Neler Yeni

İnceleme ASRock B560M PRO4/AC İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bu inceleme yazımızda AsRock B560M PRO4/AC anakart incelemesini ve genel olarak özelliklerini, bizleri kurulumunu yaptıktan sonra neler bekliyor onları göreceğiz.

(Telefon tutucum kaybolduğu için, telefonu bir yere sabitleyerek çekmeye çalıştım, kötü çıkmış olabilir. :))

İLK BAKIŞ VE YAŞADIĞIM SORUNUN ÇÖZÜLMESİ
ba5e8d9d-355c-45b8-a0a0-94256b13e25d.jpg

Kurulum için anakartı kutusundan çıkarıp, işlemci plastiğini çıkardığım zaman gördüm ki resimdeki alanda 6 kadar pin sağa sola baya yamulmuş. Kabak çiçeği gibi açılmıştı o alan. Anakartıda uygun fiyata almıştım. Üzüldüm açıkçası iade etmem gerekecek ve aynı özelliklerde bir anakart alamayacağım diye. Üzüntüm geçinde aldım ince küçük düz tornavidamı 30-40 dk iyice uğraşarak pinleri güzelce düzlettim. (Eliniz yatkın değil ve bilginiz yoksa denemeyiniz.) Sisteme taktım, sorunsuz 2-3 saat işlemcim ile birlikte test ettim. Sorun yoktu çok şükür.
Gelelim aldığım firma kısmına. N11 üzerinden DFS Bilgisayar satıcısından aldım. Pinleri düzeltmiştim ama yinede durumu bildirerek böyle bir anakartı nasıl gönderirsiniz gibisinden mesaj attım. Bilgileri dahilinde olmadığını, hemen iade alabileceklerini eğer istersem de pinleri düzeltip gönderebileceklerini söylediler. Stok bittiği için değişim seçeneği yoktu. Mağaza bayağı ilgiliydi.
Sonuç olarak hem işimi gördüm, hem de mağazanın ilgili duırumundan memnun kaldım. Olurda başınıza böyle şeyler gelir diye bu anımı sizlerle paylaştım. Ya bilginiz olup siz düzelteceksiniz yada aldığınız yer iyi ve ilgili bir mağaza olacak. :)

Evvet arkadaşlar AsRock B560M PRO4/AC anakartımızın kutusunun ön kısmına. Standart anakart kutusu şekli ve mATX anakarta göre 2.5 cm büyük olmasıyla standardından azcık büyüktür.
Kutuda pek bir şekil şukul görsellik yok gördüğünüz gibi. Sade ve bir kaç logo eklenmiş.

2d7eeb0b-4532-4518-b537-4f8d71349075.jpg

Kutumuzu arka tarafına geldiğimizde ön yüze göre biraz daha renkli olduğunu görebiliriz. Tüm teknik bilgilerin ve genel özelliklerin bulunduğu ayrıntılı ve resimli güzel bir kutu arkası olmuş.
0a237895-ba96-4309-9797-8ee917a96e5a.jpg

KUTU İÇERİĞİ

1x Anakart

1x Sürücü CD
2x WiFi anteni
1x Sata kablosu
1x Anakart backplate

1x Kullanım klavuzu
IMG_20220223_183315.jpg

GENEL İNCELEME
Genel olarak anakartımıza baktığımızda söyleyebilirim ki, mATX anakartlara göre 2.5 cm gibi bir ebat farklı var. Bundan önceki anakartımda AsRock B450m mATX anakarttı ve bundan daha küçüktü.
Anakartımızda çokça soğutucu bloğu bulunuyor. Yapı olarakta güzel göründüğünü söyleyebilirim.
Bizlere küçük boyutuna göre bol bol özellikler sunan anakartımızın özelliklerine yazımızın devamında daha detaylı değineceğim.

IMG_20220223_183126.jpg

Anakartımızın arka kısmına geldiğimizde ise anakartı nemden kaynaklanan elektriksel kısa devrelere karşı korumak için PCB katmanları arasındaki boşlukları azaltan Yüksek Yoğunluklu Cam Kumaş PCB tasarımı bulunuyor.
IMG_20220223_183216.jpg

PCB nin sol alt kısmına geldiğimizde 5 adet ARGB ışıklandırma bulunuyor. Bunu anakartımızın uygulaması olan AsRock Polychrome ile diğer tüm ARGB ışıklandırmaları kontrol edebiliriz.
IMG_20220223_184203.jpg

Anakartımızın giriş portlarına baktığımızda,
2 adet USB 2.0, 1 adet PS/2 , 1 adet HDMI, 2 adet WiFi anteni, 4 adet USB 3.2 girişleri mevcuttur. En sona baktığımızda, standart mikrofon, kulaklık/hoparlör giriş/çıkışlarımız mevcut.

IMG_20220223_183200.jpg

Sol üst taraftaki bölüm için ayrıntılara girecek olursak, 8 fazlı bir güç tasarımını işlemci soketinin etrafında görüyoruz. Hemen onların arkasında soğutma bloklarını görüyoruz.
Alüminyum bloklar soğutma açısından iyi olduğu kadar , tasarım olarakta güzel görünmektedir.
İki soğutma bloğumuzun arsında anakartımızın 8 pin güç girişi bulunmaktadır.
Son olarak bu kısımdan bahsedeceğimiz bilgi, işlemci soketimiz 10 ve 11. nesil Intel işlemcileri destekler.

IMG_20220223_183146.jpg

Hemen üst sağ kısma geldiğimizde 4 adet çift kanal, 128 GB kadar destek veren, 4800 mHz RAM slotumuz bulunuyor.
Üstte 2 adet CPU fan girişi, hemen altında RGB ve ARGB girişleri bulunuyor. Tabi niraz daha aşağılara baktığımızda anakartımızın 24 pin güç girişi ve USB girişi bulunuyor.
Gözardı etmememiz gereken bir girişimizde, USB3.2 nesil type-C giriş portumuzda mevcuttur.

IMG_20220223_183140.jpg

Solt alt kısmın görseline baktığımızda, ilk olarak göze çarpan soğutma korumalı Yüksek Hızlı M.2 SSD portu bulunmaktadır.
Hemen altında ise, PCI-E 4.0 destekli güçlendirilmiş bir PCI slotu görüyoruz. Bu slotun önemi, AMD ekran kartlarındaki 4.0 destekli anakartlarla gelen performans artışıyla görmekteyiz.
Onun altında gözümüze ilişen, M.2 WİFİ slotunu görüyoruz. Aparatımıza bağlı parçamızdan kablolar WİFİ antenlerine bağlıdır.
Altında standart PCI-E 3.0 slotu görüp, yine onların altında RGB ve ARGB girişlerimiz bulunuyor. Bu anakartımızda 2 RGB , 2 ARGB portu bulunuyor. küçük anakartımız bize dolu dolu özellikler sunuyor.

IMG_20220223_183152.jpg

Son kısmımızda çipset ve üzerinde küçük bir soğutma bloğunu görüyoruz. Altında yine bir M.2 SSD girişi bulunuyor.
IMG_20220223_183131.jpg

Anakart kurulmuş şekilde fotoğrafı.
6a9dde54-215d-49d2-8f3f-b0acbaca898f.jpg

Sağ alt kısımda bulunan anakart ışıklandırması.
cac7d384-0f99-4b58-be4e-83feac461f88.jpg

ANAKART YAZILIM DESTEĞİ

Anakart yazılımımız olan POLYCHROME SYNC programını kendi sitesinden yani www.asrock.com dan, kendi anakartınızın modeline göre indirebilirsiniz.
Yazılım arayüzüne baktığımızda, sade ve şık bir tasarım bizleri karşılıyor.
ARGB portlarını tek tek seçerek veya hepsini birden seçerek aynı anda kontrol edebilirsiniz.

1.PNG

ARGB kontrol modlarına baktığımızda karşımıza bir çok ve bir o kadar da güzel olan seçenekler çıkıyor. Konunun daha altında modlarla ilgili GİFler bırakacağım.
2.PNG

ARGB portlarının kontrolü yanısıra aynı şekilde, programın desteklediği parçaları takarsanız yine program üzerinden parçaların aydınlatmasını kontrol edebilirsiniz.
3.PNG

Ve sadece anakartımızın bir tane programı bulunmuyor tabii ki. Bir çok farklı alanlarda yazılım desteği mevcut. AsRock App Shop programını kendi sitesinden indirerek çeşitli ve yarayışlı programları kullanabilirsiniz.
11.PNG

sdasdasdsı.PNG

Anakart BİOS Menüsü
Bios'a genel olarak F2 tuşuna basarak girilir. Ve girdiğimizde karşımıza kolay şekilde anlaşılacak bios menüsü geliyor.
Burada ram, işlemci, depolama birimlerini görebiliriz. Ayrıca RGB açıp kapatılabilir.

381582de-77de-43b1-bd39-d0599529d328.jpg

Sağ üst köşede bulunan " Advanced Mode " kısmına tıkladığımızda ise karşımıza yeni nesil her anakartta bulunan güncel ve detaylı bir bios menüsü bulunuyor.
Buradan işlemci, ram overclock dahil bir çok detaylı ayarı yapabilirsiniz.

e142b0dd-392b-439d-88ea-3432a1250081.jpg

Yine anakartımızın bios menüsünden RGB kısmına girdiğimizde buradan kontrol edebilir, mod veya renk değişimi yapabiliriz.
101687f8-c716-4ae7-80f3-52adb6fc8893.jpg

Aida64 Bilgileri
Boşta anakartımız 27 derece olup yükteki değerleri ortalama 35-40 derecedir.
111.PNG

112.PNG

ASRock B560M Pro4/ac LGA 1200 Soket Anakart Özellikleri

TEMEL ÖZELLİKLER
TEMEL ÖZELLİKLER

• Yonga Seti Üreticisi: Intel
  • Yonga Seti Modeli: Intel B560
  • İşlemci Mimarisi: Intel Rocket Lake
  • İşlemci Soketi: LGA 1200
  • Windows 11 Desteği: Var
  • Desteklediği Teknolojiler: ASRock Polychrome RGB SyncIntel Boot Guard
  • Intel Management Engine 15Intel OptaneIntel Platform Trust (PTT)
  • Intel Rapid DepolamaIntel Smart SoundIntel Turbo Boost Max 3.0Intel XMP
  • BIOS Hafıza Boyutu: 128 Mbit
  • BIOS Sayısı: 1 adet
  • VRM: 8 faz
  • Yonga Seti Çıkış Yılı: 2021
  • Dahili Grafik: Var

KABLOLU BAĞLANTILAR
KABLOLU BAĞLANTILAR

• USB (Type-A): Var
  • USB (Type-A) Versiyonu: 2.03.2 Gen 1
  • USB (Type-A) Sayısı: 6 adet
  • USB (Type-A) Özellikleri: 2x USB 2.04x USB 3.2 Gen 1
  • USB (Type-C): Yok
  • DisplayPort: Yok
  • HDMI: Var
  • HDMI Versiyonu: 2.0
  • HDMI Sayısı: 1 adet
  • HDMI Özellikleri: HDCP 2.3
  • Çözünürlük Desteği (HDMI): 4096x2160
  • Yenileme Hızı (HDMI): 60 Hz
  • Ses Jakı Sayısı: 3 adet
  • LAN (RJ45): Var
  • LAN Sayısı: 1 adet
  • LAN Özellikleri: Gigabit Ethernet
  • Diğer Bağlantılar: PS/2

GENİŞLEME YUVALARI
GENİŞLEME YUVALARI

• Çoklu GPU: Var
  • Çoklu GPU Özelliği: AMD CrossFire
  • PCIe x16: Var
  • PCIe x16 Versiyonu: 3.04.0
  • PCIe x16 Sayısı: 2 adet
  • PCIe x16 Özellikleri: 1 x PCIe 4.01 x PCIe 3.0
  • PCIe x1: Var
  • PCIe x1 Versiyonu: 3.0
  • PCIe x1 Sayısı: 1 adet
  • Diğer Yuvalar: M.2 (Key E)

DEPOLAMA ÖZELLİKLERİ
DEPOLAMA ÖZELLİKLERİ

• M.2 Yuvası: Var
  • M.2 Yuvası Sayısı: 2 adet
  • M.2 Özellikleri: PCIe Gen.4x4 (8GB/s)224222602280
  • M.2 Özellikleri (2): PCIe Gen.3x4 (4GB/s)SATA 3 (600MB/s)2280
  • SATA Yuvası: Var
  • SATA Versiyonu: 3.0
  • SATA Yuvası Sayısı: 6 adet

BELLEK (RAM) ÖZELLİKLERİ
BELLEK (RAM) ÖZELLİKLERİ

• Bellek Teknolojisi: DDR4
  • Bellek Saat Hızı (OC): 4800 MHz
  • Bellek Kapasitesi: 128 GB
  • Bellek Yuvası Sayısı: 4 adet
  • Bellek Kanalı Desteği: 2 kanal

SES ÖZELLİKLERİ
SES ÖZELLİKLERİ

• Ses Özelliği: Realtek ALC897
  • Ses Kanalı Desteği: 7.1

TASARIM
TASARIM

• Aydınlatma: Var
  • Aydınlatma Türü: RGB LED
  • Harici Aydınlatma: Var
  • Harici Aydınlatma Türü: RGB Şerit Bağlantısı
  • Form Faktörü: Micro ATX (mATX)
  • Boy: 24.4 cm
  • En: 24.4 cm

KABLOSUZ BAĞLANTILAR
KABLOSUZ BAĞLANTILAR

• Wi-Fi: Var
  • Wi-Fi Standardı: WiFi 5 (802.11ac)
  • Wi-Fi Bandı: 2 kanal
  • Wi-Fi Hızı (Toplam): 433 Mbps
  • Bluetooth: Var
  • Bluetooth Versiyonu: 5.1

SOĞUTMA ÖZELLİKLERİ
SOĞUTMA ÖZELLİKLERİ

• Soğutma: Var
  • Soğutma Şekli: Pasif
  • Pasif Soğutma Kapsamı: M.2VRM
  • Arka Plaka: Yok

RGB MODLARI BAZI ÖRNEKLER

hatsApp_Video_2022-03-27_at_01.20.38.gif

hatsApp_Video_2022-03-27_at_01.21.16.gif

hatsApp_Video_2022-03-27_at_01.21.53.gif

hatsApp_Video_2022-03-27_at_01.22.33.gif

hatsApp_Video_2022-03-27_at_01.23.10.gif

Kişisel yorumum;
Buraya kadar gelmişseniz kişisel yorumumu da okursunuz artık. :) Bu anakartı 1350 TL ve peşin fiyatına 6 taksit imkanı ile aldım. Barındırdığı özellikler ve fiyatına göre gayet iyi bir fiyata aldığımı düşünüyorum.
İçerisinde bulunan özellikler tamamen ihtiyaçlarım doğrultusunda eksikliğini hissettiğim veya bu anakartta ya bu niye yok dediğim bir özellik olmadı henüz. Bu fiyata kesinlikle alınabilecek kalitede bir anakart. :)

Ekler

• 2d7eeb0b-4532-4518-b537-4f8d71349075.jpg
    2d7eeb0b-4532-4518-b537-4f8d71349075.jpg
    226.3 KB · Hit: 41
  • ba5e8d9d-355c-45b8-a0a0-94256b13e25d.jpg
    183.9 KB · Hit: 52
  • ba5e8d9d-355c-45b8-a0a0-94256b13e25d.jpg
    328.3 KB · Hit: 62
  • 1.PNG
    1.PNG
    410.4 KB · Hit: 79
Son düzenleme:

pickpocket

Ventus☪
Moderatör
En İyi Cevap
27
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,838
İsim
Ventus
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Instagram
www.instagram.com/serhatcanavci
Steam
www.steamcommunity.com/id/serhatcanavcii
Facebook
serhatcanavci
Twitter
AvciSerhatCan
Discord
Ventus#1033
Reddit
VentusTR
Eline sağlık dostum, güzel inceleme olmuş :)

Anakart oldukça şık duruyor, keşke 'Pro Series' yazan kısma ufakta olsa bi' RGB koysalarmış o zaman mükemmel olurmuş.
Sağ ol :) Kasada yeterince RGB var bence o kadarı da olsada olur , olmasada olur :D
Seninle oturup bir inceleme yapmamız lazım aslında da :D
Yaparız inşallah ;)
Teşekkürler 🌹

tahaa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
Taha Ahukuş
usta VENTUS Yazısını nereden aldınız

pickpocket

Ventus☪
Moderatör
En İyi Cevap
27
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,838
İsim
Ventus
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Instagram
Steam
Facebook
serhatcanavci
Twitter
AvciSerhatCan
Discord
Ventus#1033
Reddit
VentusTR

misfit

80+ Silver
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,568
İsim
misfit
Elinize sağlık. Oldukça detaylı ve bilgilendirici bir inceleme olmuş.👏👏👏

pickpocket

Ventus☪
Moderatör
En İyi Cevap
27
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,838
İsim
Ventus
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Instagram
Steam
Facebook
serhatcanavci
Twitter
AvciSerhatCan
Discord
Ventus#1033
Reddit
VentusTR

f0ze

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,953
İsim
Yasin
Elinize sağlık gayet güzel bir inceleme olmuş. 🔥

Vatulian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
827
İsim
Ege ÖZTABAK
Ben de Asrock pro4 modellerini gayet beğeniyorum, faydalı bir inceleme olmuş elinize sağlık.
Ancak kullandığınız işlemciyi göremedim. Hangi işlemci ile kullanıyorsunuz ?

pickpocket

Ventus☪
Moderatör
En İyi Cevap
27
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,838
İsim
Ventus
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Instagram
Steam
Facebook
serhatcanavci
Twitter
AvciSerhatCan
Discord
Ventus#1033
Reddit
VentusTR

nealean

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,114
İsim
Yusuf
güzel olmuş

pickpocket

Ventus☪
Moderatör
En İyi Cevap
27
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,838
İsim
Ventus
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Instagram
Steam
Facebook
serhatcanavci
Twitter
AvciSerhatCan
Discord
Ventus#1033
Reddit
VentusTR

pekcevik

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,616
İsim
Mert Pekçevik
İlgilendiği Kategoriler
Oyun Bilgisayarları
Instagram
pekcevikk
Steam
https://steamcommunity.com/profiles/76561199142548828/
Discord
bigg papi locsta

Merhaba arkadaşlar, bu inceleme yazımızda AsRock B560M PRO4/AC anakart incelemesini ve genel olarak özelliklerini, bizleri kurulumunu yaptıktan sonra neler bekliyor onları göreceğiz.

(Telefon tutucum kaybolduğu için, telefonu bir yere sabitleyerek çekmeye çalıştım, kötü çıkmış olabilir. :))

İLK BAKIŞ VE YAŞADIĞIM SORUNUN ÇÖZÜLMESİ
Alıntıyı görüntüle

Kurulum için anakartı kutusundan çıkarıp, işlemci plastiğini çıkardığım zaman gördüm ki resimdeki alanda 6 kadar pin sağa sola baya yamulmuş. Kabak çiçeği gibi açılmıştı o alan. Anakartıda uygun fiyata almıştım. Üzüldüm açıkçası iade etmem gerekecek ve aynı özelliklerde bir anakart alamayacağım diye. Üzüntüm geçinde aldım ince küçük düz tornavidamı 30-40 dk iyice uğraşarak pinleri güzelce düzlettim. (Eliniz yatkın değil ve bilginiz yoksa denemeyiniz.) Sisteme taktım, sorunsuz 2-3 saat işlemcim ile birlikte test ettim. Sorun yoktu çok şükür.
Gelelim aldığım firma kısmına. N11 üzerinden DFS Bilgisayar satıcısından aldım. Pinleri düzeltmiştim ama yinede durumu bildirerek böyle bir anakartı nasıl gönderirsiniz gibisinden mesaj attım. Bilgileri dahilinde olmadığını, hemen iade alabileceklerini eğer istersem de pinleri düzeltip gönderebileceklerini söylediler. Stok bittiği için değişim seçeneği yoktu. Mağaza bayağı ilgiliydi.
Sonuç olarak hem işimi gördüm, hem de mağazanın ilgili duırumundan memnun kaldım. Olurda başınıza böyle şeyler gelir diye bu anımı sizlerle paylaştım. Ya bilginiz olup siz düzelteceksiniz yada aldığınız yer iyi ve ilgili bir mağaza olacak. :)

Evvet arkadaşlar AsRock B560M PRO4/AC anakartımızın kutusunun ön kısmına. Standart anakart kutusu şekli ve mATX anakarta göre 2.5 cm büyük olmasıyla standardından azcık büyüktür.
Kutuda pek bir şekil şukul görsellik yok gördüğünüz gibi. Sade ve bir kaç logo eklenmiş.

Alıntıyı görüntüle

Kutumuzu arka tarafına geldiğimizde ön yüze göre biraz daha renkli olduğunu görebiliriz. Tüm teknik bilgilerin ve genel özelliklerin bulunduğu ayrıntılı ve resimli güzel bir kutu arkası olmuş.
Alıntıyı görüntüle

KUTU İÇERİĞİ

1x Anakart

1x Sürücü CD
2x WiFi anteni
1x Sata kablosu
1x Anakart backplate

1x Kullanım klavuzu
Alıntıyı görüntüle

GENEL İNCELEME
Genel olarak anakartımıza baktığımızda söyleyebilirim ki, mATX anakartlara göre 2.5 cm gibi bir ebat farklı var. Bundan önceki anakartımda AsRock B450m mATX anakarttı ve bundan daha küçüktü.
Anakartımızda çokça soğutucu bloğu bulunuyor. Yapı olarakta güzel göründüğünü söyleyebilirim.
Bizlere küçük boyutuna göre bol bol özellikler sunan anakartımızın özelliklerine yazımızın devamında daha detaylı değineceğim.

Alıntıyı görüntüle

Anakartımızın arka kısmına geldiğimizde ise anakartı nemden kaynaklanan elektriksel kısa devrelere karşı korumak için PCB katmanları arasındaki boşlukları azaltan Yüksek Yoğunluklu Cam Kumaş PCB tasarımı bulunuyor.
Alıntıyı görüntüle

PCB nin sol alt kısmına geldiğimizde 5 adet ARGB ışıklandırma bulunuyor. Bunu anakartımızın uygulaması olan AsRock Polychrome ile diğer tüm ARGB ışıklandırmaları kontrol edebiliriz.
Alıntıyı görüntüle

Anakartımızın giriş portlarına baktığımızda,
2 adet USB 2.0, 1 adet PS/2 , 1 adet HDMI, 2 adet WiFi anteni, 4 adet USB 3.2 girişleri mevcuttur. En sona baktığımızda, standart mikrofon, kulaklık/hoparlör giriş/çıkışlarımız mevcut.

Alıntıyı görüntüle

Sol üst taraftaki bölüm için ayrıntılara girecek olursak, 8 fazlı bir güç tasarımını işlemci soketinin etrafında görüyoruz. Hemen onların arkasında soğutma bloklarını görüyoruz.
Alüminyum bloklar soğutma açısından iyi olduğu kadar , tasarım olarakta güzel görünmektedir.
İki soğutma bloğumuzun arsında anakartımızın 8 pin güç girişi bulunmaktadır.
Son olarak bu kısımdan bahsedeceğimiz bilgi, işlemci soketimiz 10 ve 11. nesil Intel işlemcileri destekler.

Alıntıyı görüntüle

Hemen üst sağ kısma geldiğimizde 4 adet çift kanal, 128 GB kadar destek veren, 4800 mHz RAM slotumuz bulunuyor.
Üstte 2 adet CPU fan girişi, hemen altında RGB ve ARGB girişleri bulunuyor. Tabi niraz daha aşağılara baktığımızda anakartımızın 24 pin güç girişi ve USB girişi bulunuyor.
Gözardı etmememiz gereken bir girişimizde, USB3.2 nesil type-C giriş portumuzda mevcuttur.

Alıntıyı görüntüle

Solt alt kısmın görseline baktığımızda, ilk olarak göze çarpan soğutma korumalı Yüksek Hızlı M.2 SSD portu bulunmaktadır.
Hemen altında ise, PCI-E 4.0 destekli güçlendirilmiş bir PCI slotu görüyoruz. Bu slotun önemi, AMD ekran kartlarındaki 4.0 destekli anakartlarla gelen performans artışıyla görmekteyiz.
Onun altında gözümüze ilişen, M.2 WİFİ slotunu görüyoruz. Aparatımıza bağlı parçamızdan kablolar WİFİ antenlerine bağlıdır.
Altında standart PCI-E 3.0 slotu görüp, yine onların altında RGB ve ARGB girişlerimiz bulunuyor. Bu anakartımızda 2 RGB , 2 ARGB portu bulunuyor. küçük anakartımız bize dolu dolu özellikler sunuyor.

Alıntıyı görüntüle

Son kısmımızda çipset ve üzerinde küçük bir soğutma bloğunu görüyoruz. Altında yine bir M.2 SSD girişi bulunuyor.
Alıntıyı görüntüle

Anakart kurulmuş şekilde fotoğrafı.
Alıntıyı görüntüle

Sağ alt kısımda bulunan anakart ışıklandırması.
Alıntıyı görüntüle

ANAKART YAZILIM DESTEĞİ

Anakart yazılımımız olan POLYCHROME SYNC programını kendi sitesinden yani www.asrock.com dan, kendi anakartınızın modeline göre indirebilirsiniz.
Yazılım arayüzüne baktığımızda, sade ve şık bir tasarım bizleri karşılıyor.
ARGB portlarını tek tek seçerek veya hepsini birden seçerek aynı anda kontrol edebilirsiniz.

Alıntıyı görüntüle

ARGB kontrol modlarına baktığımızda karşımıza bir çok ve bir o kadar da güzel olan seçenekler çıkıyor. Konunun daha altında modlarla ilgili GİFler bırakacağım.
Alıntıyı görüntüle

ARGB portlarının kontrolü yanısıra aynı şekilde, programın desteklediği parçaları takarsanız yine program üzerinden parçaların aydınlatmasını kontrol edebilirsiniz.
Alıntıyı görüntüle

Ve sadece anakartımızın bir tane programı bulunmuyor tabii ki. Bir çok farklı alanlarda yazılım desteği mevcut. AsRock App Shop programını kendi sitesinden indirerek çeşitli ve yarayışlı programları kullanabilirsiniz.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Anakart BİOS Menüsü
Bios'a genel olarak F2 tuşuna basarak girilir. Ve girdiğimizde karşımıza kolay şekilde anlaşılacak bios menüsü geliyor.
Burada ram, işlemci, depolama birimlerini görebiliriz. Ayrıca RGB açıp kapatılabilir.

Alıntıyı görüntüle

Sağ üst köşede bulunan " Advanced Mode " kısmına tıkladığımızda ise karşımıza yeni nesil her anakartta bulunan güncel ve detaylı bir bios menüsü bulunuyor.
Buradan işlemci, ram overclock dahil bir çok detaylı ayarı yapabilirsiniz.

Alıntıyı görüntüle

Yine anakartımızın bios menüsünden RGB kısmına girdiğimizde buradan kontrol edebilir, mod veya renk değişimi yapabiliriz.
Alıntıyı görüntüle

Aida64 Bilgileri
Boşta anakartımız 27 derece olup yükteki değerleri ortalama 35-40 derecedir.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

ASRock B560M Pro4/ac LGA 1200 Soket Anakart Özellikleri

TEMEL ÖZELLİKLER
TEMEL ÖZELLİKLER

• Yonga Seti Üreticisi: Intel
  • Yonga Seti Modeli: Intel B560
  • İşlemci Mimarisi: Intel Rocket Lake
  • İşlemci Soketi: LGA 1200
  • Windows 11 Desteği: Var
  • Desteklediği Teknolojiler: ASRock Polychrome RGB SyncIntel Boot Guard
  • Intel Management Engine 15Intel OptaneIntel Platform Trust (PTT)
  • Intel Rapid DepolamaIntel Smart SoundIntel Turbo Boost Max 3.0Intel XMP
  • BIOS Hafıza Boyutu: 128 Mbit
  • BIOS Sayısı: 1 adet
  • VRM: 8 faz
  • Yonga Seti Çıkış Yılı: 2021
  • Dahili Grafik: Var

KABLOLU BAĞLANTILAR
KABLOLU BAĞLANTILAR

• USB (Type-A): Var
  • USB (Type-A) Versiyonu: 2.03.2 Gen 1
  • USB (Type-A) Sayısı: 6 adet
  • USB (Type-A) Özellikleri: 2x USB 2.04x USB 3.2 Gen 1
  • USB (Type-C): Yok
  • DisplayPort: Yok
  • HDMI: Var
  • HDMI Versiyonu: 2.0
  • HDMI Sayısı: 1 adet
  • HDMI Özellikleri: HDCP 2.3
  • Çözünürlük Desteği (HDMI): 4096x2160
  • Yenileme Hızı (HDMI): 60 Hz
  • Ses Jakı Sayısı: 3 adet
  • LAN (RJ45): Var
  • LAN Sayısı: 1 adet
  • LAN Özellikleri: Gigabit Ethernet
  • Diğer Bağlantılar: PS/2

GENİŞLEME YUVALARI
GENİŞLEME YUVALARI

• Çoklu GPU: Var
  • Çoklu GPU Özelliği: AMD CrossFire
  • PCIe x16: Var
  • PCIe x16 Versiyonu: 3.04.0
  • PCIe x16 Sayısı: 2 adet
  • PCIe x16 Özellikleri: 1 x PCIe 4.01 x PCIe 3.0
  • PCIe x1: Var
  • PCIe x1 Versiyonu: 3.0
  • PCIe x1 Sayısı: 1 adet
  • Diğer Yuvalar: M.2 (Key E)

DEPOLAMA ÖZELLİKLERİ
DEPOLAMA ÖZELLİKLERİ

• M.2 Yuvası: Var
  • M.2 Yuvası Sayısı: 2 adet
  • M.2 Özellikleri: PCIe Gen.4x4 (8GB/s)224222602280
  • M.2 Özellikleri (2): PCIe Gen.3x4 (4GB/s)SATA 3 (600MB/s)2280
  • SATA Yuvası: Var
  • SATA Versiyonu: 3.0
  • SATA Yuvası Sayısı: 6 adet

BELLEK (RAM) ÖZELLİKLERİ
BELLEK (RAM) ÖZELLİKLERİ

• Bellek Teknolojisi: DDR4
  • Bellek Saat Hızı (OC): 4800 MHz
  • Bellek Kapasitesi: 128 GB
  • Bellek Yuvası Sayısı: 4 adet
  • Bellek Kanalı Desteği: 2 kanal

SES ÖZELLİKLERİ
SES ÖZELLİKLERİ

• Ses Özelliği: Realtek ALC897
  • Ses Kanalı Desteği: 7.1

TASARIM
TASARIM

• Aydınlatma: Var
  • Aydınlatma Türü: RGB LED
  • Harici Aydınlatma: Var
  • Harici Aydınlatma Türü: RGB Şerit Bağlantısı
  • Form Faktörü: Micro ATX (mATX)
  • Boy: 24.4 cm
  • En: 24.4 cm

KABLOSUZ BAĞLANTILAR
KABLOSUZ BAĞLANTILAR

• Wi-Fi: Var
  • Wi-Fi Standardı: WiFi 5 (802.11ac)
  • Wi-Fi Bandı: 2 kanal
  • Wi-Fi Hızı (Toplam): 433 Mbps
  • Bluetooth: Var
  • Bluetooth Versiyonu: 5.1

SOĞUTMA ÖZELLİKLERİ
SOĞUTMA ÖZELLİKLERİ

• Soğutma: Var
  • Soğutma Şekli: Pasif
  • Pasif Soğutma Kapsamı: M.2VRM
  • Arka Plaka: Yok

RGB MODLARI BAZI ÖRNEKLER

hatsApp_Video_2022-03-27_at_01.20.38.gif

hatsApp_Video_2022-03-27_at_01.21.16.gif

hatsApp_Video_2022-03-27_at_01.21.53.gif

hatsApp_Video_2022-03-27_at_01.22.33.gif

hatsApp_Video_2022-03-27_at_01.23.10.gif

Kişisel yorumum;
Buraya kadar gelmişseniz kişisel yorumumu da okursunuz artık. :) Bu anakartı 1350 TL ve peşin fiyatına 6 taksit imkanı ile aldım. Barındırdığı özellikler ve fiyatına göre gayet iyi bir fiyata aldığımı düşünüyorum.
İçerisinde bulunan özellikler tamamen ihtiyaçlarım doğrultusunda eksikliğini hissettiğim veya bu anakartta ya bu niye yok dediğim bir özellik olmadı henüz. Bu fiyata kesinlikle alınabilecek kalitede bir anakart. :)
Asrock bu videoyu görürse bi hediye de onlar verir belki

pickpocket

Ventus☪
Moderatör
En İyi Cevap
27
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,838
İsim
Ventus
İlgilendiği Kategoriler