Ekran kartı sürücüleri DDU ile kaldırılıp farklı sürümler denendi
  • Uyumluluk ayarları değiştirildi
  • MSI Afterburner gibi 3rd Party Uygulamalar kapatıldı
  • Windowed, Fullscreen ve Borderless Window seçenekleri ayrıca denendi
  • Oyun ayarları Low grafiklere çekildi
Bu çözümler maalesef işe yaramadı. Sizce ekran kartı arızası mı var yoksa başka çözümler mi denemeliyim ? Ekran kartım nedense kronik arızalıymış gibi geliyor bana. Teşekkürler şimdiden...

Sistem -> i5 13400F İşlemci - Gigabyte B760M DS3H DDR4 Anakart - 2x8 GB HyperX Beast 3200Mhz Ram - Corsair 550W 80+ Bronze PSU
OCCT adlı programı indirip PSU'yu Stability Test sekmesinden Power testine sok bakalım. Bir de RAM'lerin XMP'si açık durumdaysa kapatıp test et tekrardan.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Psu aşırı watt çekilen durumlarda ekran kartına giden enerjiyi kesiyor olabilir bu sebepten oyunların çöker. Psu kaç watt'dı? Psu arızası gibi geliyor bana.
Yeni PSU taktım 700 watt ve onda da crash yedim. Ekran kartı bozuktur diyemez miyiz hala ? Farklı ram takarak da denedim + XMP kapattım.
IMG-20240525-WA0025.jpeg

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
962,333
Üyeler
151,883
Son üye
yusufaltuntas
Top Bottom