Neler Yeni

Atatürk'ün söylemediği iddia edilen sözler.

Aybars Han

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,582
İsim
İsmi ismi.
Dostlarım çok büyük bir hata yaparak can sıkıntısıyla Yt shorts'da dolanıyordum. Sonra çok güldüğüm şöyle bir video gördüm.
Acaba bu arkadaş Erdoğan'ın yeter, söz milletin sözünü yazıp sonra Menderesi getirip o söz benim çalma dedirtdiği bir edit yapar mı? :D Sanmam!
Burada gerçekten Atatürk'e ait olmayan sözler olabilir. Ancak bunu daha önceki insanların da kullanmış olduğu beynimize bir zahmet sığısın.
1) Ya istiklal, Ya ölüm!
Bu söz şeyh şamil'in ya da kazım karabekirinmiş. Kazım paşam neyse de şeyh'e çok güldüm. Bu söz Atatürk'ün sayılsada aslında genel olarak milli mücadele'nin parolasıdır. Atatürk'ün nutuk da dediği gibi. Ancak milli mücadele'nin liderine atanması gayet normal. Kaldı ki bu sözü kullanan da atatürk olduğundan sorun yok.
''Halbuki Türk'ün haysiyet ve izzetinefis ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet esir yaşamaktansa mahvolsun evladır! Dolayısıyla, ya istiklal ya ölüm!''
Bu sadece Nutuk'da ki ya istiklal ya ölüm geçen paragraflardan birisi.
Kaynak:Nutuk
2)Köylü milletin efendisidir.
Bu sözü Kanuni söylemiş diyorlar. Bence buradaki olay sözü Atatürk söylemedi değil de kanuni söyledi mi. Pek sanmam ancak bu söz kaynakla şöyle geçer.
çok uzun yazamam ancak Kaynak:
-Kaynak: Ali Haydar Yeşilyurt, Atatürk ve Komşumuz Bulgaristan, Taş Matbaası, İstanbul, 1968, Sayfa: 57.
''En hakiki mürşit ilimdir'' sözünü de büyük ihtimal Atatürk dedi ancak onda direk bir kaynağım olmadığından bir şey demeyeceğim yine de o sözü Atatürk'ün de demiş olması ihtimal. Böyle sevmediği için sözleri bile yalanlama isteği olanları anlamıyorum. İyi forumlar!

Dahası  
Reaksiyon skoru
3,908
İsim
Emir Yusuf
Doğru, çoğu insan burada da belirttiğin gibi bazı sözlerin Atatürk'e ait olduğunu öne sürüyorlar. Doğruyu bilmekte yarar var.

Kara*

80+ Silver
Sözler falan neyse ama daha beterleri var kanka denk gelirsen delirmemen imkansız. Adamlar o kadar sevmiyor ki Atatürk'ü her şeyine dini post karıştırıp edit yapıp kötüleyip yorumlarda +60 yaş teyze beddua modunda Atatürk'e saydırmadıkları laflar kalmamış acıdım hallerine, yok gerçekleri şimdi gördük yazıklar olsun falan yaşasın popcorn kadir diye yalamalar dolmuş.

SadeceBirisi.

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,021
İsim
uwu
Sözler falan neyse ama daha beterleri var kanka denk gelirsen delirmemen imkansız. Adamlar o kadar sevmiyor ki Atatürk'ü her şeyine dini post karıştırıp edit yapıp kötüleyip yorumlarda +60 yaş teyze beddua modunda Atatürk'e saydırmadıkları laflar kalmamış acıdım hallerine, yok gerçekleri şimdi gördük yazıklar olsun falan yaşasın popcorn kadir diye yalamalar dolmuş.
Atam hala yaşıyor olsaydı o zaman ülkeyi bölmeye çalışan Alevi/Kürtleri/yandaşlarını leri bombaladığı gibi bunları da bombalatirdi aslında Atatürk'e hakaret eden tek ceza İdAM olacak atasını yalanlayan yaşamayı haketmez bnce

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,420
İsim
Selman
''En hakiki mürşit ilimdir'' sözünü de büyük ihtimal Atatürk dedi ancak onda direk bir kaynağım olmadığından bir şey demeyeceğim yine de o sözü Atatürk'ün de demiş olması ihtimal.

Bunun kaynağı Atatürk Araştırma Merkezi'nde var:

Bu ülkede kaynaklarıyla, sağlam tarih öğrenmek çok önemli. Bu senin attığın Atatürk'ü aşağılamak amaçlı olsa da sadece bir video. Çok bir etkisi yok. Ancak Türkiye'de hem geçmişte hem de şimdiki zamanda gerek kitaplarla gerek değişik yayınlarla bilerek dezenformasyon yapan çok kişi oldu. Bu kişiler maalesef çok büyük kitleleri etkilediler. Bugün çoğu kişinin kurucu değerlere iftiralar atarak onlara karşı pozisyon alıp gerçeği gördüm havalarına girmelerinin sebebi bu. Hem böyle insanlara fırsat vermemek, hem de manipüle edilmemek için özellikle Ata'yı ve Cumhuriyet Dönemi'ni iyi okumak lazım.

Aybars Han

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,582
İsim
İsmi ismi.
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bunun kaynağı Atatürk Araştırma Merkezi'nde var:

Bu ülkede kaynaklarıyla, sağlam tarih öğrenmek çok önemli. Bu senin attığın Atatürk'ü aşağılamak amaçlı olsa da sadece bir video. Çok bir etkisi yok. Ancak Türkiye'de hem geçmişte hem de şimdiki zamanda gerek kitaplarla gerek değişik yayınlarla bilerek dezenformasyon yapan çok kişi oldu. Bu kişiler maalesef çok büyük kitleleri etkilediler. Bugün çoğu kişinin kurucu değerlere iftiralar atarak onlara karşı pozisyon alıp gerçeği gördüm havalarına girmelerinin sebebi bu. Hem böyle insanlara fırsat vermemek, hem de manipüle edilmemek için özellikle Ata'yı ve Cumhuriyet Dönemi'ni iyi okumak lazım.
Evet o söz için özel bir kaynağım yok diye bir şey yazmadım. Ama daha nutuk okumamış insanlar Atatürk ya istiklal, ya ölüm demedi diyorlar. Şaka gibi. Konumun amacının gayet belli olduğunu, kaynaklı söylediği sözleri gösterdiğini düşünüyorum.

Top Bottom