Neler Yeni

Asus RX 5600 XT TUF EVO Bios Güncellemesi ile Hem Çekirdek Hem Bellek Frekansını Yükseltme

osman4242

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
osman
Kardeşim ben de de şuan aynı sorun var düzeldi mi senin?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Abi senin kendi kendine mi düzeldi monitör de bir sıkıntı yok ama ekran gelmiyor
Yüzde 80 ken içeri gitmiştim geldiğimde ekran yoktu gelmedi. Galiba kurulum bitince res atmış kendisi emin değilim. Benn endişelendim. 15 20 dk bekledim başında. F10 enter yaptım. Sonra ctrl delete yaptım. Kendisi bi res attı ama yine gelmedi. Daha sonra güç tuşuna bastımm kapattım. Tekrar açtım. Monitörde beyaz bi tire çizgisi yandı söndü en son dondu kaldı öyle. Yaklaşık 1 dk sonra falan pc açılmaya başladı.

AjeosSi

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Değerli kardeşlerim bu rehber yazımda fabrikasyon olarak AMD'nin 12.000MHz bellek frekansı seçeneklerinden biri olan ve Asus'un RX 5600 XT TUF EVO modelinde de kullandığı bu frekansı, yine Asus'un resmi olarak sunduğu son bios güncellemesi ile performansı %10'a yakın arttıran 14.000MHz bellek frekans güncellemesini yapacağız yine bu güncelleme GPU'nun çekirdek frekansını da arttırmakta. Bu işlem Garantiyi bozmayan resmi bir güncelleme işlemidir

BIOS Nereden Nasıl İndirilir?

1- Asus RX 5600 XT TUF EVO modelin buluduğu Asus resmi websitesine girip DESTEK bölümüne tıklıyorsunuz

Alıntıyı görüntüle

2- Açılan sayfada SÜRÜCÜLER & ARAÇLAR bölümüne tıklayın

Alıntıyı görüntüle

3- Sürücüler & Araçlar bölümündeki BOIS & Firmware kısmına tıklayıp sıralanan Asus RX 5600 XT TUF EVO bioslarından ESKİ YENİ FARKETMEZ HEPSİNİ İNDİRİN

NEDEN HEPSİNİ İNDİRİP YÜKLÜYORUZ?

Tek başına son sürümü yüklerken ilerleme hata verdi sırasıyla yükleme yaptığımda ise bir sorunla çıkmadı

Alıntıyı görüntüle

BIOS Nasıl Kurulmalı?

1- Tüm biosları .rar'dan çıkartın

Alıntıyı görüntüle

2- İlk önce en eski bios'un üzerine çift tıklayıp Tamam deyip yüklenmesini bekliyoruz. Yüklenince sistemi yeniden başlatmak isteyecek onaylayıp sistemin yeniden başlamasını bekleyin

Alıntıyı görüntüle

3- Sistem açılınca bu sefer 14.000MHz bellek frekansı güncellemesi olan son sürüm biosu da aynı şekilde çalıştırıp yükleyin ve sistemi yeniden başlatın.

Alıntıyı görüntüle

4- ve gördüğünüz gibi hem çekirdek frekansında hem de bellek frekansında özellikle 2000MHz bellek frekans artışı elde ettik. Hayırlı olsun

Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle

NOT: Bios güncellemesi sonrasında yeni bir windows kurulumunu tavsiye ederim
ben hiç bir şekilde ekran kartı bios güncellemesi yapmadım, overclock yapmadım
itopyanın gönderdiği şekilde ekran kartı sadece taktım format attım

gpu-z bu şekilde
benim Mhz değerlerim biraz yüksek acaba fabrika kendisimi yapmış güncellemeyi yada 2.el biosu güncellenmiş ekran kartımı gönderdiler bana

Ekler

• 2.png
    2.png
    30 KB · Hit: 71

AjeosSi

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
@Nikmikyok
kardeş yardımcı olursan sevinirim
Ben hiç bir şekilde ekran kartı bios güncellemesini yapmadım ekran kartını kasaya monte edip format attım o kadar
bendeki Mhz değerleri biraz yüksek, görev yöneticisinde gpu belleği kısmı 14gb (normalde ürünün sitede satış linkinde 12gb)
acaba itopyamı benim yerimemi güncellemiş biosu
3 resmi incelermisin kırmızı kutuya aldım ilgili yerleri

Ekler

• 1.png
    1.png
    1.1 MB · Hit: 67
  • 2.png
    2.png
    29.2 KB · Hit: 61
  • 7.png
    7.png
    32.1 KB · Hit: 63
Son düzenleme:

Nikmikyok

80+
@Nikmikyok
kardeş yardımcı olursan sevinirim
Ben hiç bir şekilde ekran kartı bios güncellemesini yapmadım ekran kartını kasaya monte edip format attım o kadar
bendeki Mhz değerleri biraz yüksek, görev yöneticisinde gpu belleği kısmı 14gb (normalde ürünün sitede satış linkinde 12gb)
acaba itopyamı benim yerimemi güncellemiş biosu
3 resmi incelermisin kırmızı kutuya aldım ilgili yerleri

Keşke ürünü satanlar güncelleyip gönderse :) aradaki farkları işaretledim. Garibime giden güncellemeden bellek miktarının 14GB olması şaşırdım açıkcası. Resimde 7 farklı değer var güncelleyince nelerin değiştiğini görebilirsin, vBios güncelersen Windows kurmayı unutma derim konu sahibi özellikle tavsiye etmiş.

Ekler

• 121233001o.jpg
    121233001o.jpg
    233.6 KB · Hit: 75

AjeosSi

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Keşke ürünü satanlar güncelleyip gönderse :) aradaki farkları işaretledim. Garibime giden güncellemeden bellek miktarının 14GB olması şaşırdım açıkcası. Resimde 7 farklı değer var güncelleyince nelerin değiştiğini görebilirsin, vBios güncelersen Windows kurmayı unutma derim konu sahibi özellikle tavsiye etmiş.
bios güncel olmadığı halde bellek miktarı 14gb diyor görev yöneticisinden

Bu alttaki resimde benimki ve Abdullah kardeşimizin kine ait güncel olmayan resimler var bios versiyonları kanıtlıyor.
Neden ondaki 1460 mhz iken, bendeki 1615 mhz yeşil ile işaretledim
Neden ondaki 1620 mhz iken, bendeki 1750 mhz yeşil ile işaretledim
bendekiler biraz daha yüksek nedenini bilmiyorum.

Ekler

• 3.png
    3.png
    471.6 KB · Hit: 49

Lans0r

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Gökay Kart
Asus RX 5600 XT TUF EVO Bios Güncellemesi yaptım fakat GOOGLE CHROME A GÖRÜNTÜ GELMİYOR sorunu Windowsu tekrar yüklemeden nasıl çözebilirim yoksa eski update i kullanacağım

cgtytrn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
229
İsim
Çağatay Turan
Değerli kardeşlerim bu rehber yazımda fabrikasyon olarak AMD'nin 12.000MHz bellek frekansı seçeneklerinden biri olan ve Asus'un RX 5600 XT TUF EVO modelinde de kullandığı bu frekansı, yine Asus'un resmi olarak sunduğu son bios güncellemesi ile performansı %10'a yakın arttıran 14.000MHz bellek frekans güncellemesini yapacağız yine bu güncelleme GPU'nun çekirdek frekansını da arttırmakta. Bu işlem Garantiyi bozmayan resmi bir güncelleme işlemidir

BIOS Nereden Nasıl İndirilir?

1- Asus RX 5600 XT TUF EVO modelin buluduğu Asus resmi websitesine girip DESTEK bölümüne tıklıyorsunuz

Alıntıyı görüntüle

2- Açılan sayfada SÜRÜCÜLER & ARAÇLAR bölümüne tıklayın

Alıntıyı görüntüle

3- Sürücüler & Araçlar bölümündeki BOIS & Firmware kısmına tıklayıp sıralanan Asus RX 5600 XT TUF EVO bioslarından ESKİ YENİ FARKETMEZ HEPSİNİ İNDİRİN

NEDEN HEPSİNİ İNDİRİP YÜKLÜYORUZ?

Tek başına son sürümü yüklerken ilerleme hata verdi sırasıyla yükleme yaptığımda ise bir sorunla çıkmadı

Alıntıyı görüntüle

BIOS Nasıl Kurulmalı?

1- Tüm biosları .rar'dan çıkartın

Alıntıyı görüntüle

2- İlk önce en eski bios'un üzerine çift tıklayıp Tamam deyip yüklenmesini bekliyoruz. Yüklenince sistemi yeniden başlatmak isteyecek onaylayıp sistemin yeniden başlamasını bekleyin

Alıntıyı görüntüle

3- Sistem açılınca bu sefer 14.000MHz bellek frekansı güncellemesi olan son sürüm biosu da aynı şekilde çalıştırıp yükleyin ve sistemi yeniden başlatın.

Alıntıyı görüntüle

4- ve gördüğünüz gibi hem çekirdek frekansında hem de bellek frekansında özellikle 2000MHz bellek frekans artışı elde ettik. Hayırlı olsun

Alıntıyı görüntüle Alıntıyı görüntüle

NOT: Bios güncellemesi sonrasında yeni bir windows kurulumunu tavsiye ederim
Bu yaptığın işlemi Asus Dual RTX 2060Super A8G Ekran kartında uygulayabilir miyim ?

MrJosef

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
694
İsim
Yusuf Kağan İnan
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar Toplama, Telefon Önerileri

cgtytrn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
229
İsim
Çağatay Turan

cgtytrn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
229
İsim
Çağatay Turan

Temple

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
73
İsim
Ahmet
Bu işlem ekran kartının sıcaklığını arttırır mı? yoksa aynı mı kalır

AjeosSi

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Sizin kart ile alakalı bir vbios update yayınlanmamış.
Reis benimkinde bir sıkıntımı var biosu ben şahsen güncellemedim 14gb bellek diyor ve abdullah kardeşimizinkiyle kıyasladım kendimkini "Mhz değerlerim benim daha yüksek"

Ekler

• 8.png
    8.png
    471.6 KB · Hit: 56
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
964,793
Üyeler
152,329
Son üye