Neler Yeni

İnceleme ASUS ROG G16 İNCELEME

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Mehmet Kayra Günlü
41350tl ye kutu acilmamis aldığım Asus rog g16 i7 13650hx rtx 4070 laptopun incelemesini yapıyorum 😀

Mobilden yazdığım için fotoları düzenleyemiyorum kusura bakmayın.

: MALZEME KALİTESİ :
Öncelikle bu konudan başlamak istedim malzeme kalitesi benim için önemli olduğu için . Malzeme kalitesi baya güzel ele hissiyatı mükemmel denebilir eski nesil rtx 3000 e göre kasa kalitesi baya artmış baya düzenlemeler yapılmış malzeme kalitesinde hiç şüpheniz olmasın.

: SOĞUTMA PERFORMANSI :
Cİhaz yeni nesil 3 adet fan ile geliyor ve liquid metal extreme sıvı metal ile geliyor. Extreme sıvı metal şöyle anlatayım eski nesil rtx 3000 serisini kullandığım için biliyorum cihazda sıvı metal olmasına rağmen ısınma var idi lakin şuan bu ısınma yok cihaz gayet düşük fan devrinde 1800 1900 Rpm de çoğu oyunu ısınmadan oynatıyor fan devri 4 4500 arasında oyunlarda genelde 65 75 derece arasında çoğunluk la 72 geçmiyor işlemci gpu zaten serin çalışıyor ben şahsen önceki nesile göre baya beğendim soğutması mi ki sıvı metal 15c kadar düşük ısı olarak değinilmiş. Önceki nesilin muzdarip olduğu soruna gelirsek CİHAZDA COİL WHİNE VAR MI? yok arkadaşlar 2 adet bu seriyi inceleme şansım oldu coil whine yok önceki nesilde öten cihazlarla bu seride karsilasmiyosunuz diyebilirim Asus rog laptoplarin en berbat durumu coil whine idi bu sorun da çözülmüş sıvı metalden dolayı oluyordu bu ses zaten artık o sorun yok gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.
2+1 sıcak hava çıkış kanalı mevcut 1 sağ 1 sol küçük boy 1 adet arkada uzunca hava çıkışı mevcut buralardan hava çıkışı yapılıyor HP omen gibi arkayı uzatmaları güzel olmuş tasarıma da hoşnut katmış

: EKRAN VE KLAVYE :
Ekran 165hz Hz 250cd 1920x1200 gsync destekli full HD+ olarak geçiyor. 16.1 inç sanırım. Reng doygunluğu olsun kalitesi olsun süper lakin ışık sızması mevcut 2 model denedim 2 sindede var lakin çok rahatsız etmiyor ve çok belli olmuyor siyah ekranda gece anca görürsünüz gündüz vakti ben göremiyorum. Klavyesine denecek bir söz yok özel basım hissiyatli rog klavye. RGB ışıkları çok hoş. Q W E R A S D F ve Space tuşu transparan yapılmış ve mükemmel bir hava katmış. Basım hissiyatı mükemmel.

: PERFORMANS :
13650hx işlemcili modeli var bende bu işlemci 12 core 20 thread hx ibareli bir işlemci. Hx olmasi çarpan kilidi açık yani masaüstü k serisi işlemciler gibi düşünülebilir. Şunu söylemek istiyorum laptoplarda artık masaüstüne göre çok düşük ya aynı özellikte masaüstü ezer geçer dediğimiz bir durum yavaş yavaş kalkmakta önceden 3070 laptop masaüstü 2070 ile aynı sayılır dlgibi bir durum yok bu gelecek nesilde rtx 5000 Intel 14.nesik veya 15.nesil rtx 6000 de bu durumu ortadan kaldircagini düşünüyorum yani masaustune göre öyle pişman edecek bir performans farkı yok. İşlemci ve gpu masaüstünü açıkçası aratmio ve soğutma konusu da masaüstü ile aynı denebilir malum 7000 serisi AMD işlemciler den daha serin çalışıyor bu işlemci. Ekran kartına gelecek olursak rtx 4070 128bit 8gb 140w bir gpu. Oyunlarda 140w görmüyor ama suanlik tahminimce bu watt farkı olayı oyunların gelişmesi ve Nvidia driverlari ile artacaktır şuan 100w bir 4070 ile 140w 4070 arasında 1 2 FPS oynuyor bu FPS farkı artacaktır diye düşünüyorum. Performans konusu böyle gayet güzel serin çalışan masaüstü gücünü aratmayan bir nesil. Ayrıca cihazda 16gb 4800mhz ram ve 1tb PCI 4.0 M2 mevcut. Ram 1x16 olması lazım. M2 SSD PCI 4.0 olması güzel . 5100/3500 hızı mevcut

: DETAY VERİLMEYEN BİLGİLER:
Cihazin kamerasiymiş ses performansımız bu konularda yazı yazmak istemedim zaten epey gibi sitelerde bunların özelliğine bakabilirsiniz ses konusunda başarılı bunu söylemek isterim yüksek seste bir patlama veya cızırtı sorunu yaratmıyor zaten Dolby ile geliştirilmiş bir ses sistemi var ortada. Gerekli diğer bilgilere siteler üzerinden bakabilirsiniz USB çıkışı vs gibi bilgilere yer vermiyicem.

: AURA SYNC VE RGB KISMI :
Önceki nesile göre şunu söylemek isterim RGBlerinde baya gelişme var . Önceki nesil roglards laptop altındaki RGB ışık tarafında LED bar siyah olarak gözüküyordu ve bu ışığı iyi yansıtmıyor görüntü kalitesi olarak da iğrenç gözüküyordu lakin bu seride RGB bar içindeki kablo gözükmüyor büyük ihtimal kasaya birleşik yapılmış bu hoşuma gitti. RGB klavyesi çok hoş tasarım olarak da süper zaten.

: BATARYA GÜCÜ :
90wh bir pil mevcut. Mux kapalı cidden batarya bitmiyor arkadaşlar çok uzun gidiyor pili tam test edemedim ama 1 film izledim 89 90 civarı idi rahat 6 7 film bitirir ( pil performansına göre ayarlar yapıldı ) 30dk da yüzde 50 dolum oluyor Macbook aratmıyor 30dk doldur 3 saat kullan tarzı bir cihaz daha da fazla olabilir kullanım tarzına göre değişir. Pilini çok beğendim.

: PUANLAMA :
Ekran ve klavye: 8/10
nedeni ekranı bence qhd ve 350 cd en az olması gerektiğini düşünüyorum .

Soğutma:10/10
3 fanli olması çok + bence cihaz ısınmıyor liquid metal iş görüyor hava kanalları baya geniş sıcak hava cihaz içinde uzun süre kalmıyor hemen tahliye ediliyor.

Performans: 8.5/10
Benim gözümde 8 vram yetmez abi ben 10 12 GB beklerdim lakin 1080p olduğu için uzun süre gidicektir ultra takıntısı olan kişinin alacağı bir laptop olmamalı 4080 modeline yonelmedir. İ7 13650hx güzel ama şuna bir 13700hx koymak çok zor olmamaliydi bence ozaman tadından yenmez di ama 13650hx ile 13700hx arasında oyunda çok fark yok render da fark biraz açılıyor yüzde 10 daha güçlü 13700hx

Malzeme kalitesi: 8.5/10
Tek sebebi keşke fırçalanmış metal olsaydı sanırım metal değil bundan emin değilim ama ABS gibi duruyor klavye bölümü ekran arkası metal olabilir soğuk çünkü :D

Tasarım Aura SYNC ve RGB : 10/10
Cihazın RGB ışıkları cidden çok güzel tasarimi mükemmel olmuş ben burdayım diyor resmen mekana götürmelik bir cihaz.

Batarya gücü: 10/10
90wh olmasının avantajı dehşet büyük. 30dk da yüzde 50 dolum oranı mükemmel ilk kez bir laptopum bataryasını beğendim ki bu oyun laptopu ona göre degerlendirince çok fark ediyor

Detay verilmeyen bilgiler: 8/10
Genel olarak burda yazmak istedim USB çıkışları yeterli 2 adet typc 2 adet USB çıkışı mevcut hızlı telefon sarzi mevcut sanırım 100w kadar emin değilim eksik yanları mini display port beklerdim ama yok SD kart girişi yok ve 3 USB portu isterdim şahsen klavye fare ve kulaklık takılmıyor aynı anda.

NOT: ARMOURY CRATE bilgisini veremiyorum hala incelemekteyim konuyu güncelliyicegim inceleyince armoury crate de baya önemli ayarlar vs mevcut detaylı bilgi vereceğim.

Bazı fotoları ekleyemiyorum dosya boyutu büyük diyor 😀
hocam selamun aleyküm bende yakın zamanda 4060 lı versiyonunu almayı düşünüyorum değer mi ?

ARTIK FAN DEĞİLİM

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,593
İsim
Bilal Tepe
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar