Neler Yeni

Arkadaşlar diş hekimi korkum var.

Esgehtt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
..ç11
17 yaşındayım diş hekimi fobimi hiç yenemiyorum.Hayatımda sadece 2 kere dişim çok fazla ağradığı için gittim.Geri kalanında da çürükleri temizlemek için ne zaman gittiysem korkarak heyecandan nefessiz kalıp iptal edip eve döndüm.Şuan 5 tane çürük dişim var.3 tanesi çekilmeli 2 tanesi de temizlenmeli.Ne zaman ağrıyıcağınu bilmiyorum.Sizce ağradığı zaman ölmek çözüm olurmu?

HamsiKraker

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,377
İsim
Emre Yılmaz
Eğer maddi imkanın varsa uyutularak diş tedavini yaptırabilirsin. Diş hekimi fobisi olanlar için çok iyi yöntem ama tabi fiyatı da pahalı. Ama en azından sağlıklı olmak için veriyorsun parayı

NightWish2434

80+ Silver
17 yaşındayım diş hekimi fobimi hiç yenemiyorum.Hayatımda sadece 2 kere dişim çok fazla ağradığı için gittim.Geri kalanında da çürükleri temizlemek için ne zaman gittiysem korkarak heyecandan nefessiz kalıp iptal edip eve döndüm.Şuan 5 tane çürük dişim var.3 tanesi çekilmeli 2 tanesi de temizlenmeli.Ne zaman ağrıyıcağınu bilmiyorum.Sizce ağradığı zaman ölmek çözüm olurmu?
valla ben ağzıma metal sokulmasından bile çok korkuyordum bi dişim ağrıdı gittim dolgu yaptırmak zorunda kaldım. özele gitmiştim acil diye 40dk felan sürdü. sonra 4 çürük olduğunu öğrendim 1 yapılmıştı ağrımadan 2. aldım çok derin değildi devlete gittim 10 dakikada tertemiz yaptı 3 ve 4 e gidicem

Omnissiah

80+ Bronze
gece benim gibi diş ağrısından yatakta kıvranıp taksiyle hastane ara bak bakalım dişçi fobin daha kalıyormu. Bide bu yaşında 3 dişin çekilecek umarım bundan sonra diş sağlığına önem verirsin.

Not:10'dan fazla dolgu, iki kanal geçirdim ağzıma sayısız iğne yapıldı ona rağmen daha işlem yapılacak, artık daha fazla bekleme git.

Son düzenleme:

DefKot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,821
İsim
DefKot
Abartılacak bir şey yok alt üstü darbeli matkapla çürük dişlerini temizliycekler

images (4).jpeg

Bu yazı içeriği sadece şaka amaçlıdır. Bu paylaşım içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Esgehtt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
..ç11
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
gece benim gibi diş ağrısından yatakta kıvranıp taksiyle hastane ara bak bakalım dişçi fobin daha kalıyormu. Bide bu yaşında 3 dişin çekilecek umarım bundan sonra diş sağlığına önem verirsin.

Not:10'dan fazla dolgu, iki kanal geçirdim ağzıma sayısız iğne yapıldı ona rağmen daha işlem yapılacak, artık daha fazla bekleme git.
bir şey demeyi unuttum en son 2 ay önce birtane dişimi dolgu yaptırdım.röntgen de çektirdim,Dişlerimin çok feci durumda olduğunu öğrendim.Hatta bir tane dişimin ameliyat olunması gerektiğini söyledi doktor.O günden beri hatırladıkça.Hayattan soğuyorum

Omnissiah

80+ Bronze
bir şey demeyi unuttum en son 2 ay önce birtane dişimi dolgu yaptırdım.röntgen de çektirdim,Dişlerimin çok feci durumda olduğunu öğrendim.Hatta bir tane dişimin ameliyat olunması gerektiğini söyledi doktor.O günden beri hatırladıkça.Hayattan soğuyorum
o zaman sorman hata ilk randevuda gitmen gerekiyor

2mApoo

80+ Silver
İlk olarak devletin diş hekimleri gayet başarılı ve yeterli (istisnalar hariç)
Eğer çok çok önemli bir müdahale yapmayacaksan ,herhangi bir araştırma yada fakülte hastanesinin diş polikliniğine gitmen yeterli olacaktır.

5 tane çürük dişinin olduğunu söyledin. 3ü çekilecek ve diğerleri temizlenecekmiş.

İlk olarak diş çürük temizlemesi uzun vadede sıkıntılı bir iş. Doktor daha iyi bilir ama o iki dişe de kanal tedavisi uygulamanız daha iyi olacaktır. Geri kalan 3 dişe ise yapabilecek bişey yok çekilmeli.

Zaten muayene dışında müdahale sırasında uyuşturuluyor diş. Herhangi bir ağrı sızı hissetmiyorsun. Ama uyuşturucunun etkisi geçince hassasiyet yada ufak sızlamalar hissedebilirsin. Ama önemsiz bir acıdır. O yüzden korkmana gerek yok. Zaten birkaç defa gidince alışıyorsun.
Bu durumu dişçiye söyleyebilirsin. O da daha hassas ve yavaş davranır korkmaman için.

Tavsiyem :
Diş sorunları sakın erteleme ve gidip bir an önce tedaisini yaptır.
Tedavi sonrası çürümemesi için :

-Günde sabah - öğle - gece yatmadan önce olmak üzere 3 defa fırçala. Sabah ve öğle için florlü , gece için ise florsüz macun kullanabilirsin.
-Mutlaka bir diş ipin olsun ve hiç olmassa 2 günde bir diş ipi yap. Ama dikkat et dolgularına takılırsa yerinde çıkarabilir. (YAŞANDI)
-Bir tane gargara al ve onu da sabah ve gece olmak üzrre kullan.
-Mutlaka yuvarlak uçlu ve aktif kömür içerikli bir fırça kullan
-Ayda iki defa karbonatlı suda fırçanı bir gece beklet. Ve en kötü 6 ayda bir değiştir
-Sakın internetten gördüğün diş beyazlatma uygulamarıını yapma.
-6 ayda bir ücretsiz bir şekilde devlet hastanesinde diş taşını temizlet. Rahatladığını hissedeceksin.

DİŞ ACISI VE AŞK ACISI KADAR HİÇBİR ACI BENİ YENEMEDİ :D Özellikle diş acısııı çok kötü bir durum. Bence yaşamamak için elinizden geleni yapın :D

(2 adet kanal tedavisi uygulandı. Onun dışında herhangi bir sorunum yok. İstediğini sorabilirsin)

HamsiKraker

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,377
İsim
Emre Yılmaz
İlk olarak diş çürük temizlemesi uzun vadede sıkıntılı bir iş. Doktor daha iyi bilir ama o iki dişe de kanal tedavisi uygulamanız daha iyi olacaktır. Geri kalan 3 dişe ise yapabilecek bişey yok çekilmeli.
Bu bilgi haricinde gerisi başarılı diyebilirim. Diş eğer kanal tedavisi yapılmadan kurtarılabiliyorsa daha iyi daha sağlıklı olur.

Bir de florsuz diş macunu tavsiye etmiyorum

2mApoo

80+ Silver
Bu bilgi haricinde gerisi başarılı diyebilirim. Diş eğer kanal tedavisi yapılmadan kurtarılabiliyorsa daha iyi daha sağlıklı olur.

Bir de florsuz diş macunu tavsiye etmiyorum
Haklısın knk ama eğer çürük ileri seviye ise köke inmişse işi bitmiş demektir. Kökteki sinirlerin temzilenmesi ve içinin doldurulması lazım. "Yani kanal tedavi."

Florsüz diş macunu çürükler için etkili değil ama gece beyinde biriken flor miktarını en aza indirmek için kullanabilir.

HamsiKraker

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,377
İsim
Emre Yılmaz
Haklısın knk ama eğer çürük ileri seviye ise köke inmişse işi bitmiş demektir. Kökteki sinirlerin temzilenmesi ve içinin doldurulması lazım. "Yani kanal tedavi."

Florsüz diş macunu çürükler için etkili değil ama gece beyinde biriken flor miktarını en aza indirmek için kullanabilir.
Hocam çürük köke inmiş olsa büyük ihtimalle ağrısı olurdu. Ağrısı olmadığı için dolgu dedim tabii ki film çekilir ve dişin canlı olup olmadığını gösteren testlerle karar veriliyor buna. Dolgu ile diş kurtarılırsa ve 10 yıl sonra ağrırsa kanal tedavisi ile çekilmeden tekrar kurtarilabilir. Ama kanal yapılan diş 10 yıl sonra ağrırsa büyük ihtimalle çekime gidiyor. Kanal tedavisi yenileme tedavisi de bu vakalarda yüksek oranda başarısız oluyor

Diş macunu ile kana geçen flor o kadar az ki aslında. Çünkü biz dişimizi fırçalıyoruz ve tükürüyoruz. Biz Türk milletinde olan çay alışkanlığına bakacak olursak çaydan daha çok flor alıyoruz sistemik olarak. Tükürmeyi öğrenen çocukluk yaşından itibaren güvenle florlu diş macunu kullanabilirsiniz. Vücuda geçişi sadece macunu yutmayla olur. Çalkalayıp tükürünce çok önemsiz bir miktar ağız içinde kalır ve bu da dişleri korur. Hatta bazı diş hekimleri sadece macunu tükürün ağzınızı çalkalamayın diye öneriyor. Yüksek çürük riski olan kişilerde işe yarayan bir yöntem olarak gösteriliyor.

Top Bottom